Російські радикали-терористи підривають Європу: їхні зв’язки з Кремлем проаналізував Олексій Мацука

Олексій Мацука. Фото: uatv.ua

Гучна історія в Іспанії: невідомі розсилали листи з вибухівкою, тероризували керівництво країни та дісталися навіть прем’єр-міністра! Такі самі пакети відправили до українських посольств в різних країнах Європи. Тепер з’ясувалося, що за цим стоять бойовики “Російського імперського руху” (РІД). А за ними — російська розвідка.

Хто такі ці “імперці”? Як вони перетворилися з купки маргіналів на організацію, здатну на теракти в Європі? Яка їхня роль у війні проти України? Наскільки ця сила впливова в Росії і на що вони ще здатні? Про це — в авторській рубриці шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Слідами Петрова та Баширова

Отже, про Іспанію. На різні адреси в Мадриді розсилали посилки з вибуховими пристроями. Їх доставили до міністерства оборони, офісу прем’єр-міністра та до посольств — українського та американського. Заміновану бандероль відправили й виробнику ракетних установок C90, які постачаються до України — збройовій компанії Instalaza. Вибухнув лише один пакет — в українському диппредставництві. Комендант його відкрив, але встиг відкинути вбік до того, як пристрій спрацював. Співробітник посольства отримав поранення. Решту вибухівки вдалося знешкодити.

Разом зі слідчими іспанської національної поліції над резонансним розслідуванням працювали американська та британська розвідки. І ось — видання The New York Times з посиланням на офіційних осіб в США опублікувало інсайд: за розсилкою бомб ймовірно стоїть “Російський імперський рух”, що діяв за наведенням ГРУ Росії.

Цей скандал ще раз показав, що діяти непрофесійно, а найчастіше — чужими руками — візитна картка російських спецслужб. Згадайте лише історію отруєння Скрипалів, Петрова та Баширова з їхніми “відмазками” — мовляв, приїхали подивитися на “Солсберецький собор”. Підтверджує це й іншу, небезпечнішу тенденцію: тепер російські держструктури “кришують” неонацистські ультраправі рухи та керують їх діяльністю далеко за межами країни.

The New York Times вважає, що це спроба Кремля залякати західні країни. І попередити партнерів України — Росія не зупиниться навіть перед найрадикальнішими кроками.

“Очевидною метою акції було сигналізувати про те, що Росія та її ставленики можуть завдати терористичних ударів по всій Європі, включаючи столиці держав-членів НАТО”, — з публікації The New York Times.

Саме час з’ясувати, хто такі — “російські імперці”, які були задіяні в цій схемі.

Опозиція на короткому повідку

Починали вони в 2002 році як опозиція до чинної російської влади. Критикували внутрішню політику і навіть опинилися у списку “потенційно небезпечних організацій”, який складають російські спецслужби. Їхні сайти та соцмережі забороняли, за лідерами стежили… Але все миттєво змінилося в 2014 році.

“2014 став переломним для РІД. … Ці події струснули … російських ультраправих і змусили їх переключити свою увагу за рамки внутрішньої політики Росії”, — з аналітики Центру міжнародної безпеки та співробітництва Стенфордського університету.

Ви, можливо, чули про бойові підрозділи на сході України, які з 2014 року діяли власними силами, нікому не підкоряючись. Так ось — готував їх воєнізований підрозділ цього самого РІД — “Імперський легіон”, який очолював Денис Гарієв. Він активно вербував бійців-добровольців для війни проти України на Донбасі, особисто брав участь в бойових діях та був поранений. Спеціально для цієї мети створюється програма “Партизан” — там інтенсивно готують бойовиків на допомогу проросійським силам, що борються на сході України. Формально вона діє в рамках структури ДОСААФ (Добровільного товариства сприяння армії, авіації та флоту), що залишилася ще з радянських часів. Фактично перетворюється на “конвеєр” з підготовки бойовиків, відомих особливою жорстокістю.

Для своїх “Партизан” створив закритий курс, про який не писали в соцмережах та на сайтах, але куди прагнули потрапити далеко не лише росіяни. Він став залучати екстремістів з інших країн, адже здобуті навички давали випробувати в реальному бою. Так “Російський імперський рух” став одним з “авторитетів” — серед різних організацій по всьому світу, що проповідують перевагу білої раси.

