Росія готова віддавати нафту за собівартістю, аби не закривати родовища — про роль санкцій розповів експерт

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Росія змінила торгову стратегію з продажу нафти — готова віддавати її за собівартістю. Про це сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Він зазначив, що стеля цін та ембарго, яке запровадили країни Європейського Союзу, США, Канада, Австралія, Японія, а також деякі інші країни, зіграли свою роль.

“У грудні було дійсно різке падіння реалізації російської нафти на світових ринках. Але в січні та ж компанія Bloomberg заявила, що Росія почала рекордними темпами відновлювати продаж своєї нафти на міжнародних ринках. З чим це пов’язано? Це насамперед пов’язано з тим, що Росія вирішила обрати таку тактику, що попри те, що справді ціни на російську нафту різко обвалилися, і зараз знижка по відношенню до бренду складає там 40% — це рекордна знижка, і в принципі, російська нафтова галузь працює на межі рентабельності… Але Росія прийняла рішення, що навіть попри мінімальний рівень рентабельності, а в деяких випадках, навіть коли, по суті, вартість нафти нижча за собівартість, все одно вони вирішили продавати цю нафту. І тому російська нафта почала реалізовуватися більш швидкими темпами”, — сказав Омельченко.

Він уточнив, що РФ реалізовує свою нафту країнам Азіатсько-Тихоокеанського регіону. При цьому все одно санкції діють, і навіть у разі збільшення поставок нафти РФ втрачає великі гроші через зниження цін.

“Усе одно знижка в 40% стосовно бренду робить свою справу. Обсяги збільшуються, продажі, проте прибуток від цього Росія більше не отримує. Тому що, уявіть собі, шлях транспортування російської нафти з Балтійських портів. Раніше ця нафта йшла на Європейський Союз, а зараз вона має йти через усю Європу, Суецький канал до Китаю та Індії. Тобто які це величезні транспортні витрати, плюс колосальні знижки, які пропонує Індія і Китай. Тому обсяги дійсно збільшилися, але прибуток від цього Росії не зріс, розумієте? Тобто Росія це робить тільки для того, щоб не заморожувати свої родовища”, — сказав експерт.

Омельченко також зазначив, що Європейський союз і країни G7 обрали таку модель стелі цін на нафту, яка має на меті зберегти стабільність світового нафтового ринку і при цьому не дати можливості бюджету РФ отримувати надприбутки. Експерт вважає, що на тлі готовності РФ продавати свої нафту і нафтопродукти навіть на рівні собівартості, можна очікувати падіння видобутку нафти приблизно на 15-20%.

“Я думаю, що все-таки 30% падіння видобутку нафти — це занадто такий для нас оптимістичний сценарій. Можливо, це падіння буде видобутку там відсотків близько 15-20, але водночас буде ціна продажу нафти російської на міжнародних ринках значно нижча, і це дуже сильно вдарить по російському бюджету. Тобто якщо зараз Росія припускає, що у них буде дефіцит бюджету у 2023 році близько 3,3 трлн рублів, то у зв’язку з ембарго на нафту і нафтопродукти цей дефіцит може збільшитися ще на 4-5 трильйонів, що дуже суттєво допоможе Україні в тому плані, що Росія не зможе таким чином фінансувати військові дії в повному масштабі, як це було раніше. Тобто це такий ось позитив. Ситуація приблизно так складається”, — прогнозує Омельченко.

На його думку, найбільший удар припаде все-таки не на російську нафту, а на нафтопереробку. Експерт нагадав, що після 5 лютого почне працювати ембарго на нафтопродукти Російської Федерації, а замістити їх на інших ринках буде набагато складніше, ніж нафту.

“Чому? Тому що ті ж Індія і Китай мають профіцит нафтопереробних потужностей. Їм не потрібні додаткові нафтопродукти, розумієте? Вони купують російську нафту дешево. Потім переробляють цю нафту на нафтопродукти, дизельне пальне і бензин. І потім вже дешевий бензин і нафтопродукти реалізують на різних міжнародних ринках, зокрема й на європейському. Ось така ось схема, якщо двома словами”, — сказав Омельченко.

Читайте також: Китай та Індія не замістять Росії втрату газового ринку Європи — аналіз експерта

Прямий ефір