Ще одна країна на порозі енергокризи: як Україна та ЄС допомагають Молдові пережити зиму — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Молдова опинилася на порозі енергетичної кризи. З початку жовтня 2022 постачання російського газу, від якого країна залежала довгі роки, скоротилися наполовину. Це далося взнаки і на роботі підприємства Молдавській державній районній електростанції (ДРЕС) у Придністров’ї, яке забезпечувало дві третини електроенергії у Молдові. Наразі в країні почалися віялові відключення електроенергії. Одне одним зупиняються підприємства, робота яких неможлива без електрики. Зростає рівень безробіття. Допомога країні обіцяли надати західні партнери, інформує FREEДОМ.

Уряд Молдови попередив своїх громадян, щоб вони готувалися до найсуворішої зими за останні десятиліття. Причина — серйозна енергокриза.

“Ця війна ставить під загрозу постачання електроенергії та газу. Ми не впевнені, що зможемо знайти достатньо обсягів, щоб опалювати та освітлювати наші будинки, а навіть якщо й знайдемо, ціни будуть непідйомними для нашого населення та економіки. Це може поставити під загрозу наш соціальний мир та безпеку. Я знаю, що всі в Європі платять дуже високу ціну за енергоносії, але ці ціни мають набагато більш руйнівний вплив на нашу країну і людей”, — заявила президентка Молдови Майя Санду.

Молдова відчуває на собі наслідки повномасштабної війни Росії в Україні. Бо значною мірою залежить від російських енергоресурсів. А їхнє постачання останнім часом скоротилося наполовину. Через це з перебоями почало працювати найбільше підприємство — державна районна електростанція. У країні почалися віялові відключення, у великих містах зупинився електротранспорт.

“Мій телефон не працює; немає електрики; холодно і дощ, і ми замерзли”, — сказала жителька Молдови.

“Та всяке буває, дякую пану Путіну”, — наголосив місцевий.

Президент Франції Емманюель Макрон наприкінці листопада цього року оголосив про додатковий пакет міжнародної допомоги для Молдови на суму понад 100 млн євро. Більшість цієї суми має бути спрямована на рішення енергокризи, який є прямим наслідком вторгнення Росії в Україну. На початку 2023 року лікарні Молдови за підтримки західних партнерів оснастять потужними генераторами.

“Газ та електроенергія є двома важливими сферами сьогодні, і крім зобов’язань, нам потрібно буде продовжувати виявляти крайню пильність у найближчі тижні та місяці, щоб допомогти Молдові отримати постачання та адаптувати нашу підтримку для надання фінансової допомоги, яка, очевидно, має розвиватися відповідно до енергетичної реальності, в якій ми перебуватимемо”, — заявив президент Франції Емманюель Макрон.

Німеччина цього року вже надала понад 90 млн євро. Наразі додатково виділили для Молдови близько 30 млн євро. Ці кошти спрямовані на підтримку енергетичного комплексу.

“Ми не залишимо Молдову наодинці в холоді, темряві або рецесії, що насувається. Солідарність — це цінність, яка визначає нас у Європі та в ЄС”, — наголосила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

23 червня 2022 року на саміті Євросоюзу було ухвалено рішення надати Молдові статусу кандидата в ЄС. Тепер європейські лідери заявляють — вони відстоюватимуть спільні цінності та допомагатимуть країні пережити холодну зиму, російську агресію та політичний тиск Кремля. Найбільше допомоги надають Франція, Німеччина та Румунія. Природний газ почала експортувати Молдові Словаччина. А Україна, за словами президентки Молдови, захищає від російської агресії не лише себе.

“Молдова залишається найуразливішим сусідом України. Оскільки Україна захищає себе від атак Росії, вона також захищає Молдову та захищає всю Європу. Ми підтримуємо Україну та вдячні її народові за його хоробрість та самовідданість. Міжнародна спільнота має зробити все, щоби підтримати Україну. Ми повинні зробити так, щоб українці могли протистояти варварським нападам та руйнуванням, і мали шанс боротися з безжальним і нещадним ворогом”, — підкреслила президентка Санду.

Майя Санду заявила, що Молдова обрала свободу і продовжить йти європейським шляхом, попри жодні обставини. І країна готова платити високу ціну за свободу та незалежність.

Читайте також: Близько 400 ракет готує Росія для наступного удару по Україні і вдосконалила тактику, — військовий аналітик

Прямий ефір