У Німеччині знайшли рештки солдатів з України, яких 80 років вважали зниклими безвісти (ФОТО)

Місце розкопок у Бремені. Фото Facebook Дмитра Кулеби

У 2021 році влада німецького міста Бремена оголосила про початок масштабних археологічних розкопок на місці кладовища часів Другої світової війни. У розкопках брали участь українські студенти-археологи, які виявили рештки солдатів з України.

Про це повідомляє UA з посиланням на Facebook голови МЗС Дмитра Кулеби.

“Україна ніколи не кидає своїх, ні живих, ні мертвих. МЗС знайшло солдатів з України, яких 80 років вважали зниклими безвісти”, – написав міністр закордонних справ.   

Він розповів історію українця Івана Пастернака та його родини.

“8 червня 1941 року Іванові виповнилося 33 роки. До служби в армії він працював кравцем. 22 червня 1941 року Третій рейх напав на СРСР, і всю територію України накрив морок Другої світової війни. Іван був мобілізований, потрапив у полон, а згодом його відправили до Німеччини”, – сказав Дмитро Кулеба.

Рідні Івана втратили з ним зв’язок, і, як сотні тисяч інших українців, отримали коротку звістку: “пропав безвісти”.

Номерний жетон Івана Пастернака. Фото Facebook Дмитра Кулеби

У 2021 році у Німеччині, в одному з районів Бремена, розпочалася підготовка до промислового будівництва. Будівельний майданчик мав бути розташований на місці засипаного піском колишнього кладовища часів Другої світової війни, яке місцеві мешканці називали “радянським”.

Українські дипломати у Генеральному консульстві України в Гамбурзі дізналися про плани будівництва. Разом із німецькими активістами вони звернулися до місцевої влади та наполягли на важливості для України дослідження цього місця і гідного вшанування усіх можливих жертв.

“Ми домоглися призупинки будівництва та проведення ретельного історичного дослідження, яке стало сенсаційним”, – розповів голова МЗС.

Дипломати організували поїздку п’яти студентів-археологів КНУ ім. Шевченка під керівництвом кандидатки історичних наук Тетяни Пастушенко. З 15 по 29 серпня 2021 року вони взяли безпосередню участь у розкопках. Саме українські студенти виявили перші знахідки (окремі кістки, солдатські номерні жетони). Серед них був і жетон №14683, який знайшов студент Олександр Глущенко. Він належав українському солдату Івану Пастернаку.

“Ми звернулися до дослідників Національного музею історії України у Другій світовій війні, аби знайти його родичів, і вже в грудні пошуки дали результат. Ми знайшли у Львові сім’ю Івана. Його доньку Марію Іванівну та трьох онуків, Василя, Лідію та Галину”, – написав міністр.  

Крім Івана Пастернака також знайшли рештки ще двох українських воїнів: Сергія Селика (Зелика), уродженця Київської області, 1921 року народження, та Миколу Ковальчука, 1915 року, народження з Волині.

Нагадаємо, в Україні презентували унікальні дослідницькі книги про Голокост.

Читайте також: Агресія під прикриттям: чому СРСР підтримував військові конфлікти по всьому світу

Прямий ефір