Актуальні нововведення: як в Україні відбувається реформа приватизації (ВІДЕО)

Скрін з відео

В Україні успішно стартувала мала приватизація. Понад 450 мільйонів гривень уже залучаються державою від продажу власних активів. За допомогою електронних аукціонів у системі “ProZorro.Продажі” вдалося реалізувати 401 об’єкт комунальної і державної власності.

Ефективна приватизація – це одна з найважливіших реформ, яка дозволить залучити іноземні інвестиції і прискорити економічне зростання.

“Питання приватизації завжди стояло гостро. І цей парламент не був винятком, тому що кожного року від приватизації закладалася певна сума – близько 17-18 мільярдів у минулому й позаминулому році. І, як правило, цей план недовиконуємо”, – говорить народний депутат ВРУ Ігор Лапін.

Головна причина криється в тім, що державні підприємства, як правило, були неефективними, збитковими, обтяженими боргами. Тому ситуацію з такими об’єктами потрібно було терміново змінити, а підприємства – приватизувати.

“Таким чином держава з одного боку позбавляється від тягаря, отримує за це гроші, а з іншого боку малі підприємці можуть знайти той об’єкт, який вони шукали, наприклад, для того, щоб запустити власний бізнес“, – пояснює член Стратегічної групи радників по підтримці реформ в Україні Андрій Бойцун.

Новий закон про приватизацію державного та комунального майна набув чинності у березні 2018 року. Відтепер за чинним законодавством продаж державних активів регулюватиметься одним законом замість семи. Після прийняття документа в парламенті уряд розробив механізм та інструменти, якими повинні користуватися всі учасники процесу приватизації.

Всі об’єкти були розділені на дві групи: малої та великої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать усі підприємства з вартістю активів до 250 млн гривень.

У червні цього року Фонд державного майна оголосив конкурс із відбору радників для приватизації перших шести великих підприємств, а саме – Одеського припортового заводу, “Президент-Готелю”, Об’єднаної гірничо-хімічної компанії, компанії “Індар”, а також державних підприємств – вугільна компанія “Краснолиманська” і завод “Електроважмаш”. Конкурси відбулися успішно, однак на сьогодні результати відбору заблоковані в судах.

Новий приватизаційний закон визначає два способи продажу: аукціон і викуп об’єктів приватизації в тому випадку, якщо на момент прийняття закону його майно вже перебувало в оренді. Крім цього, він обмежує участь компаній країни-агресора в приватизації, а також передбачає можливість використання кращих світових практик.

Отже, залучення стратегічних інвесторів, розвиток конкуренції, наповнення державного бюджету – основна мета реформи приватизації в Україні.

Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.

Прямий ефір