Референдум, два олімпійських “золота”: якими подіями для України запам’ятався 2000 рік (ВІДЕО)

Скрін із відео

2000 рік запам’ятався українцям подорожчанням хліба і загальним числом безробітних в 3 мільйони. Крім того, з цим роком асоціюються таксофони та стільниковий зв’язок, парламентська криза та останній візит президента США Білла Клінтона. Зникнення журналіста Георгія Гонгадзе, відомий “касетний скандал” і два олімпійських “золота” Яни Клочкової – ось чим цей рік також охарактеризувався.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

 За мобільні пакети в 2000-му треба було викласти хорошу зарплата, а сам телефон коштував доларів сто. І хоча техніка як ніколи швидко застаріває, саме цього року вийов телефон, який став легендарним – “Нокіа 3310”.

Михайлівський золотоверхий монастир у 2000-му – це абсолютно нова туристична локація, його відкрили лише минулого року після повного відновлення, адже з 30-х років на місці знесеного більшовиками храму був парк. Вражаюча фотогенічність новобудови робить це місце популярним не тільки серед туристів – Михайлівський став фоном для проведення концертів та свят. Але першим оцінив місце іноземний гість – президент США Білл Клінтон.

Головна ж мета його візиту – переговори про закриття ЧАЕС. США виділили на це майже 80 мільйонів доларів.

Також у 2000 році плавчиха Яна Клочкова завоювала дві золоті медалі на Олімпійських іграх у Сіднеї. Спортсменка не тільки прийшла першою, але й побила відразу два рекорди – олімпійський і світовий – дистанцію в 400 метрів вона взяла за 33,59 секунди.

 “Рік почався з того, що в парламенті відбувся фактично переворот”, – говорить Володимир Чемерис, співкоординатор акції “Україна без Кучми”.

Парламентській кризі сприяв ініційований Леонідом Кучмою всеукраїнський референдум. За задумом він мав значно розширити повноваження глави держави.

На референдум винесли чотири питання: про надання президенту права розпускати Верховну Раду в разі, якщо протягом місяця вона не сформувала парламентську більшість, або протягом трьох місяців не затвердила представлений урядом бюджет; про скорочення загального числа депутатів Верховної Ради з 450 до 300; про необхідність формування двопалатного парламенту; про скасування депутатської недоторканності.

Противники референдуму були впевнені – це спроба Кучми узурпувати всю владу.

16 квітня відбувся сам референдум. Явка виборців становила понад 80%. Такого навіть на виборах не бувало.

Результати планувалося імплементувати восени 2000 року. Але у зв’язку зі зникненням журналіста Георгія Гонгадзе розпочалися такі події, що стало не до референдуму.

 Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір