Поплічник із Білорусі: експерти оцінили резолюцію Європарламенту із закликом заарештувати Лукашенка

Володимир Путін і Олександр Лукашенко в Сочі в червні 2023 року. Фото: gettyimages.com.

Європейський парламент 13 вересня визнав режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка співучасником російських злочинів в Україні і закликав створити спеціальний трибунал для нього.

Серед злочинів, за які білоруський диктатор має постати перед судом у Гаазі разом із Володимиром Путіним, значиться депортація українських дітей.

Європарламент оцінив дії режиму Лукашенка як такі, що можна прирівняти до злочинів проти людяності згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (МКС).

Спільник чи повноцінний злочинець?

У резолюції Європарламент засуджує:

  • втягування режиму Лукашенка у війну РФ проти України;
  • пропаганду розпалювання ненависті, дезінформації та пропаганди, що перегукуються з войовничою риторикою Москви;
  • масове постачання режимом російських агресорів боєприпасами та військовою технікою, зокрема виробництво запчастин для російської армії;
  • розміщення російських військ у Білорусі.

Також євродепутати нагадали, що режим Лукашенка причетний до примусової депортації українських дітей до Білорусі, де вони зазнають русифікації та ідеологічної обробки

За даними, зазначеними в резолюції, до Білорусі доправлено понад 2 150 дітей з окупованих територій України.

Читайте також: Лукашенку за депортацію українських дітей також має бути видано ордер на арешт Міжнародним кримінальним судом, — Вячорка

За словами дослідника масових депортацій у проєкті Where Are Our People Владислава Гаврилова, до незаконної депортації українських дітей насамперед причетні губернатори і керівники областей на території РФ і Білорусі, зокрема, Мінська і Гомельська області.

“Вони безпосередньо причетні до депортації дітей, тому що вони відповідальні за побудову так званих пунктів тимчасового розміщення, і вони відповідальні за ті притулки і будинки дитячі, куди вивозять цих дітей. Тобто вони про це знають, і вони ці злочини все одно роблять”, — розповів Гаврилов.

Раду Європи закликають розширити список осіб, на яких поширюються санкції ЄС, включивши до нього тих, хто причетний до примусової депортації українських дітей до Білорусі.

Європейський парламент вважає, що, допустивши невиправдану агресивну війну Росії проти України, режим Лукашенка став співучасником злочинів, скоєних РФ, що передбачає відповідальність за руйнування і збитки, завдані Україні. Так, білоруська влада здійснює активну підтримку Росії в агресії проти України, зокрема надаючи територію країни для російської армії, навчаючи її, надаючи зброю і боєприпаси, а також використовуючи ПВК “Вагнер” для тиску на сусідні країни.

На сесії Європарламенту виступила одна з лідерок білоруської опозиції Світлана Тихановська.

“Я говорила про тиранію як про вірус — вірус, який не зупиниться перед кордонами. І минулі два роки показали: вірус тиранії може мутувати у смертельний рак війни… Він убивав опонентів за допомогою “ескадронів смерті”. Він катував мирних демонстрантів. Він викрадав українських дітей. Він розв’язав “тиху війну” проти білорусів і сприяє війні проти України. У нього довгий послужний список злочинів. Він не заслуговує на місце на міжнародних форумах. Він не заслуговує нічого, крім квитка в один кінець до Гааги”, — заявила вона.

Профільні інститути ЄС закликають вжити всіх необхідних заходів для забезпечення кримінального переслідування білоруських чиновників, які є співучасниками військових злочинів, скоєних проти України.

В адміністрації самого Олександра Лукашенка наразі не коментували резолюцію Європарламенту.

Читайте також: Лукашенко — співучасник злочинів Путіна в Україні: рішення євродепутатів — в огляді FREEДОМ із Брюсселя (ВІДЕО)

Думки експертів

Раніше МКС уже видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової. Їх теж вважають причетними до викрадення дітей з території України.

