Розвиток протестів у Грузії залежатиме від двох факторів — прогноз

Прапор Грузії. Фото: hromadske.radio

Передбачити, яким чином розвиватиметься грузинський протест після того, як парламент відкликав закон про іногентів, надзвичайно складно. Досить згадати мирну Революцію троянд 2023 року, яка сталася несподівано для сторонніх спостерігачів та розвивалася у стінах парламенту. Про це сказав міністр юстиції Молдови (2009-2011 та 2018 рр.), голова Конституційного суду Молдови (2011-2017 рр.), екс-член Венеціанської комісії Александру Тенасе в ефірі телеканалу FREEДОМ.

На його думку, перспективи протесту залежатимуть від двох чинників.

“З одного боку, наскільки у Грузії критична маса готова не погодитися з тим, що робить уряд, який встановив та контролює олігарх Іванішвілі. З іншого боку, наскільки таки сильним є запас міцності цього режиму”, — коментує гість ефіру.

Він зазначає, що урядова пропаганда в Грузії вже діє за російськими лекалами.

“Той самий закон про іноагентів був представлений урядовими масмедіа як велике благо і певний інструмент, який повинен допомогти офіційному Тбілісі зблизитися з Європейським Союзом, що є абсолютною нісенітницею”, — навів приклад Тенасе.

Водночас він вважає: відкликання закону парламентом говорить про те, що влада зрозуміла, що “до сподівань суспільства треба прислухатися хоча б формально”.

“Це говорить, з одного боку, про слабкість влади, а з іншого боку, говорить про те, що не виключений факт, що десь на дипломатичному рівні було досягнуто якихось угод, які стосувалися б взагалі стану демократії в Грузії”, — припускає гість ефіру.

На думку Александру Тенасе, ці домовленості можуть стосуватися позиції Грузії з певних питань, пов’язаних з війною в Україні, звільненням або переведенням колишнього президента Саакашвілі до європейської клініки.

Гість ефіру особливо наголосив: те, що відбувається у Грузії, яка була піонером реформ, — урок і для Молдови, і для України.

“Після того, як і Молдова, і Україна стали частиною процесу євроінтеграції та мають реальні перспективи стати частиною Європейського Союзу, перед нашими країнами стоять дуже цікаві та дуже серйозні виклики, у тому числі зобов’язання щодо проведення низки політичних реформ. Я думаю, що саме досвід Грузії може бути нам вкрай корисним, щоб у наших країнах, незалежно від того, хто прийшов до влади, не відбувся б відкат у минуле, як це сталося в Грузії”, — зазначив Тенасе.

Читайте також: “Ворог Грузії втілений у проросійському парламенті” — думки грузинів щодо протестів у Тбілісі (ВІДЕО)

Нагадаємо, депутати партії “Грузинська мрія” і громадський рух “Сила народу” відкликали з парламенту Грузії скандальний законопроєкт про “агентів іноземного впливу”, ухвалений 7 березня в першому читанні.

Ухвалення проєкту цього закону спричинило масові акції протести в Тбілісі, для розгону яких поліція застосовувала сльозогінний газ, водомети й світло-шумові гранати.

Читайте також: Протести в Тбілісі — причини та наслідки: розбір ситуації від грузинських політиків та експертів

Прямий ефір