“Це стратегічний провал”: як у Білому домі оцінюють війну РФ проти України — включення з Вашингтона

Білий дім. Фото: prousa.info

Держсекретар США Ентоні Блінкен назвав російське вторгнення в Україну “стратегічним провалом”. Про це він заявив після зустрічі з міністром закордонних справ Фінляндії під час візиту до Гельсінкі. Водночас в адміністрації президента Сполучених Штатів відреагували на атаки безпілотників по Москві та Московській області. Про те, як у Білому домі останніми тижнями змінилися оцінки війни Росії проти України, розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ кореспондент “Голосу Америки” Михайло Комадовський із Вашингтона.

Президент Джо Байден виступив перед випускниками академії Військово-повітряних сил США з напутніми словами про те, що вони вступають до лав збройних сил США у дедалі нестабільнішому світі, де Росія і Китай кидають виклик усталеному світопорядку. Байден наголосив, що союзницькі та партнерські відносини з багатьма країнами посилюють Сполучені Штати та роблять військову силу країни більш ефективною.

У своєму виступі президент США згадав розмову з українським колегою Володимиром Зеленським у Хіросімі на саміті G7. Байден зазначив, що передав Зеленському послання про те, що Сполучені Штати працюватимуть із партнерами, щоб почати навчання українських пілотів польотам на винищувачах четвертого покоління, включно з F-15 і F-16, щоб Україна могла захистити себе.

“Ми об’єднали 40 націй. Сполучені Штати згуртували світ. Ми міцно стоїмо на боці України. Захищаємо цінності, якими так дорожить американський народ, — це свобода, суверенітет, демократія, гідність”, -— сказав Байден.

Україна вже протягом кількох місяців звертається до США із запитом про можливу передачу винищувачів F-15 і F-16.

“Раніше глава Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю заявив мені, що постачання літаків — це вже вирішене питання. Ми якраз поговорили практично одразу після завершення саміту G7 в Японії, де було і досягнуто рішення і угоду між країнами коаліції щодо початку навчання українських пілотів управлінню західними винищувачами”, — сказав Комадовський.

“Що стосується вашого питання про літаки, я можу тільки підтвердити слова нашого президента, який подякував США, тому що це була офіційна заява Байдена про те, що Сполучені Штати приєднуються до коаліції літаків. До цього ми чули заяви партнерів, таких як Нідерланди, Данія, Франція, Польща, які заявили про свою готовність негайно приступити до навчання наших пілотів. Це перший і дуже важливий крок, який відкриває можливості для подальших поставок літаків в Україну. Ми припускаємо й бачимо, що навчання почнуться дуже скоро. Я б сказав, що йдеться про дні. І сподіваємося, що постачання літаків також розпочнеться найближчим часом. Дуже віримо, що на це підуть місяці, а не якийсь більш тривалий термін. І, безумовно, очікуємо, що те ж саме відбуватиметься з боку США, тому сьогодні це вже не дискусія, а вирішене питання”, — сказав Єрмак.

Зі свого боку держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати вітають будь-яку ініціативу, чи то з боку Китаю, чи то з боку Бразилії, чи то з боку інших країн, якщо вона допоможе посадити президента РФ Володимира Путіна за стіл переговорів для участі в “змістовній дипломатичній роботі”. При цьому він назвав агресивну війну Путіна колосальним стратегічним провалом, унаслідок якого Росія опинилася в значно гіршому становищі, ніж вона була до початку повномасштабного вторгнення в Україну. Держсекретар також заявив, що всі дії, які США та їхні союзники здійснюють у відповідь на російське вторгнення, мають просту мету — допомогти Україні захистити свій суверенітет, свою територіальну цілісність і свою незалежність.

Тим часом адміністрація президента США не знає, хто стоїть за атакою дронів, що відбулася цього тижня, на Москву і Московську область. Про це на брифінгу в Білому домі заявив офіційний представник Ради нацбезпеки США Джон Кірбі. Раніше в адміністрації заявили, що не підтримують потенційні українські удари по російській території. Кірбі зазначив, що Київ заперечує свою відповідальність за удар безпілотниками, внаслідок якого було пошкоджено три житлові будинки на південному заході Москви. Представник адміністрації Байдена сказав, що Вашингтону недоречно буде проводити своє розслідування того, що сталося.

“Ми не говоримо українцям, де завдавати ударів. Ми не говоримо їм, чи знаєте, де не завдавати їх. Ми не говоримо їм, як проводити свої операції. Ми даємо їм обладнання, навчаємо їх, даємо поради та рекомендації. Ми навіть робимо з ними певні вправи, щоб допомогти їм спланувати подальші дії. Але в кінцевому підсумку президент Зеленський і його воєначальники вирішують, що вони збираються робити з військового погляду, і що будуть робити з обладнанням, яке їм надали. При цьому ми ясно дали зрозуміти українцям приватно і публічно, що не підтримуємо удари по території Росії, не заохочуємо їх”, — сказав Кірбі.

Представники адміністрації президента США на умовах анонімності підтверджують, що між американською та українською стороною є домовленість, що Україна не використовуватиме саме американську зброю для ударів по території РФ. При цьому вони не уточнили, чи можливе використання іншого озброєння для подібного роду операцій.

Читайте також: Недоліком політики США є зайва обережність у наданні військової допомоги Україні, — Гербст

Прямий ефір