Україна продовжить контрнаступ, а ядерні погрози Росії у Вашингтоні вважають блефом — аналіз від Мацуки

Алексей Мацука. Коллаж: uatv.ua

Наскільки серйозними є загрози Кремля застосувати ядерну зброю, якщо українська армія все одно перейшла в контрнаступ? Яким планам Пентагон дав “зелене світло”? Причини відступу російської армії, прогноз розвитку ситуації та чому Україні потрібно багато встигнути до зими. Ці теми розбирав шеф-редактор телеканалу українського іномовлення FREEДОМ Олексій Мацука.

Новий план

Після спроби Росії приєднати чотири області України та погроз застосувати ядерну зброю для їхнього захисту всі чекали висновків військових аналітиків — наскільки це серйозно? Який рівень небезпеки? Чи буде продовжено український контрнаступ чи Москва може вдарити умовно по Києву? І після невеликої паузи союзники України заговорили. Сказали дослівно: “Все це лише брязкання зброєю”. Мовляв, шантаж не спрацював.

Звідси й план дій. Про нього в ефірі американського телеканалу CNN розповів міністр оборони США Ллойд Остін. За словами глави Пентагону, штати очікують на продовження контратаки українських військ. І просування — “до конституційних кордонів”. Тобто, простіше кажучи, до повернення не тільки нещодавно анексованих територій, а й Криму з Донбасом.

“Що ми сподіваємося побачити — то це що українці продовжуватимуть просуватися вперед та намагатимуться повернути собі всі території в межах суверенних кордонів країни. Тому я не думаю, що це зупиниться. А ми продовжуватимемо підтримувати їх у цих зусиллях”, — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

І, схоже, зупинятися українська армія справді не має наміру. З погляду військової стратегії є два варіанти: або закріплюватися на територіях, звідки вибивають росіян, або не зупинятися та продовжувати просування. Користуючись тим, що нові підрозділи перекинути на цю ділянку фронту Москва ще не встигла, кажуть військові експерти.

“Війна — це математика. Для утримання тисячі кілометрів фронту має бути щонайменше мільйон людей під рушницею. Бо там удесятеро менше військ. Росіянам просто не вистачає військ, вони прорахувалися. Коли розпочинали цю операцію, найімовірніше, не думали, що вона буде настільки масштабною”, — каже військовий експерт Роман Світан.

Київ цим прорахунком скористався. Контрнаступ триває. На офіційному рівні його детально не коментують і щоб не розкривати планів, і щоб не створювати завищених очікувань. Але у Пентагоні те, що відбувається, оцінюють максимально оптимістично.

“Україна продемонструвала вміння використовувати наші озброєння, щоб вразити російські лінії постачань та командні центри. І це дало змогу маневру, просування вперед. Все це і створює зміну динаміки на полі бою”, — зауважила заступниця міністра оборони США Лора Купер.

А під цим терміном мають на увазі відступ російських військ — зокрема й у районі Херсона — території, яка лише нещодавно проголошена “російською”.

Армія РФ відступила з Куп’янська, Ізюма та Лимана, який військові аналітики вважають ключовим населеним пунктом для подальшої контратаки. Все було дуже хаотично… У тому ж Лимані росіяни взагалі не мали підкріплення, натомість російські війська перекидалися до Херсонської області. Там ситуація інша — максимальний опір, але, за останніми даними, фронт все одно “прогинається”. А мета української армії — вийти до Херсона та Нової Каховки.

І це мета, як зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни, не така вже недосяжна, як ще зовсім недавно могло здатися.

“Російські чиновники дедалі частіше звинувачують розвідку НАТО у викритті слабких місць російської оборони та закликають російські війська готуватися до міських боїв і розробляти нові оборонні позиції”, — йдеться у доповіді Інституту.

Західні аналітики зазначають: Україна на порозі третього етапу війни “Осінньої кампанії”, яка за планом має стати наступальною операцією, не швидкою, розрахованою щонайменше до моменту, поки не погіршиться погода. Це розуміють усі — треба діяти, доки не почалися зливи, тобто, як сказали б в армії, “не грузнуть чоботи й танки”.

Час не чекає

І про це відверто пише британська Financial Times. За даними співрозмовників видання (а його журналісти поговорили й з військовими, і з конгресменами), дедлайн позначено чітко. США справді радять Україні докласти максимум зусиль, щоб повернути свої території до настання зими.

“Бойовий сезон добігає кінця. Українці здобули гору, і їм потрібно продовжувати використовувати свою перевагу… Джерелом сили для України є її доступ до Одеси, тому для українців так важливо бути у наступальній позиції, а не лише в обороні на півдні”, — вважає сенатор-демократ Кріс Мерфі.

Співрозмовники газети впевнені, що взяття під контроль Херсона могло б стати вирішальним кроком як з військової точки зору, так і з політичної. Показати, що вся підтримка не дарма, що Київ за підтримки західних союзників здатний переламати хід війни. Газета навіть публікує орієнтовну дату, до якої за розрахунками військових аналітиків має бути забезпечений повний контроль міста — у середині листопада. І все це потрібно, щоб зовсім з інших позицій згодом вийти на переговори, кажуть у Конгресі.

“Остаточне врегулювання буде через шість-вісім місяців… Тоді ми досягнемо припинення вогню. Але я думаю, що, перш ніж це станеться, Україні потрібно повернути собі ще трохи території”, — упевнений американський конгресмен Бред Шерман.

При цьому, як кажуть у Вашингтоні “не на камеру”, оборона на півдні для Росії — пріоритет. Там Москва максимально зміцнює позиції, “вгризається в землю”, що робить наступ завданням не таким простим. І саме з її врахуванням і виділятимуть нові озброєння.

Допомога буде

Європа та США обіцяють забезпечити підтримку Україні. Штати виділили черговий пакет на суму 625 мільйонів доларів. Американці не приховують, що саме наявність на фронті сучасної зброї забезпечила перелом ситуації на користь України. Вперше Штати повідомили, що українська армія тепер має можливість вражати будь-які цілі, зокрема й у Криму дістати до об’єктів, до яких раніше не вистачало дальності.

Щодо Америки та американців, тут Україна має аргумент, зрозумілий і тим, хто за експрезидента США Дональда Трампа, і тим, хто за нинішнього президента Джо Байдена. Для будь-якого жителя країни є один меседж, що об’єднує, — цінність свободи. І важливість боротьби за неї — за всяку ціну. На цьому побудовано всю американську історію, всю літературу, весь кінематограф. І тут головним аргументом могли б стати саме перемоги на полі бою. Буде контрнаступ успішним — політикам так чи інакше доведеться підтримувати Київ, адже цього хотітимуть їхні виборці.

Але річ не лише у політиці. За тими оцінками, які звучать зараз у високих вашингтонських кабінетах, Україні справді порадили поквапитися. І поки що мобілізація в Росії наче й пройшла, але ті, кого призвали, — на навчаннях. І поки погода дає змогу інтенсивного просування техніки та піхоти. І поки зима не змусила Європу “затягнути паски”. А отже, цієї осені буде ще багато новин із фронту.

Читайте також: Чи загрожує Росії розпад через війну проти України: всі прогнози проаналізував Олексій Мацука

Прямий ефір