Словаччина в разі приходу до влади антиукраїнських сил навряд чи зможе створити реальні проблеми для України, ЄС і Заходу загалом. Таку думку сьогодні, 27 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Інституту центральноєвропейської стратегії, засновник проєкту Re: Open Ukraine Дмитро Тужанський.
За його словами, у Словаччині є свій внутрішній контекст, пов’язаний з історією та з ідентичністю словаків, які завжди бачили в Росії братній народ.
“На цьому, власне кажучи, спекулюють політики, що, мовляв, нам треба з Росією домовитися, а це буде дешевий газ, не буде війни тощо… На словацький контекст накладається ще цей факт, що, власне кажучи, дострокові вибори стали результатом того, що демократичний табір у Словаччині себе дискредитував. Тому що у 2020 році демократи перемогли, створили коаліцію і тоді і президент, і уряд, і коаліція в парламенті, вони представляли ось цей прозахідний курс. І, на жаль, за три останні роки через внутрішні конфлікти та не дуже вдалу політику вони привели до дострокових виборів. Це ще одна реакція, що ось цей маятник громадської думки тепер рухається в протилежний бік”, — сказав Тужанський.
Він зазначив, що колишній прем’єр Словаччини, лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо, якого у 2018-2019 роках вже “проводжали на пенсію”, зараз претендує на те, щоб сформувати новий уряд.
На думку експерта, для того, щоб створити реальні проблеми для України та Європейського Союзу, Словаччина занадто маленька.
“Словаччина занадто маленька, занадто слабка, щоб створювати реальні проблеми для ЄС, для України, для Заходу в цілому. І я впевнений, що нічого більше, ніяких більше проблем, крім заяв якихось, знаєте, таких напівдемаршів, шантажу, ми від Словаччини в найгіршому сценарії не отримаємо. Занадто небезпечно, занадто дорого та занадто невигідно навіть для Роберта Фіцо, якщо він повернеться до влади, дійсно воювати з Брюсселем, воювати з ЄС і НАТО. Це буде максимум риторика. Це, власне кажучи, те, що ми бачимо у виконанні Віктора Орбана, якщо так конкретно розібратися. Його всі антизахідні дії і риторика — це блеф, скоріш за все, хоча дуже неприємний місцями, блокування заяв і таке інше”, — сказав Тужанський.
Та й загалом європейські популістські сили, на думку експерта, навряд чи зможуть об’єднатися в Європарламенті.
“Досі це в них якраз не виходило. Тобто, бувши єдиними в антизахідній та часто антиукраїнській риториці, проросійській риториці, ці популістські сили в Європі так і не могли об’єднатися на якійсь одній спільній платформі”, — сказав Тужанський.
Читайте також: У Словаччині в суботу обиратимуть парламент — розклад сил та прогнози (ВІДЕО)
Нагадаємо, 30 вересня у Словаччині відбудуться дострокові парламентські вибори. Згідно з соцопитуваннями, влада в країні може перейти до сил, які виступають проти допомоги Україні зброєю.