Після того, як сирійці повалили режим Асада в Сирії, в Росії назвали повстанців терористами, але через якийсь час змінили риторику, застосувавши до них термін “опозиція”. Для РФ повалення режиму Асада — це серйозна геополітична поразка. Про це сьогодні, 11 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт із питань безпеки, колишній офіцер Міжнародного департаменту поліції Ізраїлю Сергій Мигдаль.
“Стверджується, до речі, що російська влада — і Путін, і МЗС — намагалася протягом останніх півтора року тиснути на Башара Асада, щоб він розпочав якісь переговори з опозицією або переговори з Ердоганом за пропозицією турецького президента щодо якогось нового варіанту для національного примирення, допущення частини опозиції до якихось владних структур. Але, наскільки мені відомо, Башар Асад у різкій формі всі ці пропозиції відкинув. Він зажадав спочатку дотримання суверенітету і виведення турецьких військ із території Сирії, чого Ердоган, природно, робити не збирався”, — повідомив він.
Мигдаль розповів про контингент армії РФ у Сирії.
“Російські сили в Сирії вже давно не грали такої ролі, яку грали раніше, до початку війни в Україні. Вони були там колись, відігравали дуже важливу роль. У Сирії перебували порівняно великі сили ударної авіації, які дуже допомогли режиму Асада вистояти після 2015 року. Там перебувало чимало бійців спецпризначенців, які йшли попереду, часто разом із загонами “Хезболли”, у момент найважливіших наступів військ сирійського режиму проти різних повстанців, не тільки ІДІЛ. І, звичайно, важливу роль відігравали бійці “Вагнера”. Вони, з погляду чисельності, були основною бойовою силою на землі, які воювали проти різних повстанців, ворогів режиму Асада”, — зазначив експерт.
За його словами, після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році найкращі підрозділи сил спеціальних операцій Росії із Сирії вирушили воювати проти України.
“Пішли всі бійці “Вагнера”, та й більшість ударної авіації було перекинуто, особливо після того, як у Росії побачили, що війна проти України затягується, жодного бліцкригу і швидкої перемоги не вийшло. І насправді ударних літаків, а тим більше хороших льотчиків, у Росії не так вже й багато, вони всі на рахунку”, — розповів Мигдаль.
У підсумку, зауважив експерт, у Сирії залишилося російське угруповання, яке займалося тим, що захищало себе.
“Коли говорять про 6-7 тис., більша частина з цього — це обслуга, логістика, оператори, системи радіоелектронної боротьби, радарів, ППО, техніки на аеродромі. А на кожен такий літак, на одного льотчика потрібно кілька, іноді по 10-12 різного техскладу та адміністративного складу. Тобто насправді бойових солдатів там було вже не так вже й багато, і вони могли тільки захищати себе”, — пояснив він.
Мигдаль упевнений, що нова влада в Сирії буде проти того, щоб російські війська і далі перебували на території країни.
“Насправді більше, ніж нинішній російський режим, нова влада Сирії ненавидить тільки Іран і “Хезболлу”. Ставлення до Росії саме у тих людей, які будуть новою владою в Сирії, теж відповідне. І вже точно вони не збираються залишати їхні бази, оскільки сподіваються якраз на визнання західних країн — Америки, Західної Європи — і отримувати від них великі гроші та професійну допомогу для відновлення зруйнованої інфраструктури. А в ситуації, коли Росія веде агресію в Україні, зрозуміло, що ні Франція, ні Англія, ні Америка не будуть говорити: “А нумо давайте подаруємо Путіну військові бази в Сирії”. Навіть смішно про це говорити”, — резюмував эксперт.
Читайте також: Сирійці пам’ятають, хто їх бомбив, але можуть дати можливість Росії безпечно вивести військовий контингент, — Ягун