Позиція Китаю щодо війни Росії проти України не є “мирним планом”, — Каракуц

Ілюстрація: ixbt.com

Позиція Китаю щодо війни, яку розв’язала Росія проти України, не є “мирним планом”. Оприлюднений Пекіном 24 лютого 2023 року документ лише відображає принципи зовнішньої політики самого Китаю. Таку думку озвучив сьогодні, 23 березня, кандидат історичних наук, голова громадської організації “Центр прикладних досліджень” Андрій Каракуц в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Позиція Китаю, яка була озвучена 24 лютого 2023 року, не є “мирним планом”. Вона більше відображає ті принципи, на яких Китай хоче будувати свою політику і демонструвати своє місце на міжнародній арені. Тобто це принципи зовнішньої політики Китаю. У документі була критика військово-політичних блоків і було якраз підтвердження принципу суверенітету, територіальної цілісності (в одному з пунктів “мирного плану” Китаю йдеться про необхідність захищати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх країн, — ред.). Тобто це те, що Китай хотів би бачити стосовно Тайваню”, — пояснив Каракуц. 

Експерт звернув увагу на те, що, коли у Москві обговорювався цей план, запропонований Пекіном, у заяві лідерів якраз “зникли саме ці пункти про державний суверенітет і територіальну цілісність”. 

“Тобто в даному випадку Китай сам погодився з Росією про те, що не потрібно підсвічувати ці пункти. Очевидно, через псевдореферендуми і рішення РФ про анексію українських територій, які Кремль ухвалив у вересні 2022 року”, — сказав гість ефіру. 

Тому, вважає Каракуц, говорити про те, що Китай має якийсь конкретний план, і він буде на цих позиціях стояти, передчасно.

“І в самому Китаї, і в Росії розуміють, що все одно вирішення цього конфлікту поки що можливе лише на полі бою. Дипломатичний трек працюватиме. Але говорити про те, що якогось прориву найближчим часом буде досягнуто, — ні. За озвученими заявами того ж китайського лідера ми не бачимо, що він змушує Росію йти на якісь мирні угоди”, — сказав експерт. 

Він припустив, що найімовірніше, Пекін не стане безпосередньо постачати зброю Москві. Однак допомагатиме РФ економічно і технологічно. Можливі також поставки компонентів для збірки ракет.

“У даному випадку, імовірніше візит Сі Цзіньпіна до Москви якраз став підтвердженням того, що Китай і надалі допомагатиме Росії економічно, не постачаючи зброю напряму, але постачаючи, наприклад, ті ж мікросхеми, які потрібні для російських ракет. Чим це відрізняється від снарядів? І таким чином Китай підтвердив те, що Росія не залишиться сама”, — наголосив гість ефіру.

А оскільки Китай є дуже впливовим міжнародним гравцем, на цю позицію дивитимуться й інші країни, вважає Каракуц. 

“Тобто для Путіна цей візит глави КНР був дуже важливий не з погляду миротворчості, а якраз з погляду продовження війни”, — резюмував експерт.

Читайте також: Китай зацікавлений у збереженні Росії в статусі прохача, — експерт

Нагадаємо, 24 лютого 2023 року Китай представив так званий мирний план зі своїми ідеями щодо врегулювання війни, яку Росія розв’язала проти України. У ньому наголошується важливість поваги до суверенітету всіх країн і дотримання норм міжнародного права, зокрема Статуту ООН.

Читайте також: У жодному з пунктів немає слова “війна”: реакції України, ЄС, США та Росії на китайський “мирний план” (ВІДЕО)

Прямий ефір