У Кремлі не хочуть бачити жертв у цій війні зі свого боку і виконувати місію з повернення військовополонених, яких готова передати Україна. Про це сьогодні, 9 вересня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Він нагадав, що згідно з Женевською конвенцією, щодо тяжкопоранених, які потрапили в полон, діє особливий механізм обміну. Україна до цього давно готова. Однак ось Росія створення змішаних медичних комісій всіляко саботує.
“Що стосується змішаних медичних комісій, то цей інструмент діяв у період російсько-грузинської війни, і там дійсно дуже важливим елементом є присутність третьої країни, країни-покровительки, яка представляє своїх лікарів. У цьому випадку Україна ініціювала таку комісію, включивши представника Швейцарії. Нагадаю, що Україна зверталася ще 2022 року з пропозицією про встановлення держави-покровительки з такого роду питань, з гуманітарних питань. І це була якраз Швейцарія. Але Росія відмовилася від ухвалення такого рішення”, — розповів директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Він зазначив, що найімовірніше це пов’язано насамперед із тим, що Росія нікого не бажає допускати в ті місця, де утримують українців, як військовослужбовців, які потрапили в полон, так і цивільних осіб, яких утримують в умовах несвободи, які часто піддаються неналежному поводженню.
“Там і тортури присутні. І, власне кажучи, умови утримання не належні. Крім того, українські військовослужбовці зазнають кримінального переслідування, що заборонено Женевською конвенцією”, — зазначив правозахисник.
За його словами, складно сказати про російських військовослужбовців, які потрапили в полон в Україні, наскільки в програшній чи виграшній ситуації вони опиняються.
“Швидше за все, у виграшній, тому що вони хоча б не опинилися вбитими своїми ж, які використовують тактику загороджувальних загонів. Тактика “м’ясних штурмів” у Росії призводить до великої кількості потерпілих з їхнього боку. І ось те, що ми бачимо, велика кількість осіб з ампутованими кінцівками, власне, з пораненнями, які є такими, що не можуть бути призвані до подальшого продовження служби. Вони, дійсно, не становлять інтересу для Росії. Тому РФ, як раніше і Радянський Союз, не хоче бачити жертв цієї війни зі свого боку і власне виконувати гуманітарну місію з повернення і ресоціалізації цих військовополонених, яких Україна готова передати”, — резюмував Олександр Павліченко.
Читайте також: Захід зволікає з дозволом країнам ЄС збивати російські ракети над територією України: причини назвав Хандогій