У Російській Федерації є певна установка на ліквідацію правозахисних організацій. Про це російська правозахисниця, юристка, учасниця і координаторка кількох правозахисних коаліцій та ініціатив, виконавча директорка Московської Гельсінської групи (МГГ) Світлана Астраханцева сказала в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ.
Коментуючи подальші кроки учасників МГГ, яку 25 січня 2023 року було ліквідовано судом на вимогу Міністерства юстиції Росії, Астраханцева зазначила, що в цьому разі правові зусилля будуть безглузді.
“Тому що зараз є певна установка на ліквідацію правозахисних організацій. Ми, звичайно, будемо подавати апеляцію на це рішення. Безумовно, ми будемо потім звертатися до Конституційного суду. Весь цей правовий процес ми будемо проводити, просто інакше б ми не були правозахисною організацією. Інша справа, що вони зараз марні”, — сказала вона.
Правозахисниця зазначила, що зараз дуже сильно збільшилася чутливість влади, державних органів до будь-якої альтернативної, відмінної від офіційної точки зору, інформації.
“У нас же, у принципі, з початку березня [2022 року] намагаються максимально залякувати людей, аж до того, що вже говорити вголос люди бояться, тому що посадять. Правозахисні організації розуміють, як можна висвітлювати, поширювати і водночас не підставитися під кримінальні статті. Ну, ось дійшли руки до них”, — сказала Астраханцева.
Вона нагадала, що першими в РФ були практично вичищені незалежні засоби масової інформації. Це призвело до того, що репортери в Росії є, але самих ЗМІ немає.
“Наступний майданчик такої незалежної думки (що за радянських часів називалося інакомисленням або дисидентством) — це громадянські незалежні організації. Насамперед правозахисні. Але механізм уже обкатаний, тому після правозахисних організацій візьмуться за громадянські”, — вважає Астраханцева.
Вона також відзначила любов російської влади до певного символізму.
“Наприклад, перед Новим роком звикли ліквідувати всі НКО (некомерційні організації). Ось у 2019 році перед Новим роком ліквідували рух “За права людини” Льва Олександровича Пономарьова. Потім перед Новим роком почався процес із ліквідації “Меморіалів”. Перед цим Новим роком почався процес МГГ, і “Сахарница” теж отримала перші сигнали, що у них “не все гаразд”, — провела паралелі Астраханцева.
Повна версія інтерв’ю: Можна закрити юрособу, але як закривати людей? Про ліквідацію в Росії Московської Гельсінської групи говоримо з її директоркою Світланою Астраханцевою