Шлях України до НАТО, путінська анексія та протести на Північному Кавказі: огляд основних подій тижня

Україна подає заявку на вступ до НАТО у прискореному режимі. Кремль заявив про анексію захоплених територій чотирьох областей України. Росіяни тікають із РФ, рятуючись від путінської мобілізації. На Північному Кавказі відбулася хвиля протестів проти відправлення на війну місцевих чоловіків. Розбір основних подій минулого тижня — у рубриці “Президент UA” з журналістом та ведучим телеканалу FREEДOM Денисом Похилою.

Фундаментальне рішення

Почнемо із головної теми цього тижня. Поки 30 вересня у Кремлі з концертом, пафосними та водночас безглуздими промовами анексували українські території, у Києві ухвалювали фундаментальне рішення. Президент Володимир Зеленський заявив, що країна подає заявку на вступ до НАТО у прискореному порядку.

“Де-факто ми вже пройшли свій шлях до НАТО. Де-факто ми вже довели взаємосумісність зі стандартами Альянсу, вони є реальними для України — реальними на полі бою і в усіх аспектах нашої взаємодії… Сьогодні Україна подає заявку, щоб зробити це де-юре. За процедурою, яка відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти. У прискореному порядку. Ми знаємо, що це можливо. Ми бачили, як Фінляндія та Швеція цього року розпочали приєднання до Альянсу без Плану дій щодо членства”, — сказав Володимир Зеленський.

Ініціатива Києва назавжди закриває питання так званої буферної або сірої зони, як раніше називали Україну кремлівські представники. Україна вже довела свою боєздатність, відбивши атаку Росії, і поступово вибиваючи зі своїх територій сили противника, які в багато разів перевищують її власні.

Протягом багатьох років із Брюсселя — центру Євросоюзу та НАТО — Києву говорили про домашнє завдання, яке необхідно виконати для повноправного членства. Що ж, Україна вже довела як свій проєвропейський вектор, так і пронатовський. М’яч на полі ЄС та Північноатлантичного альянсу — настав час Брюсселю виконати домашнє завдання.

При цьому в Києві розуміють складність одноголосного рішення всіх 30 держав-членів НАТО, тому українська влада має план дій до свого повноправного членства в Альянсі.

“Ми розуміємо, що потрібен консенсус усіх членів Альянсу. Розуміємо, що потрібно вийти на такий консенсус. І тому, поки це відбуватиметься, ми пропонуємо реалізувати наші пропозиції щодо гарантій безпеки для України та всієї Європи, згідно з Київським договором безпеки, який розроблений та представлений нашим партнерам. Безпека не має альтернатив. Але потрібна рішучість, щоб її гарантувати”, — зазначив президент України.

Цього історичного дня, 30 вересня, виступив і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він вкотре заявив — двері НАТО для України завжди відчинені.

“Кожна демократія в Європі має право подати заявку на членство в НАТО, і союзники по НАТО поважають це право. І ми знову і знову заявляємо, що двері НАТО залишаються відчиненими. І ми продемонстрували це за останні роки. Союзники по НАТО, коли вони зустрілися на [червневому] саміті Альянсу в Мадриді, також дуже чітко заявили, що ми підтримуємо право України обирати свій власний шлях, вирішувати, частиною яких механізмів безпеки вона хоче бути. Рішення про членство, звичайно ж, має бути ухвалено всіма 30 союзниками”, — сказав Єнс Столтенберг.

Нині ж, за словами генсекретаря НАТО, держави-члени Альянсу всіма силами зосереджені на наданні всілякої допомоги Україні, захисті суверенної країни від агресії Путіна.

“Саме тут, в Україні, цінності нашої євроатлантичної спільноти отримали справжню живу енергію. Силу народу, який бореться за свободу, та силу народів, які допомагають у цій боротьбі”, — зазначив Володимир Зеленський.

Енергія, про яку говорить глава Української держави, потрібна як НАТО, так і Євросоюзу, кандидатом у члени якого вже є Україна.

Читайте також: Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку, — заява Володимира Зеленського

Шабаш у Кремлі

А у Кремлі 30 вересня організували шабаш — спробу анексії Росією частин Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Путін під овації його поплічників підписав так звані “договори про вступ до складу РФ” захоплених українських територій.

