Щоб отримати 10 тисяч рублів допомоги від РФ, українці мають пройти через приниження — Ястребова

“Підйомних” 10 тисяч рублів, що виплачуються депортованим до Росії українцям не вистачає навіть на зворотній квиток. А перед тим, як отримати цю суму, примусово вивезені мають пройти дактилоскопію, фільтрацію та приниження. Про це повідомила виконавчий директор Східної правозахисної групи, адвокат, правозахисник Віра Ястребова в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA.

“Процедура т.зв. фільтрації включає обшук та дактилоскопіювання. Для отримання посвідчення біженця дактилоскопіюватимуть повторно. Таким чином, відбувається тотальний контроль переселення. Ці приниження Росія робить, щоб максимально використати людину за ці 10 тисяч рублів. При цьому суми не вистачить на зворотний квиток. Крім того, зафіксовано випадки, коли навмисне в цих пунктах фільтрації проставлялися печатки в українських паспортах і людям із глузуванням їх повертали і казали: твій паспорт уже недійсний, тому в Україну ти не повернешся”, – сказала вона.

У разі отримання цих коштів українців відправляють на Далекий Схід та пропонують незатребувану роботу, не дозволяючи їм повернутися додому.

“Якщо ми дивимося по карті, куди переважно розселяють українців, то це Далекий Схід, Урал та Приморський край. Там, де людей на межі виживання можуть змусити працювати на незатребуваній роботі за копійки та таким чином виправляти демографічну ситуацію”, – наголосила Ястребова.

Вона зазначила, що цей процес нічим не відрізняється від сталінських репресій та переселення народів.

“Тоді переселяли за національною ознакою та не давали забрати із собою власність. А зараз у людей просто все розбомбили та зруйнували. Перед цим на сході закрили шахти, позбавили роботи та довівши людей до крайньої межі, їм видають папірець російського зразка”, – сказала експерт.

Щодо повернення в Україну, Ястребова запропонувала такий алгоритм дій: звернутися на гарячу лінію Міністерства реінтеграції та з індивідуальним підходом не публічно шукати можливості, щоб повернутися.

“У нас було чотири сім’ї, яким ми допомогли повернутися різними шляхами. Я не можу розголошувати подробиць, але вихід можна знайти завжди. Правозахисне підпілля, яке є в Росії, готове допомагати в локальних ситуаціях. На жаль, це не вплине на масову статистику. Я можу запевнити, що з боку української влади не буде питань щодо документів. Цей механізм відпрацьовано. Звертайтеся, щоб повернутися і не залишитися в РФ робочою силою чи цифрами для шантажу України”, – сказала вона.

Нагадаємо, народний депутат України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA заявив, що Україна довела Альянсу: вона не тільки може увійти до пояса безпеки для Європи, але й зробить великий вклад.

Про звірства росіян мають розповідати ті, хто пройшов через полон. Інтерв’ю з парамедиком Тайрою

Альтернативні оператори та чищення браузера: правозахисниця розповіла, як убезпечити себе на окупованих територіях

Читайте також: Війська РФ обстріляли студентське містечко в Краматорську — подробиці від кореспондентки UA

Прямий ефір