“Ці люди й ця країна повинні відповідати”: про роботу зі створення спецтрибуналу для Росії розповів Кориневич (ВІДЕО)

Антон Кориневич. Фото: president.gov.ua

Створення спеціального трибуналу — складний процес, але це ключовий інструмент для того, щоб притягнути Росію та її вище керівництво до відповідальності за агресію проти України. Про це сказав юрист-міжнародник, посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Він наголосив, що, оскільки йдеться про створення нового органу міжнародного правосуддя, необхідно підготувати всю юридичну складову, зокрема й з основоположними установчими документами. А також здобути політичну волю для цього міжнародних партнерів України.

“Безумовно, це завдання непросте, але ми маємо чіткі вказівки керівництва держави рухатися цим треком. Ми це робимо і в юридичній площині. Власне, готуючи та підготувавши певні проєкти, які можуть лягти в основу роботи цього спеціального трибуналу. І в політичній, проводячи переговори, консультації з нашими міжнародними партнерами”, — сказав Кориневич.

Він наголосив: меседж про важливість цього спеціального трибуналу озвучує особисто глава Української держави Володимир Зеленський.

“Він говорить про цей спецтрибунал як пріоритет для держави, для уряду. Це свідчить про те, що Україна чітко позиціює створення спеціального трибуналу щодо злочинів агресії проти України як ключового для нас сьогодні пріоритету та органу для притягнення до відповідальності найвищого політичного та військового керівництва Російської Федерації”, — уточнив Кориневич.

За його словами, спецтрибунал щодо злочинів агресії — це механізм, який має притягнути до відповідальності представників найвищого політичного військового керівництва Російської Федерації.

Кориневич нагадав, що Україна дуже активно з 2014 року застосовує все, що надає міжнародне право, усі механізми, усі інструменти. Але цього недостатньо.

“Ми перебуваємо у всіх можливих міжнародних судах проти Російської Федерації, але бачимо, що цього недостатньо і що нам потрібні нові механізми для того, щоб забезпечити цю відповідальність. І саме спеціальний трибунал може закрити цю проблему, цю прогалину в системі міжнародного правосуддя в тому плані, що ми говоритимемо вже про відповідальність безпосередньо політичного та військового керівництва Російської Федерації, чого не було з 2014 року”, — пояснив юрист.

Також гість ефіру акцентував, що поки що неможливо говорити про конкретні дедлайни створення спецтрибуналу.

“Якби все залежало тільки від нас, від української сторони, ми б це зробили сьогодні, завтра чи післязавтра. Але, безумовно, для цих усіх речей нам потрібна, зокрема, участь міжнародних партнерів. І тому ми зі свого боку робимо все для того, щоб це було зроблено якнайшвидше”, — резюмував він.

Україна, за словами Кориневича, складатиме умовне портфоліо. І дуже важливо, щоб це були не лише політичні оцінки, а й конкретні юридичні рішення щодо відповідальності РФ та російських лідерів у контексті їхніх порушень проти України.

“І коли настане момент, що Росія захоче повернутися до цивілізованого суспільства, а він, я думаю, колись настане, тому що не може така країна бути постійно ізольованою від усіх. Відповідно виконання всіх цих файлів, які будуть міститися в нашому портфоліо про відповідальність Росії, її керівництва, має бути однією з ключових умов повернення Росії до цивілізованої міжнародної спільноти”, — сказав Кориневич.

Він наголосив, що тільки відповідаючи перед Україною та міжнародною спільнотою за всі свої злочини, Росія знову може претендувати на право називатися цивілізованою державою.

“Незважаючи на дедлайни, на час, на труднощі, які виникають, безумовно, це непростий шлях. Нам треба це все збирати, щоб, коли настане день, ми чітко розуміли, що ці люди й ця країна повинні відповідати, повинні нести свою відповідальність перед нами та перед усією міжнародною спільнотою. І тільки так вони можуть претендувати на те, щоб називатися цивілізованою державою”, — резюмував Кориневич.

Читайте також: Притягти РФ до відповідальності за скоєні злочини щодо України — експерт назвав дієвий механізм

Прямий ефір