Проголошення незалежності, перший “Ленінопад”: якою була Україна в 1991 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

30 років – ще дуже молодий вік для людини, але величезний для країни. За ці роки Україна пережила неймовірну кількість подій, які були і є нашим із вами життям.

Знаковим, зокрема, був 1991 рік.

24 серпня депутати збираються у Верховній Раді. На порядку денному – Акт проголошення незалежності України. Поки в залі відбувалося обговорення, під стінами парламенту стався справжній “Майдан” – зібралося 50 тисяч людей.

“Ось ця величезна маса людей біля ВР десь, можливо, була інструментом тиску, але не на всіх депутатів, а на тих, хто вагався, тому для когось це був акт підтримки, а для когось – дійсно це був інструмент демонстрації суспільних настроїв”, – говорить політолог Володимир Фесенко.

Отже, 24 серпня 1991 року Україна проголосила свою незалежність.

“Ви знаєте, ось коли мені часто кажуть про відчуття, я вже забуваю, але відчуття любові я згадую. Був вибух емоцій, носили прапор український, пісні співали, гімн український співали, ми танцювали, жінки плакали, сльози були від щастя”, – говорить президент України (1991-1994 рр.) Леонід Кравчук.

Історичним днем ​​також було 1 грудня 1991 року. Тоді українцям треба було прийти на виборчі дільниці та проголосувати “за” або “проти” незалежності країни від СРСР, а також вибрати собі першого президента.

“У мене на першому місці стояло питання не про те, що буде перемога на президентських виборах, для мене найважливішим питанням був референдум. Я розумів, що якщо народ не проголосує за незалежність, то сенс президента України зводиться до нуля”, – говорить Кравчук.

За Леоніда Кравчука тоді проголосували понад 61% виборців.

За підсумками референдуму понад 90% виборців підтримали незалежність України.

Вже на наступний день після голосування незалежність України від СРСР визнають Канада та Польща.

“Із 1 до 30 грудня визнали в понад 40 країнах світу – відразу за один місяць, ось що означає референдум”, – згадує Кравчук.

А 5 грудня Леонід Кравчук приносить присягу українському народу.

Варто зазначити, що перший “Ленінопад” стався зовсім не в 2013 році. В околицях площі Жовтневої революції – майбутнього Майдану – в цей момент було цілих три Леніна. Найголовніший – навпроти готелю “Україна”. І демонтували його саме в 1991-му.

Більше про головні події року дивіться в першому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Прямий ефір