США балансують на межі двох підходів до допомоги Україні: інтерв’ю з Володимиром Дубовиком

Фото з сайта postimees.ee

США має “чотиритижневе вікно”, щоби запобігти вторгненню РФ до України. Про це повідомляє CNN із посиланням на свої джерела. За словами неназваного чиновника, коли восени розвідувальна спільнота США вперше побачила ознаки того, що Росія може готувати новий напад на Україну, президент Джо Байден наказав своїй адміністрації діяти швидко, щоби не повторити помилок 2014 року.

Київ на тлі загрози повномасштабної війни з Москвою просить Вашингтон надати системи протиповітряної оборони, зокрема, зенітно-ракетні комплекси Patriot. Як повідомляє CNN, радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван визнав, що такі поставки можуть бути сприйняті Росією як дуже провокаційні. Особливо зараз, коли і США, і Європа, і НАТО намагаються домогтися від Москви деескалації. Однак у США не виключають, що в майбутньому нададуть Україні як ЗРК Patriot, так і іншу зброю.

Росія може покращити ситуацію з безпекою в Європі, якщо зробить низку дій. Їх перелічив колишній посол США в РФ, професор Стенфордського університету Майкл Макфол:

Росія погоджується вивести свої війська з Молдови та відновити повний суверенітет цієї європейської країни;

Росія погоджується вивести свої війська з Грузії, відмовитися від визнання Абхазії та Південної Осетії як незалежних країн та відновити повний суверенітет Грузії;

Росія погоджується вивести свої війська з України, повернути Крим Україні, припинити підтримку сепаратистських сил в Україні та відновити повний суверенітет цієї європейської країни;

Росія погоджується вивести ракети “Іскандер” із Калінінграда;

Росія погоджується припинити операції із замаху на всіх, хто проживає в Європі, чи то Велика Британія, Німеччина чи Росія;

Росія підтверджує свою прихильність до підписаних угод, включно з Гельсінкським заключним актом, Паризькою хартією, Будапештським меморандумом 1994 року.

Тему у програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA обговорюємо з директором Центру міжнародних досліджень Володимиром Дубовиком.

Ведуча програми – Альона Чорновол.

– Почнемо ми з цього озброєння. Отримаємо ми його чи ні?

– Щодо ЗРК Patriot зрозуміло, що найближчим часом, найімовірніше, не отримаємо. Тому що у Вашингтоні взяла гору думка, носієм якої є зокрема Джейк Салліван, що надати Patriot зараз – це лише ще більше дратуватиме та провокуватиме Росію. Але інші види озброєнь ми отримували, отримуємо та отримуватимемо навіть найближчими тижнями.

Якщо у Вашингтоні побачили приготування Росії до вторгнення не пізно восени, а раніше, то можна було би масштабніше встигнути допомогти Україні. А по суті, ми заговорили про якісь інтенсивні речі лише в останні пару тижнів.

Думаю, що Америка могла би допомагати нам більше. Але слід розуміти, що вони постійно балансують на межі двох підходів. Перший підхід – допомагати Україні, що більше, то краще. Другий підхід – такі дії Росія може сприйняти, що Америка переходить “червоні лінії”, і тим самим РФ могла би захотіти завдати контрудару. Тож тут справді ситуація досить складна, й дилема досить непроста.

– А це “чотиритижневе вікно”, про яке пише CNN. Нібито впродовж цих 4 тижнів мають бути визначені домовленості між Сполученими Штатами Америки та Росією, щоби запобігти вторгненню РФ до України. На що нам чекати в ці чотири тижні?

– Тут кілька моментів. Передусім якийсь неназваний чиновник – це ще не найвища інстанція. Немає даних, звідки випливає “чотирьохтижневе вікно”, як і з тією схемою напрямів вторгнення РФ, яку опублікувала німецька газета Bild. Дуже багато одразу було підозр щодо того, звідки дійсно взяті всі ці схеми і таке інше. Це перший момент.