У що це вилилося до 2023 року? Одразу кілька західних колег-журналістів, які глибоко вивчали цю тему, підтвердили мені — так, “російські імперці” намагаються створити мережу по всьому світу і продовжують готувати бойовиків для терористичної діяльності в інших регіонах.

З цим згоден і експерт нашої сьогоднішньої програми — Джейсон Блазакіс, один з найкращих американських фахівців, який багато років вивчає подібні організації.

“Є кілька таборів “Російського імперського руху” в Санкт-Петербурзі, в тому районі, де вони навчають екстремістів для здійснення терористичної діяльності по всьому світу. Хоча група в основному базується в Росії, вона навчала людей проводити атаки за кордоном. І що особливо важливо, в 2017 році організація навчила людину, яка здійснила дуже відомі атаки в Ґетеборзі, в Швеції”, — розповів старший науковий співробітник Soufan Center Джейсон Блазакіс.

Що сталося в Швеції? Там підкладали бомби до центрів для біженців. Робила це неонацистська організація “Північний рух опору”, яка функціонує ще й в Фінляндії, Данії, Норвегії та Ісландії. А військовій справі всі вони вчилися… Так-так, ви здогадалися? У того самого “Російського імперського руху”.

РІД додало головного болю і німецьким службам внутрішньої безпеки, коли стало відомо: дві найрадикальніші сили Німеччини — “Молоді націоналісти” (Junge Nationalisten) та “Третій шлях” (Der Dritte Weg) — відправляють на навчання своїх активістів туди ж, до “російських імперців”. До речі, племінник відомого пропагандиста Дмитра Кисельова Сергій Кисельов (громадянин Німеччини, між іншим) — за версією німецького слідства, навчався у військових таборах РІД. За участь в бойових діях на Донбасі, в Німеччині йому присудили понад два роки в’язниці.

У підсумку дрібне російське угруповання стає викликом для Європи.

“Я б сказав, що з 2015 року цей “Російський імперський рух” становить все більшу загрозу для європейських суспільств. Для західних громад небезпечними можуть бути багато речей, але водночас вони можуть бути корисними для Кремля”, — зазначив директор Віденського Центру демократичних принципів Антон Шеховцов.

У пошуках союзників, які розділяють їхню ідеологію, РІД не обмежилися Європою, а навіть через океан “навели мости”. За що США та Канада внесли їх до списку терористичних організацій.

Уявляєте, навіть “вагнерівців” нещодавно внесли не до “терористичного списку”, а до переліку міжнародних злочинних організацій. А тут “російські імперці”, про яких в Україні багато хто, можливо, й не чув — вперше в історії офіційно назвали в Держдепі терористами. І, як підтверджує наш експерт Джейсон Блазакіс, причин для цього достатньо.

“У організації, звичайно, були зв’язки з американськими екстремістами. У них є прихильники переваги білої раси та неонацистські настрої серед членів РІД. І цим ідеям симпатизує, на жаль, і багато хто в Америці. Був навіть американець, який дуже тісно співпрацював з російським імперським рухом — людина на ім’я Мет’ю Хаймбах. Його засудили за вчинення насильницьких дій в Шарлотсвіллі, штат Вірджинія”, — додав Джейсон Блазакіс.

Тут нагадаю: у Вірджинії в серпні 2017 року проходив Марш “Об’єднаних правих” (Unite the Right rally). Подія вийшла масштабною, зібрала тисячі людей, але закінчилася зіткненнями з правоохоронцями та наїздом автомобіля на натовп антифашистів. У ході заворушень загинула 1 особа і було поранено близько 40-ка. Крім того, в результаті падіння поліцейського вертольота загинули двоє правоохоронців.

Серед тих, кого тренували “російські імперці” — і американець Рінальдо Наззаро, який очолив неонацистський рух The Base. Той самий, який ФБР звинувачувало у підготовці расової війни в США. Його члени планували розпочати з руйнування залізничних колій, отруїти систему водопостачання. Сам Наззаро живе зараз в Санкт-Петербурзі — і російська влада зовсім не проти…

Як, схоже, не проти існування на своїй території структури, яка тренує бойовиків та екстремістів з усього світу. Доки всі вони діють на користь Москви!