Але чи так просто видати ордер Олександру Лукашенку? Чи достатньо вже доказів для цього? Якщо ордер видадуть, чи вдасться органам правосуддя МКС довести до кінця цю справу? Відповіді на ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Пятрас Ауштрявічюс, депутат Європейського парламенту від Литви;
  • Павло Латушко, заступник голови Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник Народного антикризового управління;
  • Олена Сотник, правозахисниця, радниця віцепрем’єр-міністра з євроінтеграції;
  • Захар Тропін, доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

ПЯТРАС АУШТРЯВІЧУС: Щодо Лукашенка почався новий виток розслідувань

— Я особисто дуже сподіваюся, що рано чи пізно Лукашенко як диктатор, як той, хто брав участь безпосередньо в агресії проти України на боці Росії, отримає цей лист. Я не знаю, яким чином, але це буде серйозне рішення МКСу. Я просто впевнений, що аргументів і доказів його участі та скоєних воєнних злочинів буде чимало.

Ми тепер уже знаємо, що робив Лукашенко, як він допомагав російським агресорам наступати на Україну, і що він тепер робить із депортованими дітьми з України. Усі ці злочини просто вимагають визнання на такому важливому суді.

Що швидше ми почнемо процедуру, що швидше буде ухвалено політичне рішення щодо Лукашенка, то швидше ми перекриємо всі канали його роз’їздів світом.

Хоча він тепер уже тільки між Москвою і Мінськом роз’їжджає. Але треба прикрити і всіма правовими методами будь-яку спробу Лукашенка виїхати за межі Білорусі, скажімо, куди-небудь у країни, які визнають юрисдикцію МКС. Це важливо і з правового, і з морального боку.

Лукашенко став рукою допомоги для Путіна, і це було використано, до речі, у великих політичних цілях.

Навіть санкції Євросоюзу щодо режиму Лукашенка і білоруської економіки недостатньо розгорнуті. Нашу доповідь підтримали 453 європарламентарі, ми мали дуже серйозну домовленість і спільну позицію між основними політичними групами. Я сподіваюся, що ми почнемо новий виток у відносинах щодо Лукашенка.

https://youtu.be/TIdQ4L99K7g

ПАВЛО ЛАТУШКО: Ордер на арешт Лукашенка може бути видано і за злочини проти білорусів

— Так званий посол Лукашенка в Москві Дмитро Крутов прямим текстом підтвердив, що вони займалися вивезенням українських дітей-сиріт з окупованих територій України до Білорусі. Тобто фактично ще один високопоставлений представник режиму зізнався у скоєнні воєнних злочинів, про що вже мінімум двічі, це зафіксовано, зізнався сам Лукашенко.

Зараз команда Народного антикризового управління готує другий пакет, що доповнює матеріали, де є всі докази військових злочинів режиму в Білорусі. Доказів уже більш ніж достатньо.

Ми брали участь у підготовці доповіді, згідно з якою жертвами злочинів проти людяності на території Білорусі з травня 2020 року по травень 2023 року стали 136 тис. осіб.

Це вбивства, тортури, політично вмотивовані вироки, примусова депортація, зґвалтування жінок, чоловіків і неповнолітніх дітей. Це величезна кількість жахливих злочинів.

Ми сподіваємося, що наші партнери направлять цей звіт до Міжнародного кримінального суду. Якщо документ надійде від урядів низки країн, я думаю, є максимально висока ймовірність, що МКС почне розслідування за фактами злочинів проти білорусів, скоєних Лукашенком і його хунтою.

Ми всіляко підтримуємо дії України щодо створення спеціального міжнародного трибуналу за фактами російської агресії.

З точки зору міжнародного права дуже чітко зрозуміло: надання території Білорусі режимом Лукашенка — це акт агресії. За це він також має нести відповідальність, як і його генерали, які в цьому брали участь.

Вони відповідальні за зникнення і фактично вбивство, це вже всім зрозуміло, колишніх дуже відомих білоруських політиків — ексміністра внутрішніх справ Юрія Захаренка, генерала, колишнього віцепрем’єра, голови Центрвиборчкому Віктора Гончара, бізнесмена Анатолія Красовського. Це прямий сигнал Лукашенку, тому що “ескадрони смерті” створювалися за його вказівкою. Тож тиск з усіх боків буде тільки наростати, а ми будемо це максимально підтримувати.

