“Потрібно розібрати 3-4 танки, щоб зібрати одну боєздатну машину”: що РФ протиставить Leopard і Abrams в Україні

Танк Leopard 2. Фото: apnews.com

Міжнародна “танкова коаліція” готується до передачі Україні танків, серед яких Leopard 2 і Abrams. Про те, які російські танки та в якій кількості протистоятимуть їм на полі бою, дізнавалися журналісти “Настоящего времени”, інформує FREEДОМ.

Ще 60 модернізованих радянських танків планує передати Україні Польща, крім Leopard 2. Як заявив прем’єр-міністр країни Матеуш Моравецький, у Росії можуть бути ще багато танків, тому підтримка України повинна бути серйозною. Тиждень тому Німеччина і США офіційно оголосили про передачу Україні танків Leopard 2 і Abrams. За різними даними, може йтися щонайменше про 125 машин.

“Ось на цій розвалюсі вони приїхали нас звільняти…”, — військовослужбовець ЗСУ показує раритетний трофей, радянський танк Т-62М, якому щонайменше 50 років.

Москві довелося розконсервувати такі машини після серйозних втрат у перші місяці повномасштабного вторгнення в Україну.

Виробництво цих танків припинили ще до початку війни в Афганістані (1979-1989 рр.). Машини повернули в стрій через великі втрати важкої бронетехніки. Причому не всі втрати в Україні були бойовими. Іноді екіпажам російських танків доводилося кидати свої машини тільки через неполадки: через те, що в них закінчувалося пальне, або коли машини застрявали в багнюці.

Особливо багато танків у робочому стані стали трофеями ЗСУ під час контрнаступу в Харківській області у вересні 2022 року.

“Цей танк відремонтуємо і поставимо його на ноги. Потім він поїде рубати “орків”, — каже військовослужбовець ЗСУ з позивним “Рус”.

За підрахунками Генштабу ЗСУ, Росія за 11 місяців втратила в Україні понад 3 тис. танків. Ця статистика виглядає спірною. За даними Forbes.ua, Москва почала війну практично з такою самою кількістю важкої бронетехніки: 3330 танків. Більш консервативна оцінка втрат російської армії у проєкту Oryx. Вони рахують тільки ту техніку, знищення якої задокументовано. Таких знімків близько півтори тисячі. До цієї цифри можна додати машини, які ЗСУ отримали як трофеї на деокупованих територіях. За 8 місяців війни — це мінімум 460 машин. Це оцінка директора з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерія Рябих. Щоправда, не всі трофейні танки придатні для використання в бою.

“До цієї цифри можуть бути включені навіть старі танки Т-62, які у нас стали переробляти під бойові ремонтно-евакуаційні машини. Радянських снарядів калібру 115 у нас немає, а ось потреба в БЕРМ, які могли б витягувати наші танки, підбиті, з поля бою, є”, — пояснює військовий експерт Defence Express Іван Киричевський.

Якщо скласти кількість задокументованих російських втрат у техніці та кількість танків, що стали трофеями ЗСУ, виходить, що Росія за 11 місяців втратила не менше 2 тис. танків. При цьому важливо зважати на те, що до початку повномасштабної війни проти України у Кремля було від 10 до 12 тис. законсервованих танків. Їх зберігають на спеціальних відкритих майданчиках. Перед відправленням на фронт такі машини потребують модернізації. На частині танків не вистачає сучасної оптики, засобів зв’язку, а є й такі, що й зовсім не на ходу.

“Під час спроби встановити, скільки танків стоять на базах зберігання в РФ, виходимо з того, що потрібно розібрати 3-4 танки, щоб із 3-4 вбитих машин зібрати одну більш-менш боєздатну машину”, — каже Киричевський.

Основне підприємство з модернізації законсервованих танків — “Уралвагонзавод” у Нижньому Тагілі Свердловської області. У звітному ролику компанії за минулий рік держзамовлення прокоментували без подробиць: “2022 рік почався відправленням танків Т-72Б3. А в лютому на підприємство було покладено завдання — в рази збільшити випуск бойових машин для ЗС РФ”.

У фільмі до 85-річчя підприємства йдеться, що “Уралвагонзавод” може робити кілька сотень машин на рік. Більш точної цифри у відкритих джерелах немає. З огляду на кадри із фронту в Україні, там воюють не тільки модернізовані машини, а й нові. Опитані “Настоящим временем” експерти вважають, що зараз в арсеналі в Росії близько 5 тис. танків — це цифра з урахуванням усіх машин, і нових, і тих, що залишаються на зберіганні й можуть бути відправлені у війська. При цьому військові експерти зазначають, що всі ці танки погано захищені від протитанкових ракет Javelin і NLAW.

“Проблема російських танків у доволі суттєвому конструктивному недоліку: у тому, як боєкомплект розташований усередині самого танка. І саме тому ви бачили багато кадрів, на яких атака з NLAW або системи протитанкової керованої зброї Javelin вражає башту танка зверху і призводить до детонації боєприпасів. Як результат, танк повністю знищений”, — каже Ед Арнольд із “Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень” у Лондоні.

Це тягне ще одну проблему — загибель екіпажу. Ймовірно, Росія може протягом року побудувати кілька сотень нових танків, але для навчання танкістів потрібно не менше пів року. А для виховання фахівців високого класу — ще більше часу.

Читайте також: 120-140 західних танків ЗСУ отримає в перших поставках — деталі від Кулеби

Прямий ефір