Росії та Білорусі — не місце на Олімпіаді-2024: огляд реакцій і думок (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Понад 40 країн можуть не підтримати участь в Олімпійських іграх 2024 року російських і білоруських спортсменів. У зв’язку з цим Національний олімпійський комітет України підтримав пропозицію бойкотувати літню Олімпіаду-2024 у Парижі. На користь бойкоту проголосували 109 зі 112 членів Генасамблеї, яка зібралася на позачергове засідання 3 лютого. Реакцію Києва, Європи, спортсменів і чиновників зібрали кореспонденти телеканалу FREEДОМ.

Олександр Заколодний, віцепрезидент Федерації альпінізму та скелелазіння України, чемпіон світу та України, з перших днів повномасштабного вторгнення Росії до України пішов на фронт добровольцем. Спочатку захищав рідну Харківську область. Потім був переведений на Донецький напрямок. 25 січня 2023 року він загинув під Соледаром.

Донька Маргарита каже, що в смерть батька не могла повірити.

“Подзвонив командир, звісно, взагалі ніхто не повірив спочатку в це. Думаю — не може такого бути, він же в нас такий бойовий, найрозумніший, найсміливіший, він же попереду скрізь за всіх, всіх прикриє, всім команди віддасть. Тобто мені було якось спокійно, і я не могла в це повірити”, — поділилася Маргарита Захарова.

Після смерті батька Маргарита, майстер спорту зі скелелазіння, взяла паузу в підготовці до міжнародних змагань.

Вона впевнена: після вторгнення Росії, коли десятки українських спортсменів віддають життя за захист своєї країни, участь в Олімпіаді-2024 російських і білоруських спортсменів — не вкладається в голові.

“Я категорично проти. Ця новина, напевно, і спонукала мене на те, щоб я це інтерв’ю дала. Це мене дуже обурило на тлі тих емоцій, які в мене були. Я вирішила, що ми повинні з цим боротися, повинні щось зробити, щоб хоча б Саша, він просто загинув не даремно, він міг би ще дуже-дуже багато зробити”, — розповіла Маргарита.

Заява Міжнародного олімпійського комітету (МОК) 25 січня про те, що російські та білоруські спортсмени після азійської кваліфікації зможуть брати участь в Олімпійських іграх у Парижі, викликала хвилю обурення.

Першим відреагував Київ. Президент України Володимир Зеленський заявив, що дозвіл Росії брати участь в Олімпіаді буде рівносильним демонстрації того, що “терор якоюсь мірою прийнятний” і звернувся до президента Франції Еммануеля Макрона з вимогою не допустити спортсменів до змагань.

“Готуючись до паризької Олімпіади, ми маємо бути впевненими в тому, що Росія не зможе використати її чи іншу міжнародну спортивну подію для пропаганди агресії або свого державного шовінізму”, — наголосив глава держави.

Навіть нейтральні прапори країни-агресора на спортивних змаганнях не зможуть згладити того факту, що Росія воює проти України, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

“З минулого року росіяни вбили 231 українського спортсмена і тренера, 15 поранили, 28 затримали, а 4 зникли безвісти. Ця геноцидна війна ведеться за наказом Путіна, але виконується звичайними росіянами. МОК має припинити спроби приховати злочини Росії під білими прапорами”, — заявив Кулеба.

Заяви МОК обурили й олімпійських чемпіонів. Золотий медаліст зимових Олімпійських Ігор у Пекіні 2018 року з фристайлу Олександр Абраменко написав у Facebook про те, що на тлі геноциду українського народу російським спортсменам не місце на Олімпіаді.

“Як можна навіть уявити ці спільні змагання під олімпійським прапором, що виражає ідею об’єднання всіх мирних держав на змаганнях, коли триває загибель українських спортсменів, які захищають Україну, і відбувається знищення спортивної інфраструктури ракетами агресора? Напевно з цими діями не вийде свято спорту”, — зазначив Абраменко.

У контексті рішення МОК військовослужбовці ЗСУ демонструють кадри того, на що російська армія перетворює українську спортивну інфраструктуру. Один із таких об’єктів — руїни арени спортклубу “Металург” у Бахмуті Донецької області.

“Спорт, який об’єднує… У ньому не можуть брати участь спортсмени країн, які агресивно знищують сусідів, знищують цілі культури, знищують у даному випадку Україну. Випалюючи тут кожен метр, займаються вбивством наших жителів, знущаннями і розвалом нашої країни, і намагаються знищити нас як націю”, — наголосив командир підрозділу аеророзвідки ЗСУ.

За словами міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта, Україна не піде на компроміс. Спортсмени країн-агресорів не повинні бути допущені до змагань. Якщо МОК все ж таки допустить російських і білоруських учасників на ігри — Україна бойкотуватиме змагання. За це рішення проголосували 109 зі 112 членів Національного олімпійського комітету (НОК). Троє утрималися.

Понад 40 країн-учасниць Олімпійських ігор можуть не підтримати участь російських і білоруських спортсменів. У коментарі Reuters міністр спорту і туризму Польщі Каміль Бортнічук сказав, що більшість країн готові об’єднатися в протесті проти рішення МОК.

Остаточно рішення планують ухвалити 10 лютого.

“Я переконаний, що ця зустріч 10 лютого закінчиться аналогічною позицією, яку однозначно розділять близько 40, точно понад 30 міністрів спорту європейських країн, а також Великої Британії, США, Австралії, Японії, Канади, Південної Кореї. Говорячи прямо про наш світ, нашу цивілізацію, однозначно відмежовуються від ідей МОК, які спрямовані на повернення представників Росії та Білорусі на Олімпійські ігри в Парижі”, — зазначив Бортнічук.

Міністри спорту Латвії, Литви, Естонії та Польщі у спільній заяві наголосили: будь-які спроби МОК повернути можливість російським і білоруським спортсменам брати участь в Олімпіаді, навіть під нейтральним прапором, наразі мають бути відкинуті.

“Я думаю, що це абсолютно очевидно, що вони агресори. В Україні йде війна, і українські спортсмени, чоловіки і жінки, гинуть. І водночас ми обговорюємо, що спортсмени, жінки, чоловіки з країн-агресорів, Росії та Білорусі, можуть брати участь у змаганнях. І я не знаю, чи уявляєте ви, що ми можемо змагатися з українськими спортсменами під час війни?”, — сказала міністерка освіти, науки і спорту Литви Юргіта Шюгждінене.

У МОК тим часом заявили, що поки що остаточного рішення про те, чи братимуть участь спортсмени з Білорусі та Росії в Олімпіаді-2024 у Парижі, не ухвалено.

Читайте також: Жорсткий бойкот, ультиматум і тиск на МОК: перспективи допуску спортсменів із РФ і Білорусі на Олімпіаду-2024 обговорили експерти

Прямий ефір