У Росії катастрофічно не вистачає доходів — розбір економіста

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Російське Міністерство фінансів перебуває зараз на досить серйозному шпагаті. Країни, які мають борги перед РФ, не поспішають віддавати їх. Про це сьогодні, 25 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

За його словами, завдяки журналістам стало відомо, що у РФ створили такий собі фонд у розмірі 6 млрд дол., який був сформований і формується на сьогоднішній момент на офшорних рахунках для оплати тих чи інших товарів, які безпосередньо Російська Федерація фінансувати не може.

“Зокрема, йдеться про закупівлю, зокрема в Ірані, в інших країнах, які теоретично ще підтримують з Росією торговельні відносини, тих чи інших запчастин, товарів, які можуть використовуватися під час війни. Тобто, цілком можливо, частина несплаченого боргу пішла в ці тіньові фонди. Це з одного боку. А з іншого боку, ми розуміємо, що є країни, які чітко задекларували свою жорстку позицію з приводу цієї війни та призупинили виплати свого боргу”, — повідомив Пендзин.

Він зауважив, що значною мірою впливають на російську економіку ті санкційні обмеження, які запроваджено на нафтогазові доходи російського бюджету, вони становлять близько 35% від загального обсягу доходів.

“За січень-лютий загальний обсяг доходів від продажу нафти скоротилися на 49%. Індикатором цих процесів є те, що за січень-лютий загальний обсяг дефіциту російського бюджету становив десь на рівні 2,6 трлн руб., за умови, що передбачуваний річний дефіцит — 3 трлн. Тобто, за два місяці Росія зуміла сформувати дефіцит, який на 70% перекриває дозволений бюджетом дефіцит у межах усього 2023 року. Це є показниками того, що в Росії катастрофічно не вистачає доходів”, — розповів економіст.

Другий момент, на який звернув Пендзин, полягає в тому, що російська влада збирала бізнес із пропозицією “разових платежів” авансом до російського бюджету для покриття дефіциту.

“Третій момент. У лютому Росія скоротила на 15% бюджетні витрати. Вона перенесла їх на пізніший період. У будь-якому разі ці витрати та Росії доведеться платити, тому що навряд чи можна буде скоротивши соціальний сегмент вийти з меншим дефіцитом”, — пояснив він.

Керівник Економічного дискусійного клубу нагадав, що 2024 року в Російській Федерації — вибори, тому суттєво послаблювати соціальні платежі буде електорально непопулярно.

“Насправді російське Міністерство фінансів сьогодні перебуває на досить серйозному шпагаті. З одного боку — різко падають доходи, а з іншого боку — скорочувати витрати дуже і дуже проблемно. Йдеться і про соціальні, і про витрати на війну. При цьому фонд добробуту сьогодні має десь близько 7,5 трлн. Тобто, якщо такими темпами він підставлятиме плече для покриття дефіциту, то цих грошей вистачить десь до літа. Далі почнуться дуже серйозні проблеми з пошуком джерел покриття дефіциту”, — заявив Олег Пендзин.

Читайте такожДефіцит ліків, обладнання та фахівців — про стан і майбутнє медицини в Росії розповіли лікарі (ВІДЕО)

Прямий ефір