Рух “Україна без Кучми”, візит Папи Римського: що сталося в країні в 2001 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

2001-й запам’ятався нашій країні рухом “Україна без Кучми” і першим візитом Папи Римського. Зведення Монумента Незалежності та нова гривнева купюра також ознаменували цей рік. Крім того, перший і поки єдиний перепис населення України відбувся в 2001 році.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Отже, в 2001 році в країні відбувається перепис населення – перший із радянських часів. У наступні двадцять років своєї історії на новий перепис Україна так і не наважиться.

 “Кучму геть”, “Україна без Кучми” – під такими транспарантами і плакатами, як правило рукописними, минув увесь початок 2001 року в Україні. Протестні акції оголосили одразу 24 політичні партії – від правих до лівих. Розбіжності тимчасово були забуті. Серед керівників протесту – соціалісти Олександра Мороза. Це він приніс записи Мельниченка в Раду.

 “Люди різних політичних переконань, я говорю, що це було мало не єдине таке єднання, де представники Руху або інших партій, які на його основі утворилися, і соціалісти були разом”, – говорить Олександр Мороз, співкоординатор акції “Україна без Кучми”.

Були в президента й захисники – прем’єр Віктор Ющенко та спікер Іван Плющ. У самий розпал протестів вони підписали “листа трьох” до співвітчизників, запевняючи, що “проти держави розгорнуто безпрецедентну політичну кампанія з усіма ознаками психологічної війни”.

 Володимир Чемерис – правозахисник, один із перших, що вийшли тоді на протест. Він згадує, що назва акції “Україна без Кучми” народилася сама собою. Для тих, хто вийшов на протести, саме Кучма уособлював усе негативне, що тоді відбувалося в країні.

 “Це зміна системи, соціально-економічної системи олігархічного капіталізму, це зміна політичної системи президентської республіки на парламентську республіку. Тоді було вперше таке велике гасло: “Ми – за парламентську республіку” і, звичайно, була вимога об’єктивного розслідування справи Гонгадзе”, – говорить він.

 Після весняного піку протести потроху зійшли нанівець.

 Мурал із Папою Римським Іоанном Павлом II є на одному з київських будинків. З’явився він там вже наприкінці 2010-х, коли прийшла мода на мурали. Сам понтифік побував у Києві набагато раніше – в 2001-му. Візит готували кілька років.

Також у 2001-му в Україну приїжджали відразу дві місії: МВФ і Світового банку. Організації дають кредити, Україна натомість мала продовжити реформи. Уряд переконували продовжити приватизацію обленерго. Це одразу викликало соціальні протести, люди боялися підвищення тарифів.

Прямий ефір