Через введені в червні Штатами обмеження Мосбіржа призупинила всю торгівлю в доларах і євро. Після цього російська влада повністю сподівалася на китайські юані. Але — не склалося. Вторинні санкції США проти китайських банків зробили свою справу — фінустанови Пекіна стали дуже обережними щодо проведення будь-яких фінансових операцій із російськими клієнтами. Це, своєю чергою, призвело до зниження китайського експорту до Росії. Про це сьогодні, 14 вересня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Ще у 2010 році приблизно 80% китайського імпорту росіяни оплачували в рублях чи євро. Тобто Китай чудово торгував із РФ за вільно конвертовану валюту. Але потім, починаючи приблизно з 2014 року, коли почали вводитися найперші, і треба відзначити — дуже примітивні санкції проти РФ у зв’язку з її агресією проти України, китайці почали потихеньку посилювати контроль. На сьогоднішній момент цей тренд — посилення валютного контролю — проявився у повному обсязі”, — розповів Бураковський.
За його словами, сьогодні ситуація складається так, що приблизно 90% імпорту з Китаю оплачується або в юанях, або в рублях, або іншими екзотичними способами. Але не у вільно конвертованій валюті.
“Сьогодні для РФ китайська валюта є одним з основних видів платіжних засобів, які можна якимось чином використовувати й за які можна купувати товари в тому ж Китаї. Це — загальна економічна ситуація. Щодо безпосередньо самого Китаю, то тут ми бачимо досить цікаву тенденцію: Китай дуже боїться так званих вторинних санкцій. Тому зробив вибір не на користь РФ, а на користь США. Складається така цікава ситуація, коли Китай, з одного боку, загалом проводить свою політику щодо російської агресії проти України, а з іншого — частково таки приєднався до санкцій проти Російської Федерації, насамперед у фінансовій сфері”, — відзначив гість ефіру.
За словами експерта, санкційна світова політика дуже негативно впливає на економіку РФ, хоч там і запевняють, що все чудово.
“Сьогодні у РФ формується ціла низка структурних економічних проблем. Це насамперед інфляція, проблема ринку праці та багато іншого. І недавнє підвищення облікової ставки російським Центробанком говорить про те, що все далеко не так райдужно, як намагаються представити у Кремлі. А щодо безпосередньо російсько-китайської торгівлі, то тут є два аспекти. По-перше, РФ торгує з Китаєм переважно сировинними товарами. Тобто на сьогодні РФ перетворюється на сировинний придаток КНР. Водночас Китай хоч і є основним покупцем російського газу, нафти, паливно-мастильних матеріалів, але обсяги закупівель постійно знижуються. А, наприклад, газ купується з величезними знижками. Тому, попри нібито допомогу РФ, Китай насамперед переслідує свої інтереси, у тому числі й економічні”, — резюмував Ігор Бураковський.
Читайте також: У Росії — дефіцит юанів через санкції: які наслідки очікують на економіку країни-агресора (ВІДЕО)