Український “Центр громадянських свобод” здобув Нобелівську премію миру

Ілюстрація: nobelprize.org

“Центр громадянських свобод” став одним із трьох лауреатів Нобелівської премії миру. Про це сьогодні, 7 жовтня, повідомили на офіційному сайті Нобелівського комітету, інформує FREEДОМ.

“Премію миру 2022 року присуджують правозахиснику Алесю Біляцькому з Білорусі, російській правозахисній організації “Меморіал” та українській правозахисній організації “Центр громадянських свобод”, — вказано в повідомленні.

Зазначається, що лауреати Нобелівської премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Впродовж багатьох років просували право критикувати владу та захищати основні права громадян.

“Вони доклали значних зусиль, щоб задокументувати воєнні злочини, порушення прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру і демократії”, — йдеться у заяві.

Українську громадську організацію “Центр громадянських свобод” заснували 30 травня 2007 року у Києві. Після вторгнення Росії до України в лютому цього року її активісти беруть участь у виявленні та документуванні воєнних злочинів РФ проти українського цивільного населення.

“У співпраці з міжнародними партнерами Центр відіграє важливу роль у притягненні винних до відповідальності за скоєні злочини”, — наголошують у Нобелівському комітеті.

Алесь Біляцький був одним із ініціаторів демократичного руху, який виник у білорусі в середині 1980-х років. Він присвятив своє життя просуванню демократії та мирного розвитку у білорусі. Серед іншого, заснував правозахисну організацію “Вясна”. Активіст був ув’язнений з 2011 до 2014 року. Однак після масштабних демонстрацій проти режиму в 2020 році його знову заарештували. 60-річний правозахисник нині перебуває під вартою. Його визнали політичним в’язнем.

Російська організація “Меморіал” створена в 1987 році правозахисниками колишнього Радянського Союзу, які прагнули гарантувати, що жертви гноблення комуністичного режиму ніколи не будуть забуті. Російська влада визнала організацію “іноагентом”, а в грудні 2021 року ліквідувала “Меморіал” і закрила центр документації.

Як повідомлялося раніше, з 3 до 10 жовтня будуть названі лауреати Нобелівської премії 2022 року.

Прямий ефір