Санкції проти РФ можна вводити нескінченно, одне із завдань кожного пакета — виявляти лазівки обходу і перекривати їх, — економіст

Ілюстративне фото: famagusta.new

Санкції можна вводити нескінченно, тому що Росія велика країна, вона обросла великою кількістю зв’язків, і ці зв’язки все ще об’ємні. Повного закриття Росії в геополітичному, військовому, економічному плані не відбулося. РФ залишається напіввідкритою країною. Про це сьогодні, 25 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст і фінансовий аналітик Ерік Найман.

Разом із цим, за його словами, західні санкції проти Росії діють.

“Тому що в РФ є вже проблеми в енергетиці — складно продавати, нижчі ціни, нафту вони продають дешевше, ніж 50 доларів за барель. Плюс упали обсяги, зростає дефіцит бюджету. Тому санкції діють. Частково в РФ почалася проблема в споживчому сегменті, наприклад, коли говоримо про автомобілі, якісь IT-продукти, “Майкрософта” або інших постачальників, ліки тощо. Там майже скрізь, де є імпорт, той там у Росії практично скрізь є проблеми, де взяти цей імпорт. Китай, частково Індія. Але вони не можуть закрити всі ці продукти просто тому, що у них технологічно їх немає”, — каже Найман.

Фінансовий аналітик зазначає, що, на жаль, що в 10-му пакеті, що в майбутніх 11-12, завжди залишатимуться лазівки для обходу санкцій.

“Тому тотального закриття кордонів для постачання продукції насамперед подвійного призначення не відбулося повноцінно. Тому одне із завдань кожного пакета санкцій — виявляти ці лазівки і їх перекривати”, — пояснив він.

Водночас, уточнив експерт, повністю обрізати канали обходу санкцій не виходить.

“Але уявіть, що росте дерево, яке пустило різне коріння. І ці корінці потихеньку обрізаються, обрізаються, обрізаються. І це завдання кожного пакета санкцій — виявити “корінець” — обрізати. І таким чином дерево згниє і завалиться. Ось завдання санкцій. Вони все одразу закрити… десь і не виходить, тому що частково… Взагалі насправді санкції, з одного боку, були добре продумані з погляду закрити валютні резерви і заблокувати гроші олігархів. Це дійсно дуже сильно вдарило, тому що фінансовий гаманець він різко скоротився. Другий великий блок — нафтове ембарго і скорочення продажів і надходження грошей від продажів енергоносіїв. Зараз стоїть завдання більше перекрити будь-які постачання товарів, які можуть використовуватися для війни — від ліків, закінчуючи напівпровідниками тощо”, — розповів Найман.

Також економіст висловив думку, чи може “Росатом” потрапити під санкції в наступному пакеті.

“Щодо “Росатома” — це питання більше до МАГАТЕ. І МАГАТЕ, на жаль, займає таку подвійну позицію неоднозначну. Але повільно їх будуть додавлювати. Шольца дотиснули з танками. Так і санкції проти “Росатома” теж будуть додавлюватися, тому що всі розуміють, що це потрібно ставити під контроль”, — резюмував Ерік Найман.

Читайте також: Атомна енергетика, діаманти, ЗМІ, нафтопродукти: що ЄС може включити до 10-го пакету санкцій проти Росії

Нагадаємо, раніше Найман розповів, що Росія досі має доступ через фірми-прокладки до продукції, яка згодом використовується для ракетних та інших ударів по Україні. Санкції проти РФ працюють, але лазівки їхнього обходу все ще залишаються. Є два основні канали, завдяки яким це вдається. Над виявленням випадків працюють американці, намагаються це перекривати, а Європа частково.

Прямий ефір