Другий момент пов’язаний із тим, що зараз американці вивчають російські пропозиції [за двосторонньою угодою з НАТО про нерозширення Альянсу на схід]. Хоча зрозуміло, що у тому вигляді, в якому їх виписав Кремль, вони не можуть бути цілком прийняті. Проте Росія каже – або ви приймаєте повністю, або ви відкидаєте їх повністю. Вони не готові начебто торгуватися за окремими пунктами. А з іншого боку, заступник міністра закордонних справ РФ Рябков сказав, що насправді можна обговорювати певні пункти. У такому разі найнереальніші вимоги Росії будуть зняті внаслідок цього обговорення, а на порядку денному залишаться якісь більш реалістичні. Серед яких, наприклад, заборона Україні наближатися до мети членства у НАТО. Тобто можливе таке завдання все ж.

Програму максимум Росія висунула. Розуміючи, що її не приймуть, а залишать найважливіше, – те, що важливе для Росії.

Але можливий інший варіант. У Путіна скажуть, приймайте повністю чи ні. А якщо не приймаєте, то тоді готуємось до агресивних дій. Такий варіант також, на жаль, можливий.

– А ви бачите можливість якихось поступок, на які можуть піти ті самі Штати, щоби домовитися з Росією?

– Так. Вони можуть зменшити рівень інтенсивності підтримки України. Наприклад, ось Салліван каже, що ті самі ЗРК Patriot ми зараз не постачатимемо, щоби не злити Росію. Можуть домовитися, що зараз не обговорюватимуть [з Україною] якісь інші види озброєнь, скажімо, протикорабельні ракети – знову ж таки, щоби Росію не провокувати. Це і є поступки, на які вони можуть піти. Не спрямовувати нових американських військових, інструкторів, тренерів, які працюють в Україні, чи інших НАТОвських країн.

Ось на такі поступки вони можуть піти. Але багато інших речей, позначених у російських пропозиціях, – вони просто нереальні.

– Вже офіційно було заявлено, що у разі вторгнення РФ до України США та Євросоюз запровадять нові жорсткі санкції проти агресора. Але є думка, що ці обмеження мають бути введені вже зараз як превентивні заходи.

– Я думаю, що до цих санкцій є різні підходи. Ці жорсткі санкції готуються на той крайній раз і негативний сценарій, якщо справді буде розширений ареал російського вторгнення в Україну. А якщо цього не буде, а буде статус-кво, який ми маємо на Донбасі впродовж останніх 7 років, то тоді, найімовірніше, такі радикальні санкції не будуть ухвалені.

Питання в тому, що американці вважають, що якщо вони зараз залучать найрадикальніші санкції, то залишаться вже ні з чим. Тобто вже не буде інструментів для тиску на Росію в майбутньому. Тому що найсильніші санкції вже будуть реалізовані. І США не хочуть бути в такому стані.

– Майкл Макфол перелічив основні вимоги світової спільноти до Росії. Яка може бути ціна питання для Російської Федерації, щоби вони пішли на виконання хоча би деяких із цих пунктів?

– Не виконають вони цих пунктів, звісно. Але я думаю, що з боку Макфола це такий трюк психологічного характеру, щоби показати, наскільки нереалістичними є пропозиції, які Росія висунула США та НАТО.

Звісно, на вимоги, які озвучив Макфол, Росія не піде.

Зазначу, що Майкл Макфол був головним архітектором перезавантаження і пом’якшення взаємин США та Росії у 2009 році, на початку адміністрації президента Барака Обами. Тепер він перетворився чи не на одного з головних яструбів, найжорсткіших щодо Росії аналітиків в Америці. Цікава трансформація. Звісно, в цьому діапазоні було кілька його дуже бурхливих і складних років на посаді посла США в Росії. Отже, звісно, Росія не піде на такі дії у найближчій перспективі.

Навпаки, вона очікує на поступки з боку Заходу. Крім того, я весь час кажу – “Заходу”, а Росія наголошує, що “ми хочемо вести розмови лише зі Сполученими Штатами Америки, і ні з ким більше”. Що зовсім неможливо. Тому що, звісно, без своїх союзників за НАТО США не має жодного права, жодного мандата обговорювати такі пропозиції Росії.

Прямий ефір