Високі покровителі

Ви здивуєтеся, але РІД, як і раніше, критикує Путіна за війну на українському фронті. Щоправда, не за те, що він її розв’язав, а за те, що, мовляв, надто м’який з Україною. Але їм, на відміну від реальної опозиції, це прощається. Адже в нинішній ситуації Кремлю потрібні будь-які союзники, поки вони на одному боці.

“Мене дуже непокоять зв’язки організації не лише з олігархами. Очевидно, що відносини російського імперського руху з Кремлем мають більш формальний характер. І знову ж таки, це відкрилося з усією очевидністю нещодавно, під час акції з розсилки бомб, в якій “Російський імперський рух”, схоже, відіграв важливу роль. Він може бути пов’язаний з російськими спецслужбами та діяти за вказівкою російської влади. …Група справді має зв’язки на дуже високому рівні”, — підтвердив Джейсон Блазакіс.

Відомі і зв’язки “імперців”. Кремль займається РІД, діючи через посередників.

“В самій Росії організація не є забороненою. Очевидно, що вона, грубо кажучи, “кришується” людьми, які близькі до влади. Я не сказав би, що ці люди її створили. Але вони є своєрідними “корисними фашистами”, яких не чіпають…”, — уточнив Антон Шеховцов.

Серед таких “посередників” найвідоміший “православний олігарх” Костянтин Малофєєв. Але за всієї формальної “віддаленості”, їхні дії безпосередньо пов’язані з Кремлем, з’ясував центр розслідувань Михайла Ходорковського “Досьє”.

“Вони влаштовують для західних ультраправих зустрічі з російськими чиновниками та здатні впливати навіть на щільний графік Володимира Путіна”, з розслідування центру “Досьє”.

Навіщо вони потрібні Кремлю? І який тут зв’язок з Україною?

Всі засоби хороші

За терактами в Іспанії логіка Москви зрозуміла: будь-яка дестабілізація ситуації в столицях країн Заходу, на їхнє переконання, здатна переключати увагу європейців на внутрішні проблеми, відволікаючи від війни в Україні. І це небезпечна гра, кажуть експерти, з якими я спілкувався, готуючи цю програму. Адже Кремль усвідомлено підгодовує радикалів-фанатиків, апетити яких лише продовжують зростати.

Чи можуть вони стати тією силою, яка — якби в Росії змінилася влада — почне перешкоджати мирним переговорам, поверненню територій? Так, вони вочевидь будуть проти. Але, як сказали не під запис мої співрозмовники, революцію в Росії РІД не почне, сили не ті. А ось приєднатися до гравців більш серйозних, розпочнися в країні безлад, може.

Чи може РІД вплинути на ситуацію на українському фронті? Теж ні. Якщо “вагнерівців”, за даними Радбезу США, в Україні понад 50 тис. осіб, то “російських імперців” максимум декілька сотень.

В чому ж тоді їхня небезпека? Чому саме їм стільки уваги? Справа в тому, що у того ж ПВК “Вагнер” до 80% бійців на Донбасі — колишні “зеки”, особливо нічому не навчені. І мотивація у них одна — вийти на волю навіть ціною того, щоби піти воювати.

РІД на відміну від них супер-мотивовані і часто з серйозним бойовим досвідом. Ними керують не гроші, а ідеологія. З початком повномасштабного вторгнення їх загони на Донбасі (які весь цей час особливо нікому не підкорялися) — позбавили автономності. Кремлю вони там насправді і не потрібні. Корисніше в Європі де за роки підготовки радикалів з усього світу “імперці” обзавелися зв’язками. Де вони не бояться діяти жорстко? І де, як підозрює багато хто, хто займався цією темою, Москва хотіла б створити ще одну загрозу, намагаючись Захід змусити з собою рахуватися. Або хоча б “не зв’язуватися”. І Іспанія, з подій в якій ми розпочали цей випуск — дуже показовий приклад. Адже листи з вибухівкою не могли ні на що вплинути. А ось заявити про загрозу, про “незриму присутність” запросто.

Чи вся ця інформація вплине на готовність Вашингтона визнати саму Росію країною — спонсором тероризму? І як США готові відповідати на цю загрозу Кремлю? Обов’язково поговоримо про це в наступних випусках моєї авторської програми.

Прямий ефір