“Це цінове обмеження має три цілі”: як позначиться на Росії стеля цін на нафту (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Багатомільярдні збитки, втрата впливу та занепад однієї з головних сфер економіки — такі перспективи у Росії після запровадження граничної ціни на нафту. Це була чи не єдина галузь, яка приносила дохід і допомагала Кремлю створювати видимість стабільності в країні, інформує FREEДОМ.

Нафта для Кремля десятиліттями була зброєю в геополітичних війнах та джерелом багатомільярдних доходів. Премії для пропагандистів, зарплати силовикам, гонорари російським лобістам у всьому світі — зміцнення путінського режиму оплачувалося нафтодоларами. Але тепер Кремлю доведеться заощаджувати. На 60 дол. за барель нафти сильно не розгуляєшся.

“Це цінове обмеження має три цілі. По-перше, це посилення дії наших санкцій. По-друге, це призведе до подальшого скорочення доходів Росії. І, по-третє, водночас це стабілізує глобальні енергетичні ринки, оскільки дозволяє торгувати деякою частиною російської морської нафти, здійснювати посередницьку діяльність і транспортувати цю сировину операторами ЄС до третіх країн за умови, що вона продаватиметься нижче за встановлену межу”, — заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.

Стеля цін могла бути й нижче. Граничну ціну 30 дол. за барель хотіли б бачити Польща, Латвія, Литва та Естонія.

“Ціна зафіксує знижку на російську нафту, особливо у світлі 100 дол. за барель, які вони заробили лише кілька місяців тому, і згодом вона може бути скоригована, щоб не допустити подальшого отримання Росією прибутку. І тому ми вважаємо, що це безпрецедентна акція, яку ми спостерігаємо прямо зараз. Вона демонструє єдність Сполучених Штатів, наших союзників та партнерів. Ми вважаємо, що це важливий крок уперед”, — зазначила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.

Після такого рішення росіяни спробували знайти лазівки, щоб продавати нафту дорожче та торгувати з тими країнами, які не підтримали обмеження цін. Але кремлівська ставка не зіграла.

“Практично за тиждень ми бачимо зниження ціни на 10 доларів, фактично лише на новини про введення цінової стелі. Таке падіння ціни поставило Кремль у блазневу ситуацію, вони заявили, що нічого не визнають, цей механізм санкційний і в ті країни, які підтримали цінові обмеження, вони нафту поставляти не будуть. Але тепер різниця між бар’єрною ціною та ринковою — 1,95 цента. Така принциповість для Кремля дуже смішна. Які вони альтернативи?” — каже економіст, член українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Навіть якщо хтось погодиться купувати російську нафту дорожче, вийти на колишні обсяги торгівлі Кремль не зможе.

“Минулого року країни, які оголосили ембарго, закуповували 51% із загального експорту сирої нафти Росії. Тепер Москві потрібно якимось чином знайти ринок для 118 млн тонн на рік. Китай фізично не може взяти більше, ніж брав раніше. Він не має можливості розширити транспортні шляхи та забезпечити відповідну інфраструктуру. Індія теж тут не врятує. Це означає, що дуже більшу частину російської нафти (напевно, трохи менше половини — близько 60 млн тонн) просто нікуди буде реалізувати”, — повідомив у коментарі “Голосу Америки” аналітик нафтового сектору Михайло Крутихін.

Економіст, член українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран звернув увагу, що, на відміну від США, Росія не має великих сховищ.

“А специфіка нафтовидобутку полягає в тому, що якщо великий профіцит нафти, і її нікуди складувати, то свердловини потрібно консервувати або виливати нафту просто небо, у навколишнє середовище, спалювати, лити у водоймища, що загрожує екологічною катастрофою”, — пояснив він.

За прогнозом аналітиків, на цінових обмеженнях Кремль втрачатиме 10 млрд дол. щомісяця. Згідно з прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, до 2030 року частка Росії на світовому енергетичному ринку скоротиться приблизно до 13%, а Кремль втратить близько трильйона доларів експортних доходів.

Читайте також: Граничну ціну на російську нафту встановлено на основі побоювань рецесії у світі — експерт розповів про нюанси

Прямий ефір