“Це новий підхід”: запропоновану Зеленським “формулу миру” оцінив Фесенко

Володимир Фесенко. Скріншот: uatv.ua

Формула миру, представлена президентом України Володимиром Зеленським в ООН, пропонує новий підхід щодо забезпечення миру на планеті. Його пропозиції дуже новаторські і на перспективу. Ідею сформульовано, тепер справа за механізмом її імплементації. Про це сьогодні, 24 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

Він нагадав, що пропозиції щодо реформування ООН звучали і раніше, але більше в теоретичних дискусіях. А практично саме з трибуни ООН про це розпочав говорити президент Зелінський, ще у попередніх виступах на Генеральній асамблеї ООН.

“І що дуже показово — зараз уже про це говорять і інші світові лідери. Саме на цій Генасамблеї цю тему вже почав розвивати і президент США Байден, і президент Франції Макрон. Буквально днями про це заявив голова Європейської ради. Він закликав взагалі позбавити Росію права членства у Раді безпеки ООН. Тобто, тема розвивається. Але те, що запропонував президент Зеленський, на мою думку, це взагалі новий підхід у забезпеченні миру у всьому світі. Це завдання ООН. І тому вона створювалася задля забезпечення миру, задля недопущення нової світової війни. На жаль, це завдання ООН виконує дуже погано”, — сказав Фесенко.

За його словами, те, що пропонує президент Зелінський, це з одного боку розширення гарантій міжнародної безпеки для України на весь світ.

“Це пропозиції, які стосуватимуться не лише України, не лише Росії, вони мають стосуватися покарання будь-якої країни-агресора. І забезпечення права на захист та на підтримку будь-якої країни, яка зазнає агресії. Головне зараз сформулювати сам цей підхід. Звичайно, його не вдасться реалізувати одразу ж. На жаль, ООН як організація, на яку має вплив і Росія, і Китай, організація, де діє такий, я б сказав, баланс інтересів. Одна сторона може нейтралізувати пропозицію іншої сторони. Але, як свідчить історична практика, головне заявити новий підхід. А далі поступово крок за кроком він реалізовуватиметься”, — зазначає політолог.

Він підтвердив, що ті п’ять пунктів, про які говорить Зеленський, вони, по суті, поставлять хрест на будь-якій можливості надалі якомусь агресору вирішити анексувати території іншої суверенної держави.

“Коли була презентація пропозицій щодо гарантій міжнародної безпеки для України, йшлося саме про забезпечення безпеки нашої країни. Нині ж у виступі на Генасамблеї пропонується розширити цю позицію, щоб ці принципи були закріплені. Для цього треба міняти статут ООН. Таких прецедентів поки що не було й у цьому головна складність. Найголовніша складність — те, що Росія може блокувати. Тут замкнене коло”, — каже Фесенко.

Запропонований Зеленським підхід не вдасться реалізувати одразу, але головне — заявити.

“Ідею заявлено. Дуже важливо, що вона сформульована. Тепер наступний крок разом із нашими партнерами Сполученими Штатами з європейськими країнами. Дуже важливо, щоб приєдналися країни з різних регіонів світу, Азії, Африки, Латинської Америки. Важливо підготувати пакет пропозицій та механізм їхньої імплементації. Це скоріше питання до фахівців із міжнародного права. Це треба робити, звісно, ​​через Генеральну асамблею ООН через механізм більшості голосів. Так щоб можна було обійти право вето Росії. Головне — зараз це сформульовано, сам підхід. Вже можна розпочинати консультації, вже можна рухатися вперед”, — вважає Фесенко.

Практично реалізувати це можна буде, за словами політолога, після нейтралізації права вето Росії та обмеження її впливу на ООН.

Пропозицію президента Зеленського можна розширити, і це може стати основою нової системи міжнародної безпеки в цілому, резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: П’ять ключових пунктів української формули миру назвав Зеленський в ООН (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у відеозверненні до дипломатів та лідерів країн на 77-й сесії Генеральної асамблеї ООН відповів на питання — як досягти миру в Україні та не допустити нової війни. Він озвучив універсальну формулу, яка дозволить не лише припинити війну Росії проти України, а й не допустити нових збройних конфліктів.

Прямий ефір