Промова глави країни-терориста була переповнена меседжами, що вже набили оскому, про нібито загниваючий Захід, свою місію і світле майбутнє Росії, він буквально зажадав від української влади “припинити вогонь” і “повернутися за стіл переговорів”. Путін заявив, що Росія нібито готова до перемовин.

Президент України Зеленський рішуче відповів терористу — Київ чекає на нового лідера Кремля, готового обговорювати мир, який розумітиме, що відбувається насправді.

“Україна була і залишається лідером із переговорних зусиль. Саме наша держава завжди пропонувала Росії домовитися про співіснування на рівних, чесних, гідних і справедливих умовах. Очевидно, що з цим російським президентом це неможливо. Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом Росії”, — заявив Володимир Зеленський.

Прикладом відсутності гідності, чесності та честі нинішньої верхівки Кремля можна назвати як проведення псевдореферендумів на захоплених територіях України, так і спробу їх анексувати. Генсек НАТО, виступаючи з пресконференцією у Брюсселі, чітко і ясно дав зрозуміти Путіну — світ не сприймає агресію Кремля.

“Країни-члени НАТО ніколи не визнають жодну з цих територій частиною Росії. Це землі України. Донецьк — це Україна. Луганськ — це Україна. Херсон — це Україна. Запоріжжя — це Україна. Так само, як Крим — це Україна “, — наголосив Єнс Столтенберг.

Більш того, за словами президента Зеленського, спробою анексії української території Путін, по суті, відкриває скриньку Пандори — після чергового акту агресії Кремля, катастрофи для Росії вже не уникнути.

“Росія не отримає нову територію України. Росія приєднає себе до тієї катастрофи, яку вона принесла на окуповану територію нашої країни… Ціною того, що одна людина в Росії хоче продовжувати цю війну, буде те, що все російське суспільство залишиться без нормальної економіки, без гідного життя і без поваги до будь-яких людських цінностей”, — упевнений президент України.

Але це ще можна зупинити.

“Але щоби це зупинити, доведеться зупинити того одного в Росії, хто хоче війни більше, ніж життя. Вашого життя, громадяни Росії”, — додав Володимир Зеленський.

Читайте також: Путін намагається анексувати частину України: огляд думок, реакція світу

Повна ізоляція Росії

Цього тижня президент Зеленський знову виступив перед Радою безпеки ООН, цього разу скликаною через путінські псевдореферендуми. Зеленський знову озвучив основні аспекти формули миру, розробленої Києвом. Формули, здатні зупинити агресора.

Перше — повна ізоляція Росії у відповідь на все, що вона робить.

“Не може залишатися постійним членом Ради безпеки ООН з правом вето держава, яка прямо зараз реалізує геноцидну політику, тримає світ за крок від радіаційної катастрофи та ще при цьому загрожує ядерними ударами. Росія має бути виключена з усіх міжнародних організацій. Якщо такий виняток ускладнений процедурою, її участь має бути припинена”, — запропонував президент України.

Друге — потрібні нові та жорсткі глобальні санкції проти Росії. Будь-які анексії в сучасному світі — це злочин проти всіх держав одночасно, які вважають життєво важливою для себе непорушність кордонів.

Третє — не піддаватись шантажу Москви, як не піддається Київ.

“Саме в Україні й саме в цій війні захищається не лише наша незалежність, не лише право на життя для нашого народу, а й міжнародне право як таке. Україна має отримати всю необхідну оборонну та фінансову допомогу, щоб агресор програв”, — наголосив Зеленський.

Четверте — Україна має отримати чіткі та юридично зобов’язувальні гарантії колективної безпеки. Оскільки її незалежність має важливе значення для багатьох елементів глобальної безпеки.

П’яте — визнання Росією всіх цих псевдореферендумів як “нормальних”, реалізація так званого кримського сценарію та чергова спроба анексії української території означає, що з цим президентом Росії нема про що говорити.

“Анексія — це такий крок, який ставить його одного проти всього людства. Саме такий чіткий сигнал зараз вимагається від кожної держави світу”, — сказав Зеленський.

