Щоранку чекаю, що ця бодяга закінчиться: інтерв’ю з Андрієм Макаревичем

Андрій Макаревич. Колаж: uatv.ua

Андрій Макаревич — серед російських артистів, які відкрито виступають проти війни Росії в Україні. Таку ж позицію підтримує його дружина Ейнат, яка опублікувала в Instagram фото з їхнім маленьким сином у жовто-синьому одязі.

При цьому музикант, який свого часу написав багато листів до лідера РФ Володимира Путіна, вважає, що не можна нічого довести тим, хто досі не розуміє наслідків російської агресії. А на готових воювати з “фашистами” на території України росіян чекає масова загибель.

Про ставлення до отримання статусу іноземного агента, роль творчості в інформаційній війні, терміни для примирення українців та росіян — народний артист Росії, лідер рок-групи “Машина часу” Андрій Макаревич розповів в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу FREEДОМ.

Я не маю бажання нікого переконувати — їх не з дитячого садка призивають

— Андрію, тепер і ваша родина підтримала Україну. Ваша дружина та маленький син у жовто-синьому одязі побажали нам усім перемоги. Дякую вам за цю важливу підтримку.

— Сина поки що рано підозрювати. А щодо Ейнат, вона уродженка Києва.

— В Росії немає політиків, які могли б відкрито засудити цю страшну війну і Путіна: хтось за ґратами, хтось поїхав, хтось засуджує, але його не показують по телебаченню. У такій ситуації дуже важливою є підтримка тих, кого народ по-справжньому любить — Алли Борисівни та Максима Галкіна, ваша… Але все одно немає єдності серед артистів. Чому після окупації Криму та Донбасу у 2014 році багато хто так і не постарався дізнатися, що насправді робить Путін і куди втягують Росію? Адже якби вже тоді задумалися, то зараз, можливо, не було б такого розколу в суспільстві, не було б війни…

— Я не можу говорити від імені всіх артистів. Думаю, багато хто власне постарався дізнатися, що відбувається насправді. Багато хто ні, але влізти до них у голову я не в змозі.

Я розумію, що їх дуже добре обробляли щодня протягом останніх років — вони виявилися не досить стійкими до такого роду обробки.

Також на тему: Російська влада не наважилася вийти проти Пугачової: наслідки заяв співачки обговорюємо з експертами

— Тим не менш, за допомогою своєї творчості ви в хорошому сенсі влізли в голову мільйонам людей в Росії… Як ви оцінюєте настрої простих росіян на тлі оголошення Путіним часткової мобілізації та гарячки з проведенням псевдореферендумів? Після обману з триденною “спецоперацією”, з реальними жертвами, з силою армії люди реально не розуміють, за що він тепер кидає їх усіх на фронт.

— Перебуваючи в Ізраїлі мені досить важко охарактеризувати суспільні настрої. Зсередини [Росії] видніше.

Я ловлю себе на тому, що не маю бажання нікого в чомусь переконувати. Їх не з дитячого садка призивають. Якщо досі, попри все, хтось упевнений, що він поїде туди звільняти російське населення від загадкових “фашистів”…. Ну хай з’їздить, подивиться, які це “фашисти”.

Я тільки передбачаю, що найближчим часом на нас чекає масова загибель непідготовлених і небажаючих воювати людей. Ось від цього мені, звісно, ​​невесело зовсім.

Також по темі: Не часткова, а справжня мобілізація: наслідки указу Путіна для росіян обговорюємо з експертами

— Був період, коли ви до Путіна та Медведєва ставилися нормально чи з якоюсь надією, як і тисячі інших людей. Потім ви стали відверто розчаровуватись, що також проявлялося у ваших піснях. Що тоді сталося, як ви гадаєте?

— Я просто побачив, що дії російської влади та мої уявлення про добро і зло починають роз’їжджатися в різні боки. Те, що я міг зробити, щоб якось зупинити, я робив і продовжую робити.

— І навіть після розчарування ви не опустили руки, сподівалися щось змінити, бути почутим. Ви писали листи Путіну, говорили про корупцію, вимагання, відкати.

— Мені здається, що навіть найменший рух тіла все одно щось змінює в нашій реальності.

По-друге, я, напевно, погано виправний оптиміст, бо навіть сьогодні щоранку чекаю, що ця бодяга закінчиться. Адже вона не може бути вічно. Просто хочеться, щоб це сталося завтра.

— А звідки у Путіна ця ненависть до України?

— Запитайте Путіна! Може, його хтось у дитинстві образив з України… Клянуся, я собі не ставлю це питання. Це щось змінює? По-моєму ні.

Не треба будувати ілюзій, краса не врятує світ

— Ви зараз пишете?

— Так, приблизно з такою самою частотою, що й раніше. Я не можу сказати, що я щодня щось пишу, але я ніколи не змушував себе це робити. Пісні або приходять, або не приходять.

