Україна розробила документ щодо визнання РФ країною-спонсором тероризму: як це працює

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Міжнародна робоча група Єрмака-Макфола щодо санкцій проти Росії розробила п’ятий документ під назвою “Справа про визнання Російської Федерації державою-спонсором тероризму”. У ньому докладно пояснюються суть та особливості передбаченого американським законодавством статусу “країна-спонсор тероризму” (State Sponsor of Terrorism, SST), необхідність внесення Росії до списку таких країн, а також оцінюються наслідки цього кроку — як для самої Росії, так і для США. та Канади.

У документі наводяться дані, що підтверджують відповідність дій РФ визначення “тероризм”.

Чому це важливо?

“На практиці злочину Росії в Україні фактично більше, ніж “спонсорування тероризму”, оскільки головним виконавцем цих терористичних актів є російські Збройні сили, ключовий інститут російської держави. Вид, масштаби та мета навмисного, політично мотивованого насильства, яке застосовує Росія проти українських некомбатантів, шокують”, — йдеться у документі.

На сьогоднішній день зафіксовано понад 30 тис. військових злочинів, понад 90% яких було скоєно проти цивільного населення та/або спрямовано на знищення цивільних об’єктів.

“Завдяки своїм діям у війні проти України Російська Федерація досягла або перевищила будь-який розумний законодавчий чи політичний поріг для визнання державою-спонсором тероризму, якщо порівняти з іншими державами та організаціями, які вже перебувають у цьому списку”, —повідомляється в документі.

Хто у списку країн-спонсорів тероризму?

Сполучені Штати Америки визнали державами-спонсорами тероризму чотири країни: Північну Корею, Сирію, Іран та Кубу. (Раніше до списку входили Ірак, Лівія, Південний Ємен та Судан). Канада також має механізм SST та визнала Іран та Сирію державами-спонсорами тероризму з 2012 року.

Хто вже визнав РФ країною-спонсором тероризму?

У серпні 2022 року парламент Латвії визнав насильство Росії щодо цивільних осіб, які мають політичні цілі, тероризмом. Слідом за нею на такий крок пішла Литва.

Що це дасть?

Надавши Росії статусу держави-спонсора тероризму, США та їхні союзники можуть накласти фінансові та торгові санкції на будь-яку країну, яка продовжить співпрацювати з російською державою. Така загроза вторинних санкцій підвищить ймовірність дотримання існуючих санкцій, таким чином посиливши їхню ефективність.

“Присвоєння статусу держави-спонсора тероризму має важливе символічне значення. Це забезпечило б офіційне визнання, підтверджене найавторитетнішими санкційними інститутами світу того, що на сьогоднішній день здебільшого очевидно, але все ще неофіційно: Росія — це держава-спонсор тероризму. Присвоєння цього статусу приверне більше уваги всього світу до характеру російського режиму та звірства та терору, які він скоїв проти невинних українських мирних жителів”, — йдеться у документі.

Чи можуть зняти статус?

Документ передбачає низку факторів, які могли б скасувати статус країни — спонсора тероризму. Оскільки санкції жорсткі, адміністрація президента США Джо Байдена могла б співпрацювати з Конгресом США, щоб заздалегідь узгодити умови, за яких такий статус буде скасовано.

Наприклад, може бути умова, що якщо російські РФ покинуть територію України і таким чином перестануть тероризувати українське населення, статус буде скасовано.

“Палата представників США та Сенат могли б покладатися на цю умову при скасуванні статусу у резолюції. Якщо це зробити заздалегідь, у Путіна може з’явитися більше стимулів припинити війну. Уряд Сполучених Штатів має великий досвід скасування статусу держави-спонсора тероризму для інших країн. У слушний момент вони могли б зробити це знову для Росії. Встановлення конкретних періодів для перегляду статусу (наприклад, протягом трьох чи шести місяців) може додатково конкретизувати кроки, які Росія має вжити для зняття статусу, із встановленими термінами, які допомагають зафіксувати тимчасові рамки”, — пропонують творці документа.

Зараз створюється нова система безпеки, що передбачає і економічну безпеку. Саме тому Україна не повинна зупинятися та добиватися визнання Росії державою-спонсором тероризму.

Чому визнання Росії країною-спонсором тероризму важливе не лише для України? Як це допоможе світовій безпеці? Чи зможе Росія вийти із такого статусу і що для цього потрібно? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт-міжнародник, член Економічного дискусійного клубу Руслан Осипенко.

— Кожен агресор, який порушить міжнародне право, повинен розуміти, що він понесе відповідальність не лише у безпеці, а й в економічній сфері. І ось саме зараз напрацьовується алгоритм, як діятимуть по відношенню до потенційних агресорів.

Якоюсь мірою група Єрмака-Макфола є локомотивом руху у бік додаткових санкцій.

Але, на мій погляд, це мало вирішуватися на вищому дипломатичному майданчику, на майданчику ООН. ООН фактично не зробила своєї домашньої роботи: не змогла запобігти війні, не змогла рішуче після її початку впливати на агресора. Тому, безперечно, ця група є локомотивом такого руху. Але має працювати система. А не робоча група, не двосторонній, а багатосторонній майданчик типу ООН, де відпрацьовуються загальні правила для всіх.

Ми є моральним лідером та ініціатором такого руху. Але я сказав би так: світ по-різному дивиться на цю війну. Якщо, наприклад, європейські країни з часом усвідомили те, що загроза руйнування міжнародного права загрожує їхній безпеці, то країни, припустимо, у Південно-Східній Азії, в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні лише через шість сім місяців війни приходять до цього розуміння.

Китай та Індія усвідомили, що війна в Європі між Україною та Росією впливає і на світову економіку, і на світову безпеку. Тому прем’єр-міністр Індії прямо сказав Путіну — хоч це не в східному стилі дипломатії — що не вчасно проводити у XXI столітті такі війни. Це свідчить, що усвідомлення прийшло й у ті регіони. Так, воно прийшло пізніше. Але воно приходить у всьому світі.

Наявність такого прямого каналу, безумовно, впливає на швидкість прийняття рішень у будь-якій галузі, у тому числі в галузі допомоги Україні, у сфері безпеки будь-яких питань, які можуть виникати для України.

Звісно, це канал високого рівня, і рішення, які ухвалюються в рамках цього каналу, позитивно впливають на Україну, на її безпеку та економічний стан. Як ви знаєте, у нас через війну щомісяця зростає дефіцит бюджету. А на носі зима.

І якщо ми матимемо міцний тил, ми пройдемо цю зиму і зможемо на полі бою показати якісь результати.

Це питання економічної безпеки, безпеки військової, політичної, все це обговорюється безпосередньо у рамках цього високого каналу.

Сполучені Штати не просто лідер у НАТО, а це лідер демократичного світу. Ми бачимо геополітичні зрушення у світі, коли світ розділився на авторитарний та демократичний табір, на чолі демократичного табору стали Сполучені Штати після афганської катастрофи. Ми сьогодні є моральним лідером, бо ми стали щитом на захисті спільноти демократичних країн. І наш контакт із лідером цієї спільноти даватиме свої позитивні результати не лише під час війни, а й після.

Україні потрібні гарантії, бо Росія ніколи не відмовиться від України. Вона філософськи вважає, що корінь розвитку Російської імперії лежить у Києві, як матері міст руських. Тому в тому чи іншому вигляді, раніше чи пізніше, Росія повертатиметься сюди. Тому Україні потрібні і гарантії, і потрібна сильна армія, яка балансуватиме російську армію.

Читайте також: Аргументи здорового глузду: чому США мають визнати Росію державою-спонсором тероризму

Прямий ефір