Туризм і відпочинок в Україні – перспективи та нові напрями: “Официальный разговор” з Мар’яною Олеськів

Фото з сайта ukraine30.com

Україна має великі перспективи для туризму та розвитку цієї галузі. Навіть за умови того, що стали набагато доступнішими закордонні курорти, багато українців обирають відпочинок саме у своїй країні. Крім того, дедалі більше Україна стає популярною серед іноземних туристів, зокрема з Близького Сходу.

Про нові напрями та перспективи туризму в Україні в умовах пандемії, а також про те, куди люблять їздити українці, розповіла глава Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів у програмі “Официальный разговор” телеканалу UA.

Ведуча – Анна Нитченко.

– Неодноразово йшлося про те, що зараз в Україні активно працюють над оздоровчим і діловим туризмом з Саудівською Аравією, розкажіть про це докладніше. І про співпрацю з якими країнами ви думаєте у перспективі?

– Власне кажучи, цього літа Україну для себе відкрили туристи з Саудівської Аравії.

Протягом трьох місяців нашу країну відвідали 41,5 тис. туристів, у яких середні витрати за поїздку – близько 2 тис. дол. Таким чином, ми розуміємо, що понад 80 млн дол., власне кажучи, в економіку України надійшло від цих туристів .

Більш докладно ми зможемо порахувати ближче до кінця року, який був економічний ефект. Крім того, це ще й збори в аеропортах, це і перевезення, оплата державі руху. Іншими словами, дуже багато суміжних галузей виграють від туризму. І оскільки туристи, які приїжджали до нас, це переважно були відпочивальники, для нас зараз важливо зберегти такий потік протягом всього сезону в заданому напрямку. Власне кажучи, оздоровчий і діловий туризм можуть стати цікавими напрямами, які дають змогу залучити більше туристів.

— А що конкретно передбачає оздоровчий туризм?

– Оздоровчий – це наші санаторії з унікальними природними ресурсами. Це і мінеральні води, і певне лікування. А медичний – це, власне, приїзд із метою, часто, превентивної медицини, що стосується старіння організму, так і лікування конкретних захворювань. Стоматологія, косметологія, пластична хірургія, репродуктивна медицина, офтальмологія – досить багато напрямів. В Україні дуже сильні фахівці, й іноземний туризм готовий їхати сюди, оскільки це дешевше, і проходити таке комплексне лікування.

— За статистикою, арабські туристи витрачають більше, ніж європейські, чи правда це? І наскільки Україна вже готова приймати таких туристів?

– Цього року, на початку, бізнес був ще не дуже готовий. Але протягом трьох місяців дуже швидко адаптувався, і загалом ті відгуки, які ми зараз отримуємо від туроператорів, від авіакомпаній, позитивні.

Україна добре сприймається цією частиною світу, і вже багато інших країн, як-от Кувейт, Бахрейн, теж зацікавлені привозити сюди туристів. Тому ми віримо в розширення такого кола країн і загалом кількості туристів.

Але для цього протягом року нам потрібно готувати, зокрема, і туристичну інфраструктуру, і якість сервісу, і питання мови – не тільки арабської, ну, в базовому розумінні, для перекладу меню, якихось покажчиків, але й англійської. Тому що відсутність і недостатнє знання англійської мови туристи з цих країн помічають, особливо в Києві.

– В умовах пандемії коронавірусу куди українці їздять більше: за кордон чи мандрують країною?

– Тренд минулого року, який ми задали проєктом “Мандруй Україною”, триває і цьогоріч. Внутрішній туризм залишається стабільно активним. І ми віримо, що з тим, що ми будемо більше популяризувати цей вид відпочинку, відкривати нові маршрути, українці дедалі більше будуть подорожувати своєю країною, незалежно від того, закриті чи відкриті кордони.

– У зв’язку з переходом вашого агентства до Міністерства інфраструктури щось зміниться?

– У нас додадуться нові завдання, які саме й пов’язані з інфраструктурою для туризму. Це і робота з поліпшення такої інфраструктури в національних парках, на важливих “туристичних магнітах”. Крім того, що ми традиційно робили, – маркетингові активності, популяризація, загалом, подорожей Україною як для внутрішнього, так і для в’їзного туризму. І статистика, яку ми далі продовжуємо вести.