— Про що ваші вірші?

— Ви колись намагалися розповісти словами, що в цих віршах? Агітки я ніколи не писав. А те, що я відчуваю, я пишу. Останнім часом просто вивішую в Facebook відразу — декілька моїх останніх пісень там висять.

— Чи можна вас привітати? Ви зовсім нещодавно стали іноагентом.

— Дякую. Але великої радості це не приносить, відверто скажу.

— Ми вчора на цю тему говорили з Віктором Шендеровичем, раніше з Тетяною Лазарєвою. Вони назвали статус іноагента певним покликанням. Як ви ставитеся до цього і що змінилося у вашому житті?

— Я ніяк до цього не ставлюся. Менш ніж за півроку треба буде подати якісь фінансові звіти до Мін’юсту, але до цього ще досить далеко.

Приховувати мені нема чого, оскільки ніхто мене не фінансує. А те, що доводиться у Facebook підписуватись іноагентом, це гидко. Загалом, до всього людина звикає, я намагаюся до цього з гумором ставитися.

— Серед людей, які беруть повістки та їдуть на війну до України, є шанувальники вашої творчості. Тобто певний зв’язок існує.

— У чому? Вибачте, що вас перебиваю. Це сумно і, як кажуть, не треба будувати ілюзій. Не треба думати, що краса врятує світ. Ніякого біса вона не врятує. У кращому разі краса на момент контакту з нею робить деяких людей кращими.

Але думати, що ти зараз заспіваєш пісню, і світ перевернеться… Не перевернеться. Він живе за своїми законами, і ці закони далеко не завжди влаштовують нас.

Розумієте, ще яка штука з шанувальниками: вони давно знають мою позицію. Мало того, я переконаний, що більша їх частина має таку саму позицію, і мені ні в чому їх переконувати не треба.

Є інші люди, які не мене слухають, а якихось інших людей, дивляться телевізор. Їм здається, що вони мають переконання. Але мені з ними розмовляти марно.

Про Путіна не думаю вже давно

— Однак Росія завжди розвивалася через трагедії, потрясіння, міжусобні війни… Кожен етап благополуччя закінчується переворотом. Потім великий спад, відкат назад і знову довгий шлях до благ. Може сучасна Росія переживає черговий еволюційний виток, і після Путіна настане епоха відродження?

— Не в одній Росії такі речі періодично трапляються. Взагалі зі світом чорти-що відбувається останніми роками, на мій погляд. Щодо Росії, напевно, це так. Але щось вже забагато, аж надто часто.

— Та й не хотілося б, щоби це відродження було за рахунок України та життя наших людей.

— Це точно.

— Ви вірите, що колись українці та росіяни зможуть примиритися?

— Звісно, ​​це станеться. Тільки не завтра, не післязавтра і не через рік, а років через 50. Як це було з Німеччиною, німців усі ненавиділи.

— Дуже багато у світі зараз залежить від перемоги на українському фронті. Ви вважаєте, загрози ядерного шантажу реальні?

— Зважаючи на те, що відбувається, нічого неможливого вже не залишилося.

Я просто дуже хочу, щоб краплі розуму тих людей, від яких це залежить, збереглися. Сподіваюся, вони розуміють, що через 10 хвилин після того, як вони запустять, полетить по них безпосередньо. Може, їх це зупинить.

— Соціологи підтверджують, що люди в Росії відмовляються від федеральних каналів, вимикають це промивання мозку, шукають іншу інформацію.

— Колись це мало почати відбуватися…

— Багато росіян, які вважали, що їх війна не торкнеться, тепер стоять у заторах на кордонах. Вони також змушені відкрити закони та почитати, що в Європі їм не раді, що спрощений візовий режим скасовано. Чи варто запропонувати їм якийсь рецепт?

— Нічого їм не треба пропонувати. Тому що кожному віддасться за вірою його, а дехто відгребуе за вірою своєю.

— В серпні у дні путчу “Машина часу” виступала на барикадах перед захисниками російського Дому уряду. Якщо зараз почнеться переворот, ви вийдете на вулицю з гаслами чи піснею?

— Я не вмію міркувати якби ж то. Я приймаю рішення, дивлячись на те, що відбувається довкола.

— А довкола відбуваються дуже серйозні речі. Багато хто пророкує, що вже почався розпад Росії. Ви підтримуєте думку, що у найближчому майбутньому РФ не буде у такому вигляді, як вона є зараз?

— Багато хто це пророкує і пророкує давно. Проте йде мобілізація, заводи на оборонку працюють у три зміни. Так що вашими б вустами та мед пити.

— Що ви думаєте про Путіна, як він зараз?

— Я про нього нічого не думаю і вже давно.

Прямий ефір