Розв’язана Росією війна в Україні впливає на весь світ — про наслідки говорили у Chatham House

Обговорення у Chatham House. Скріншот: uatv.ua

Розв’язана Росією війна в Україні згубно впливає на весь світ. Наслідки дій Кремля обговорювали у Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House, повідомляє спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сізов.

“Ми не повинні недооцінювати здатність режиму підтримувати себе переважно репресіями. Ви можете порівняти з Білоруссю. Там протести проти Лукашенка були масштабними, але Лукашенко досі на своєму місці”, — сказала асоційована наукова співробітниця програми Росія та Євразія Chatham House Джоанна Шостек.

Говорили і про політичну короткозорість демократичних країн.

“Західні країни теж заохочували Росію, після Грузії 2008-го і після вторгнення до Криму роблять те саме”, — вважає аналітикиня Польського інституту міжнародних відносин Анна-Марія Динер.

Російська влада настільки зачистила опозицію, що, на думку експертів, прихід до влади лібералів малоймовірний.

“Чи варто нам намагатися прибрати Путіна? Я знову не бачу умов, які могли б зробити становище кращим”, — зазначив старший науковий співробітник програми Росія та Євразія Chatham House Кейр Джайлз.

Російський режим погано передбачуваний і поводиться не в західній парадигмі мислення.

“Західні військові кажуть, що у нас є високоточна зброя — це означає, що ми можемо уразити військові об’єкти та мінімізувати громадянські жертви та побічні збитки, чого не має бути. Росія дивиться на ті ж технології та думає — чудово, у нас є більше високоточної зброї”, — сказав Кейр Джайлз.

Експерти високо оцінюють шанси на успішне відновлення України, тим більше, що в умовах війни деякі українські структури працюють краще за європейські.

“Ми втратили 30% економіки, але разом з тим, я мушу визнати, що українська економіка справляється в цих обставинах. Через професійну реакцію центрального банку. У нас є повністю працююча банківська система, немає втечі депозитів, немає паніки, у нас є резерви центрального банку, близькі до довоєнного рівня. Наша пошта та залізниця працюють, без затримок поїздів… Я знаю про таку проблему у Великій Британії”, — зазначила головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Україна дуже відрізняється від країн, які не вдалося успішно реформувати.

“Україна має бути здатною відновлюватися дуже швидко, тому ті порівняння, які люди роблять з Афганістаном, Боснією та Іраком, вони абсолютно недоречні. Україна в найближчій перспективі має безліч можливостей створити достаток. У деяких випадках нові зв’язки будуються з європейським ринком, Україна набагато більш інтегрована з Європейським Союзом і за певних обставин може стати його членом. І Україна вже відновлюється та відновлюється дуже успішно”, — сказав асоційований науковий співробітник програми Росія та Євразія Chatham House Джон Лаф.

Війна посилила процес деолігархізації в Україні. В умовах бойових дій вплив олігархів став мінімальним, що дає добрі шанси й на перезавантаження політичної системи.

“Деякі фінансові групи страждають дуже сильно. І навряд чи вони знову відновляться, як це було раніше. Це створить простір у політичному житті для різних груп”, — переконаний Джон Лаф.

Втім, як вважають експерти, Україна має пройти ще через багато реформ.

“Але судова реформа є для мене найміцнішим горішком. І це не тільки про те, що ця система потребує нових елементів. Вона потребує оновлення та культури незалежності”, — констатував Джон Лаф.

Росія залишилася в політичній самоті через вторгнення в Україну. Із союзників у неї залишився лише самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко і те лише тому, що він не має іншого вибору.

“Він (Лукашенко, — ред.) розуміє, що коли Путін буде повалений, він теж відчує проблеми, тому він намагається допомогти Путіну багатьма способами. Він відправляє танки, боєприпаси, надає територію для тренувань російських військ”, — сказав директор Центру нових ідей Антон Родненков.

У той час як російська економіка занепадає і тягне за собою білоруську економіку, економіка країн Центральної Азії відчуває позитивний ефект від початку бойових дій, оскільки багато капіталів перемістилися в цей регіон із Росії. Також регіоном зацікавились зовнішні гравці.

“Говорячи тепер уже про відсутність “авторитарної стабільності” у пострадянському регіоні, ми повинні думати як європейці, що тут уже немає конфліктів на аутсорсингу для Росії. Я думаю, тут має бути більше залучення, більше інтернаціоналізації. Туреччина приходить у регіон, але це не відіграє ту позитивну роль, яка могла б використовуватися. Подивіться на прикладі Вірменії та Азербайджану”, — зазначив керівник програми Міжнародного порядку та демократії Штефан Майстер.

Нормальне відновлення України можливе лише в умовах забезпечення безпеки. Найкращою гарантією може бути членство в НАТО. Про негайний вступ до Альянсу не говорили, але де-факто Україна вже майже його частина.

“Коли ви запитуєте про нейтральність, то Україна вже була нейтральною. Загалом це не працювало. Зараз Україна не бореться за те, щоб бути нейтральною”, — сказав директор програми Росія та Євразія Chatham House Джеймс Ніксі.

“Україна не тільки озброєна зброєю НАТО або зброєю країн НАТО, до того ж її тренують країни-члени НАТО. Щодо її потенціалу, можливостей, обладнання, яке перевершує російське, це де-факто, певною мірою, інтеграція з НАТО”, — вважає Штефан Майстер.

Поразка президента Росії Володимира Путіна в Україні зробили його кульгавою качкою для лідерів Центральної Азії. Росія перебуває в глибокій репутаційній кризі в очах Центрально-Азійського регіону.

“Усі центральноазійські держави, можливо, за винятком Киргизстану, — це авторитарні країни. Для авторитарного режиму, якщо ти не маєш сили, то ти невдаха і не дуже цікавий. На офіційному рівні лідери нашого регіону зустрічаються з Путіним, може, посміхаються йому, але неофіційно, містер Путін зараз уже не такий важливий для них. Якщо ми обговорюємо військові перспективи, то я думаю, що Туреччина буде головним військовим партнером для нашого регіону. Якщо розглядати наш регіон, то видно, що Киргизстан та Узбекистан уже купили турецькі військові дрони. Казахстан планує побудувати військове виробництво разом із Туреччиною, щоб виробляти нові турецькі дрони, потужніші за Bayraktar, я маю на увазі Anka”, — сказав незалежний політичний аналітик Дасим Сатпаєв.

Епоха домінування Росії на просторі колишнього Радянського Союзу добігає кінця. Колишні колонії Москви почали отримувати бенефіти від міжнародної ізоляції, розвиваючи альтернативні транспортні шляхи.

“Транскаспійський — із Західного Китаю до Західної Європи, трансафганський маршрут, якщо ця залізниця буде побудована в майбутньому. У Казахстану, Туркменістану, Ірану, Китаю, Киргизстану, Узбекистану багато проектів”, — зазначив Дасим Сатпаєв.

Директор програми Росія та Євразія Chatham House Джеймс Ніксі переконаний, що російсько-українська війна покінчила з русоцентризмом.

“Більшість із нас сформувалися через Москву, усередині ми русисти, але це змінюється”, — вважає він.

Читайте також: Україна консолідує зусилля партнерів щодо неправомірності перебування РФ у низці міжнародних організацій, — Веніславський

Прямий ефір