– Говорячи про схід України й південь, куди більше їдуть зараз наші туристи, і можливо, з інших країн?

– Південь залишається стабільно популярним. Все Чорноморське побережжя України сьогодні активно насичене туристами. У нас також є в планах розвивати саме південь для того, щоб там створювали нові рекреаційні комплекси, будували нові готелі, тому що на відміну від Криму, який, на жаль, при окупації перетворився на велику військову базу, південна частина України активно розвивається. Цей тренд, я сподіваюся, вже скоро, щойно деокупуємо Крим, зможемо також застосувати для півострова.

– Розкажіть про розвиток річкового туризму.

– Це теж один із таких туристичних продуктів, які важливо сьогодні популяризувати. Фактично, з кінця 90-х такі маршрути припинили своє існування через велику кількість факторів. Але сьогодні важливо це відновити. Тому що річка, як артерія водна, – вона важлива, мальовничі краєвиди Дніпра, і не тільки, у нас є й інші річки, зокрема Дунай, – дають змогу проводити на ній дуже багато туристичних маршрутів. І приватні рейси річками були покликані привернути увагу до цього виду туризму, ми побачили високий інтерес абсолютно всіх громадян: і як сімей з дітьми — вони були учасниками фокус-групи – так і підлітків, так і людей студентського віку, середнього віку, пенсіонерів. Фактично абсолютно у всіх категоріях населення були дуже позитивно сприйняті. Ми проведемо ще раз фокус-групу і зможемо більш детально сформувати як клієнтську низку, так і розуміння того, що потрібно вдосконалити для того, щоб такі маршрути запустити. І дуже сподіваємося, що через рік-два зможемо їх вже поставити на такі нормальні рейки, крила, і Дніпро знову оживе, туристичний потік відновиться.

— Ви говорили про різні вікові категорії. Якщо за кордоном заведено більше у літньому віці подорожувати, то хто у нас більше любить відвідувати різні місця?

– Цього року, найближчим часом, будемо проводити велике дослідження домогосподарств, щоб зрозуміти долю виїзного туризму і внутрішнього туризму. Саме тоді ми зможемо сказати, які вікові шари як подорожують, куди подорожують і який тип відпочинку обирають. І це нам також допоможе в майбутньому правильно комунікувати з кожною конкретною аудиторією.

– Які країни найпопулярніші сьогодні, саме у зв’язку з пандемією?

– Традиційно, ті країни, для яких важливий український турист, працюють над тим, щоб залишатися відкритими для України. Це Туреччина, Єгипет, Хорватія, Чорногорія і Болгарія.

— Наскільки Україна зараз відкрита для туристів? Що нам необхідно, щоб залучати якомога більше людей?

– Треба одночасно працювати над багатьма процесами. Тому що, з одного боку, наявна інфраструктура задовольняє частину туристів і певні категорії. Але якщо ми хочемо отримати більше платоспроможних туристів, потрібно вдосконалити інфраструктуру, зокрема ті ж національні парки. Вони можуть бути дуже потенційно цікавими, наприклад, для німецького туриста, який також залишає досить нормальний середній чек. Але інфраструктурно вони взагалі не готові. І туди сьогодні їздить більше все-таки внутрішній турист або люди, які з науковою метою вивчення якихось видів рослин або тварин приїжджають. Для того, щоб ми могли туди залучити повноцінний потік туристичний, необхідно вдосконалювати інфраструктуру. Це такий комплексний підхід – популяризація плюс тверді проєкти, так би мовити, саме інфраструктурні.

– Назвіть топ-3 або топ-5 рекомендацій, куди варто поїхати в Україні.

– В Україні – Донеччина, це соляний шлях, дуже добре зараз розвинений продукт. Черкащина, Холодний Яр, Канів, Чигирин – прекрасні місця. І Полтавщина – Решетилівка, Опішня і така річка, яка йде з Полтави до Опішні, веломаршрут є над нею.

– А Львів?

– Традиційно, Львів, Одеса, Київ – міста, в яких завжди є багато чого запропонувати туристам.

Прямий ефір