Помаранчева революція, перемога на “Євробаченні”: якими подіями запам’ятався 2004 рік в Україні (ВІДЕО)

Скрін із відео

У 2004 році “Дикі танці” Руслани принесли Україні перемогу на пісенному конкурсі “Євробачення”. Також відбулася Помаранчева революція, а кандидати в президенти України застосовували “брудні” політтехнології. Крім цього, рік запам’ятався змінами в інформаційній сфері – з’явилися перші плоскі телевізори та телефони-слайдери.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

Трембіти, шкури, скажений ритм – у 2004-му українці, а потім і весь світ вчилися “Диким танцям”. Жваву композицію за гуцульськими мотивами написала співачка Руслана Лижичко. Українській “амазонці” віддали 280 від різних країн – справжній рекорд за всі 49 років існування конкурсу на той момент.

Найбільш бажані гаджети року коштують, як 20 українських пенсій та 10 зарплат, тобто тисячу доларів – у моді телефони-слайдери. Це вже прообраз смартфона – з кольоровим екраном і купою функцій.

Телевізор припинив бути ящиком – на такий вже нічого не поставиш. Перші плоскі моделі йменують за назвою технології – “плазма”, і коштують вони, як стара машина. Зате вираз “плазму купив” на найближчі роки стане ознакою непересічного достатку.

800 вагонів снарядів – це все в один травневий день починає горіти, літати й вибухати. Епіцентром “збройової катастрофи” стало село Новобогданівка поблизу Мелітополя.

Висота полум’я була 300 метрів, снаряди рвалися кожні п’ять секунд. Жителі бігли куди завгодно, аби тільки подалі від складів. Люди гинули не тільки від зброї, а й від жаху. Під час розмінування місцевості загинули три сапери.

Все загасити вдалося тільки через два тижні, коли вогонь вже наближався до систем залпового вогню “Ураган” та “Град”.

Але пожежі продовжаться і на інших складах: в 2008-му – в Лозовій, 2015-му – Сватове, 2017-му – Балаклія та Калинівка, 2018-му – Ічня. Висновки про причини будуть різними – від людського фактора до диверсії.

Осінь 2004 року – найбільший розпал виборчої кампанії. Країна дізналася нове слово – діоксин. Саме цей токсин знайшли в крові в одного з фаворитів “перегонів”. Питання про те, хто отруїв Віктора Ющенка, – тепер на роки таке саме болісне питання української політики, як і “хто вбив Гонгадзе?”.

“16 вересня на Європейській площі Віктор Андрійович повернувся з Австрії, відбувся мітинг. Коли люди побачили зовнішній вигляд, а я досі пам’ятаю обличчя людей, – це був шок”, – каже Роман Безсмертний, керівник виборчого штабу Віктора Ющенка.

За кілька днів до першого туру виборів Володимир Путін не тільки приїхав до Києва, а й провів “Пряму лінію” з українцями – таке зазвичай влаштовує тільки для своїх співгромадян.

Путін першим привітає Януковича з перемогою у другому турі, в якому вони з Ющенком залишаться, як і очікувалося, удвох. Янукович навіть записує переможне звернення. Насправді святкування були передчасними. Опозиція заявила про фальсифікацію виборів через втручання до серверу ЦВК.

“І тоді, і досі результати виборів в Україні встановлюють не на підставі попередньої інформації, а на підставі тих паперових протоколів, які привозять члени територіальних окружних виборчих комісій», – каже Марина Ставнійчук, представник президента України в Конституційному суді (2007-2010 рр).

Пізніше почалося те, що увійшло до історії як Помаранчева революція.

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір