Шлях України до ЄС – чого чекати українцям: “Официальный разговор” із Марією Мезенцевою (ВІДЕО)

Фото з сайта kanaldom.tv

Набуття членства в Євросоюзі є основним пріоритетом зовнішньої політики України. При цьому держава вже зробила достатньо, щоб отримати чіткі підтвердження щодо вступу в Євросоюз. Ключову роль в цьому процесі зіграла підтримка міжнародних партнерів.

Які шанси України на шляху до євроінтеграції та яким чином Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) сприяє цьому процесу – розповіла очільниця української делегації в ПАРЄ, заступниця голови комітету ВРУ з питань євроінтеграції Марія Мезенцева у програмі “Официальный разговор” телеканалу UA.

– Після всієї проведеної роботи, як ви зараз оцінюєте шанси України на її шляху до євроінтеграції? І як на це реагує Росія?

– Ви знаєте, я за цією темою писала наукову роботу, це було 10 років тому. Дуже цікаво, як прогнози здійснюються. Коли в 2009 році Європейський Союз запропонував нову політику сусідства, вона відокремилася в Східне партнерство, куди увійшли шість країн – Україна, Молдова, Грузія, Азербайджан, Вірменія і Білорусь.

Ми говоримо про дуже конкретні цифри. До 2025 року першій трійці країн – Україні, Молдові та Грузії – Євросоюз пропонує 12,3 млрд євро для здійснення понад десяти різних програм, починаючи від антикорупційних і закінчуючи 70 тис. наукових співробітників і студентів, які зможуть навчатися за грантами в країнах ЄС і повернутися потім додому. Це все зрозумілі речі, які українці зможуть відчути до 2025 року, поєднуючи це з національними програмами партнерства.

Ви згадали Росію. Україна, Молдова і Грузія історично мали одні й ті ж проблеми геополітичного характеру. Це були війни. У Грузії вона тривала вісім днів. У нас – восьмий рік.

– І все пов’язане з Росією.

– Молдова, Абхазія, Південна Осетія, Донбас і Крим. Це все географічні назви, які всім відомі. Частина яких перебувають в замороженому конфлікті, і вже точно нам би не хотілося, щоб Донбас і Крим опинился на таких самих позиціях.

Тому створена “Кримська платформа”, тому триває робота з продовження Угоди про асоціацію. Наше “домашнє завдання” виконано на 52%. Тобто нам є ще, куди рухатися.

У нас є додаткові безвізи. Буквально тиждень тому Європейська комісія нам надала можливість і підтвердження підписання “авіабезвізу”. Що це означає для українців? Це означає, що з’явиться більше лоукостів, стануть нижчими ціни, краща якість, будуть дотримані міжнародні стандарти, коли відбувається скасування рейсу.

Ми бачили, як через те, що Росія знову відновила рейси до Туреччини для туристів, українці постраждали через це. Тепер у таких випадках вони зможуть отримати компенсацію від 300 євро за кожен переліт за формулою, яка розраховується в країнах ЄС. Це прекрасно, це клієнтоорієнтованість і безпека.

Далі безвіз, який стосується промислової продукції та бізнесу. Щоб не отримувати забюрократизовані додаткові дозволи на продукцію для експорту на найбільший ринок у світі – 508 млн споживачів на ринку ЄС. Ми чекаємо фіналізації угоди щодо відповідності нашої промислової продукції стандартам ЄС.

І ми, звичайно ж, говоримо про екологію. Це ті питання, які вимагають величезних фінансів, які Україна має шукати як в національному бюджеті, так і серед міжнародних партнерів. Це буде також зав’язано на нових технологіях, промисловості та інвестиціях.

Також нам потрібно говорити про те, як захищати інвестора, щоб він не боявся інвестувати. Антимонопольна, антикорупційна і найважливіше – судова реформа.

– “Вибори” на окупованій території в Держдуму РФ. Яким чином зараз Україна, за допомогою міжнародного співтовариства, за допомогою ПАРЄ, партнерів, може гарантувати безпеку і те, що “вибори” не відбудуться на території України?

– Зараз, протягом трьох днів, відбувається дуже важлива для нашої країни місія Ради Європи, моніторингова місія про те, як саме ми виконуємо наші зобов’язання. Ми хочемо, звичайно ж, вийти в постмоніторинговий період. Росія теж перебуває під моніторингом.

Я спілкувалася з двома представниками ПАРЄ, нашими колегами, які представляють цю моніторингову місію. Один представляє Швейцарію. Друга – Ісландію. Ісландська колега була головною, яка захищала кримський файл. Тобто країни дуже принципові та не заангажовані.

Ми обговорили з ними загрозу тих виборів, які відбудуться в середині вересня. Звичайно ж, серед колег в оновленій делегації в ПАРЄ нам дуже не хочеться бачити представників окупованого Криму, тому що ми розуміємо, що це будуть не кримські татари або українці, які мають патріотичну позицію. Це будуть зручні для Росії люди.

З огляду на те, що 10 резолюцій щодо Криму вже були ухвалені, проголосовані. З огляду на те, що по Донбасу їх було не менше. З огляду на міжнародне гуманітарне право і невизнання проведення самого референдуму, про який йдеться в рішенні Європейського суду з прав людини і вказується конкретна дата окупації – це кінець лютого, а не дата так званого “референдуму” в середині березня.

Ґрунтуючись на цьому всьому, – якщо вони спробують подати делегатів до Ради Європи або в Держдуму на рівні Ради Європи і ПАРЄ – ми будемо ставити під сумнів делегацію, їхні повноваження, що ми робимо кожного січня. Я думаю, що вони не встигнуть подати документи. Мається на увазі, що вибори будуть в середині вересня, а сесія – наприкінці вересня.

Із 47 країн Ради Європи російська делегація – єдина, яку ми постійно ставимо під сумнів. Коли вона поверталася, Рада Європи сказала, що потрібно забезпечити права людини і доступ до Європейського суду з прав людини. Вони не виконали свої зобов’язання з виплати 63 млн євро за контрибуцією від кожної країни. Тобто ми говоримо про те, що навіть ці зобов’язання не були виконані. Тому наша реакція буде блискавичною. Ми вже натреновані, міжнародне право ми знаємо краще за Володимира Володимировича, який корінними народами називає нацменшин – росіян, білорусів, угорців, румунів і так далі, які проживають на території України. Тому будемо давати уроки ще й з міжнародного права своїм колегам.

Читайте також: Україна-ЄС – перспективи отримання членства: “Официальный разговор” із Василем Боднаром (ВІДЕО)

Нагадаємо, що Євросоюз представив нову стратегію відносин із РФ.

Прямий ефір