Репресії у РФ не радикальні, але достатні для стримування суспільства — думка російського правозахисника

Сергій Давидіс. Фото: www.golosameriki.com

Диктаторський режим Російської Федерації тримається на залякуванні населення. Репресії не радикальні, але їх достатньо, щоб стримувати суспільство. Таку думку сьогодні, 25 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник незалежного проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал” Сергій Давидіс.

Російська репресивна машина налаштована на залякування населення країни.

“Функціональні репресії потрібні для того, щоб контролювати суспільство. Якщо нинішнього масштабу репресій вистачає для того, щоб здійснювати контроль і забезпечувати стійкість становища верхівки, яка сидить у Кремлі, то зростання відбувається невелике через природні тенденції режиму”, — зазначив експерт.

Він упевнений, що якщо в Росії зросте кількість протестів, то і репресій стане більше.

“Якщо раптом виникне якийсь серйозний опір цьому режиму, якщо люди несподівано виступлять проти нього, тоді знадобиться різке збільшення кількості репресій”, — підкреслив Давидіс.

У РФ зростає кількість протестів, але не критично.

“У Росії проходять різного роду акції опору, пов’язані з псуванням дорожнього майна, підпалами військкоматів. Очевидно, є потенціал протесту, і він реалізується”, — упевнений експерт.

Він вважає, що в Росії все ще можливо черпати правдиву інформацію, оскільки працює YouTube, а отримати доступ до заборонених соціальних мереж можна через VPN-сервіси. Проблема в іншому — у росіян немає бажання знати правду.

“YouTube не заблокований. Усе, що там є, можна дивитися. Тут питання насамперед у тому, чи є у людей запит на отримання альтернативної картини світу й альтернативної інформації? І якщо у них буде запит, вони це легко зможуть зробити”, — зазначив експерт.

Імовірність того, що незабаром почнуться активні спроби населення РФ змістити владу мізерно мала, вважає він.

“Військова поразка путінського режиму, погіршення економічної та соціальної ситуації не сприяє підвищенню довіри до влади. Це спричинятиме подальше зниження рівня підтримки. Але, на жаль, ситуація така, що недостатньо просто зниження рівня підтримки для того, щоб сталися зміни. Усі ресурси країни монополізовані у тієї верхівки, яка править, величезний силовий апарат і безвладне населення не дають змоги змінити ситуацію. Імовірність цього існує, але поки що не надто велика”, — сказав Давидіс.

Ухвалені Держдумою Російської Федерації поправки до закону “Про порядок виїзду і в’їзду в Росію”. Призовники повинні будуть здавати свої закордонні паспорти, а співробітники Федеральної служби безпеки (ФСБ) отримали право вилучати його прямо на вулиці. Закон репресивний, але цілком очевидний, оскільки влада РФ не хоче випускати з країни людей, які підлягають мобілізації.

“Це прагматичні заходи, спрямовані на те, щоб забезпечити мобілізаційний ресурс. Якщо людині прийшла повістка, держава боїться, що вона втече. Усі тенденції законотворчості [у РФ] останніх років пов’язані з підвищенням можливості правоохоронних органів обмежити права громадян по максимуму”, — констатував експерт.

Читайте також: Масовий протест в Росії малоймовірний, — Чувіляєв

Нагадаємо, члена правозахисної організації “Меморіал” Бахрома Хамроєва засудили до 14 років колонії у справі про “тероризм” за захист тих, кого обвинувачують за тією ж кримінальною статтею. З цього терміну 11 років Хамроєв проведе в колонії суворого режиму. Сам він пов’язує переслідування з правозахисною діяльністю, яке почалося задовго до арешту і фінального вироку.

Прямий ефір