На прикладі режиму Лукашенка ми могли б показати історію, зокрема і для керівництва РФ, для багатьох диктаторів у всьому світі.

Резолюція Європарламенту — це політичний меседж, якоюсь мірою політичний лобінг. Але прокурор МКС уже самостійно ухвалює рішення, так само як і генеральний прокурор України в рамках національного законодавства. У Генпрокуратурі Литви, до речі, розпочато справу також за фактом депортації українських дітей.

Лукашенко — не керівник ядерної держави, скільки б він не привіз ядерної зброї на територію Білорусі. Він не має підтримки серед білоруського суспільства на відміну від Росії, де більшість виступає за війну. У Білорусі — більшість проти війни. У Росії більшість підтримує Путіна, а в Білорусії більшість не підтримує Лукашенка.

Коли з’явиться ордер, це буде дуже потужний сигнал оточенню Лукашенка. Оточення зрозуміє, якщо вже його босові дали “чорну мітку” — виписали ордер, що ж станеться з ними?

Це не означає, що завтра вони заарештують або затримають самопроголошеного президента. Але настане критичний момент, коли низка з них можуть узяти на руки Лукашенка і віднести в Гаагу. Краще б, звичайно, національний суд Білорусі, але відвезуть його в Гаагу.

Якщо ми добиваємося ордера на арешт щодо Лукашенка за злочини проти людяності — 136 тисяч жертв — у цьому разі він потенційно підпадає під юрисдикцію будь-якої держави у світі, яка імплементувала відповідальність за злочин проти людяності.

А це вже 200 держав світу. Так, є диктатури є, де це не спрацює, але це вже більше, ніж кількість учасників Римського статуту МКС.

У Лукашенка взагалі обмежується можливість пересування, а всередині країни критичність буде тільки наростати.

ОЛЕНА СОТНИК: Швидше, Путін отримає ще один ордер

— Для того, щоб виписати ордер Лукашенку, необхідно довести ланцюжок того, що його конкретні дії та накази стали наслідками воєнних злочинів на території України. Чи буде така можливість?

На відміну від Путіна Лукашенко дуже рідко робить відкриті заяви щодо його участі в російській війні в Україні. Він дуже обережний у цьому плані. Тому збір цих доказів — досить серйозний виклик. Як би нам не хотілося, для МКС одних фактів вильоту ракет з території Білорусі недостатньо.

Слідчі МКС шукатимуть саме докази того, що Лукашенко давав накази. Це непросте питання.

Але я думаю, якщо буде постійна політична увага до цього питання, то, звичайно, МКС буде над цим працювати.

Я оцінюю ці шанси набагато нижче, ніж, наприклад, шанси, що Путін може отримати ще один ордер МКС, наприклад, щодо приватної військової компанії “Вагнер”.

Путін офіційно заявив, що РФ протягом року, тобто з березня 2022 року по березень 2023 року повністю фінансувала ПВК “Вагнер”. Ми знаємо, що це угруповання складалося з людей, які були звільнені з в’язниць наказом Путіна.

Ордер — це дуже важливий юридичний факт. Він допомагає створювати політичний тиск. Лідер РФ відчуває, що він ізгой у всьому світі. Він нікуди навіть виїхати не може. Путін скасував свій візит до Південної Африки — це багато про що говорить.

https://youtu.be/Z9KUgSfwfrU

ЗАХАР ТРОПІН: Для видачі ордера Лукашенку є не один серйозний привід

— Якщо говорити про Міжнародний кримінальний суд, виходячи з того, що зараз звучить у ЗМІ, розглядають питання участі Лукашенка, а також інших посадових осіб Білорусі в депортації дітей.

Якщо ж говорити про злочин агресії, то Лукашенко — співучасник у ньому. Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, Білорусь скоїла злочин, надавши свою територію для здійснення збройного вторгнення на територію іншої держави. Тим паче є факти прямої участі Збройних сил Білорусії у спробах зайти на територію України.

Керівництво Білорусі разом із керівництвом РФ має опинитися на лаві підсудних у спеціальному міжнародному трибуналі за злочини агресії Росії проти України.

Читайте також: Ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової: як працює і коли очікувати на арешт, розповів експерт 

Прямий ефір