Українських прапорів на Донбасі побільшає

Поки в Кремлі чиновники різномасних рангів 30 вересня своїми оваціями підтримали черговий акт путінської агресії проти України, за лаштунками церемонії залишилася реальність — загальна мобілізація, розвал економіки, втеча росіян зі своєї країни. Не пафосні промови, не радість від окупації регіонів України, а метушня та спроби знайти житло в Казахстані, Грузії та інших державах, які поки що відкриті для громадян Росії. Звичайно ж, про це Путін у своїй промові промовчав.

Читайте також: Кричали “Росія для росіян, ми за Путіна”, а тепер сплять в авто в центрі Тбілісі: реакція грузинів на наплив росіян, що біжать від мобілізації

Жодного слова не сказав Путін і про реальну ситуацію на фронті, де колись “друга армія світу” успіхів не має.

Так, 1 жовтня невелике місто Донецької області Лиман було звільнено Збройними силами України.

“За цей тиждень українських прапорів на Донбасі побільшало. Ще через тиждень стане ще більше… Український прапор вже в Лимані Донецької області. І там уже немає і сліду від якогось псевдореферендуму”, — наголосив Володимир Зеленський.

“Вони, до речі, вже почали кусати один одного: шукають винних, звинувачують у провалах генералів… Це перший дзвіночок, який слід почути на всіх рівнях російської влади. Доки ви всі не вирішите проблему з тим одним, хто все це почав, хто почав цю безглузду для Росії війну проти України, вас вибиватимуть по одному, роблячи офірними цапами, щоб не визнавати, що ця війна є історичною помилкою для Росії”, — звернувся президент України до російських військових.

Цей тиждень також став поворотним і для народів Північного Кавказу — проти путінської мобілізації повстав Дагестан. Нагадаємо, що найбільша кількість загиблих солдатів армії РФ налічується серед корінних народів Росії. Така політика свідомо використається Кремлем.

Цей аспект не залишив без уваги президент України. Володимир Зеленський звернувся до корінних народів Російської Федерації та знову закликав боротися проти Кремля та його ватажка.

“Народи Кавказу! Усі народи на території Росії! У вас немає жодної причини, щоб бути серед цих багатьох, хто все ще служить тому одному, хто хоче цієї війни. Ви не повинні гинути в Україні. Ваші сини не повинні гинути в Україні. Немає у вас такого обов’язку. Ні перед вашими батьками, ні перед вашими дітьми, ні перед вашим майбутнім, ні перед майбутнім вашої землі. І ви це знаєте”, — сказав Зеленський.

“Ви тільки вдумайтеся, до чого дійшло! Ми змушені розпочати інформаційну роботу з донесення до громадян Росії, яких мобілізують зараз, особливої тези: робіть хоча б татуювання з вашим ім’ям та прізвищем, щоб ми знали, як знайти ваших рідних, коли вас уб’ють і коли за вас не буде навіть солдатського жетона”, — наголосив президент України.

Читайте також: Дагестан, Якутія і не лише: хто в Росії виступає проти мобілізації

І справді, російська влада відправляє на цю війну людей без солдатських жетонів, часто без документів. Зеленський упевнений, що вони роблять це спеціально: так простіше брехати своєму народові про те, скільки в Україні насправді гине росіян.

“Ось це — їхня спецоперація. Спецоперація з брехні, терору, знищення корінних народів… Ніхто не повинен брати участь у ганебній війні. Дагестанці не повинні гинути в Україні. Чеченці, інгуші, осетини, черкеси та будь-який інший народ, який опинився під російським прапором. Загалом майже 200 різних народів… Ви знаєте, хто відправляє їх до України, той, хто відправляє, він і хоче їх зробити “вантажем 200”, — сказав Володимир Зеленський.

Тенденція явна: Путін мріє про ефемерну перемогу, не шкодуючи десятків тисяч своїх громадян. Зеленський каже росіянам правду, що саме на них чекає в Україні. Путін боїться свого народу. А Зеленський прямо звертається до росіян із готовою формулою — “Борітеся, поборете”, як писав Тарас Шевченко у поемі “Кавказ”.

Читайте також: Як уникнути путінської мобілізації — всі варіанти описали експерти

Прямий ефір