“Це для них дуже страшно, надзвичайно страшно”: чому НАТО не закриває небо над Україною, пояснив Дікінсон

Пітер Дікінсон. Фото: gazeta.ua

НАТО не закриватиме небо над Україною доти, доки російські ракети не почнуть завдавати удари по території країн-учасниць Альянсу. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council (“Атлантична рада”) Пітер Дікінсон.

Він нагадав, що НАТО — це не лише військовий блок, а й демократична структура, де рішення ухвалюють усі 30 країн-учасниць. І всі ці країни зараз живуть у мирі, “поряд із великою війною, але в них зараз — мир”.

“І дуже складно пояснити якомусь із цих суспільств — британському, французькому, німецькому, італійському і так далі — ось типу, ми йтимемо на війну з Росією. У них немає поняття “війна”. Ці суспільства не розуміють, що таке війна — у себе. Так, останні 20-30 років деякі з них воювали “десь там” — Ірак, Афганістан, Північна Африка. Але щоб була велика війна з великою європейською країною, з Росією, вони не мають такого розуміння. Це для них дуже страшно, це надзвичайно страшно”, — сказав Дікінсон.

Він упевнений, що якщо Росія здійснить атаку на якусь із країн НАТО, то військовий блок відповість. Але до цього моменту НАТО не піде на конфронтацію з Росією, навіть якщо вони розуміють, що це в їхніх інтересах.

“Є багато людей у НАТО, які чудово розуміють, що треба швидко зупинити Путіна в Україні, треба швидко закривати небо. І вони зрозуміли це вже в лютому. Але більшість просто дуже бояться цієї “червоної лінії”, цієї війни. Вони не реагуватимуть на жодні провокації, крім прямої атаки на НАТОвські землі. Доти, доки російські ракети не падають на НАТОвські землі (не українські ракети, що захищаються від Росії) — цього (закриття неба, — ред.) не буде, на жаль”, — вважає аналітик.

При цьому НАТО підтримуватиме Україну в протистоянні Росії. Але тут все одно основну роль відіграватиме не весь блок, а окремі країни. Дікінсон навів приклад Великої Британії, яка з перших днів повномасштабного вторгнення надає Україні озброєння. А зараз уперше починає постачання сучасних вертольотів Sea King, які можуть використовуватися для боротьби з російськими підводними човнами у Чорному морі. Це також перше постачання Києву авіації західного зразка — досі повідомлялося лише про передачу вертольотів радянського виробництва.

“Передача вертольотів — це дуже сміливий крок Великої Британії. Це перший об’єкт авіації, який передала Україні країна НАТО. Інші країни Альянсу поки що бояться це робити. Але такий прецедент Великої Британії підштовхне інші країни. Навіть перед початком війни, у січні, Британія була першою з країн, яка дала Україні велику кількість протитанкової зброї. І для Британії підтримка України — це пріоритет її зовнішньої політики. Це пріоритет для всіх партій британського парламенту, для всіх урядів — і Бориса Джонсона, і Ліз Трасс, і нинішнього прем’єра Ріші Сунака”, — розповів Дікінсон, який є британцем за походженням.

Аналітик додав, що та сама Велика Британія все одно не братиме прямої участі у війні, а буде сконцентрована на збільшенні постачання зброї Україні.

Читайте також: Система ППО України є унікальною, ніде у світі такої практики не було, — Ігнат

Прямий ефір