Після інцидентів з “Північними потоками” диверсії в морі можуть продовжитися — думки експертів про роль Росії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Пошкодження газопроводів “Північний потік-1” та “Північний потік-2” зафіксували 26 вересня. У трубах виявили три пробоїни, через які під тиском у морі випливав газ. Через три дні берегова охорона Швеції виявила ще одне місце витоку. Головна версія — цілеспрямована диверсія. Німеччина, Данія та Швеція ведуть спільне розслідування причин аварії. У Європі на тлі пошкоджень підводних газопроводів бояться інших атак на об’єкти інфраструктури, а саме на підводні кабелі передачі даних, передає FREEДОМ.

“Сьогодні ми зіткнулися з диверсією. Ми ще не знаємо всіх подробиць того, що сталося, але ясно бачимо, що це диверсія. Акція, яка, найімовірніше, означає черговий крок нагнітання ситуації в Україні”, — заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

Міністр закордонних справ Данії Єппе Кофод розповів про розслідування інциденту.

“Я не знаю, яку гру ведуть у Москві, але ми зосереджені на тому, щоб встановити факти того, що сталося. Ми бачимо, що це навмисно. Саме вибухи призвели до цих витоків, сильних витоків газу з двох трубопроводів. За справою найближчими днями ми оприлюднимо факти, а також, коли ми зможемо назвати причетну сторону, ми, звичайно ж, прийдемо із загальноєвропейською відповіддю. Це сталося у міжнародних водах. Це атака на європейську енергетичну інфраструктуру, європейську енергетичну безпеку поблизу наших кордонів”, — зазначив він.

На нараді в НАТО представники Данії заявили, що балтійські газопроводи з Росії до Німеччини пошкодили двома вибухами потужністю близько 500 кг тротилу кожен, повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела. За даними компанії оператора “Північного потоку”, пошкодження безпрецедентні. У кожній нитці газопроводів було до 177 млн ​​кубометрів газу. Для розслідування інциденту Німеччина, Данія та Швеція створили спільну слідчу групу, яка діє на території ЄС.

“Очевидно, що безпека та навколишнє середовище залишаються головним пріоритетом. Зрозуміло, що ці інциденти не випадкові. Вся доступна досі інформація, мабуть, вказує на те, що це була навмисна дія, навмисна шкода, якої було завдано. З боку комісії ЄС ми перебуваємо в контакті з країнами-членами й ми підтримаємо будь-яке розслідування, спрямоване на отримання повної інформації про те, хто що зробив, а також про подальші кроки з підвищення енергетичної безпеки”, — наголосив виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.

Після контрнаступу української армії в Харківській області та на півдні України Росія почала використовувати нову тактику — атакувати об’єкти інфраструктури. І це могло торкнутися не лише території України. На думку політолога Володимира Фесенка, Росія могла паралельно організувати диверсію і на газопроводах, показавши таким чином Європі, що переходить до нового етапу гібридної терористичної війни проти Заходу.

“Після диверсії на газопроводах у Балтійському морі, звичайно, на жаль, є ризик атак і на кабелі телефонні, кабелі інтернету, зокрема й морські кабелі. Є не просто занепокоєння, а велика тривога. Я думаю, що зараз і американці насамперед, і європейці посилять контроль за такими стратегічними комунікаціями, зокрема підводними комунікаціями, тому що, наприклад, закладання вибухівки можуть бути з різних об’єктів. Це методи гібридної війни, де важко виявити, хто це зробив: ісламські чи російські терористи”, — вважає глава Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

Заступник генерального секретаря НАТО Джеймс Апартурай на форумі в Гельсінкі заявив, що атака на газопроводи — ніщо в порівнянні із загрозою пошкодження кабелів передачі даних. Тому НАТО зараз активно вдосконалюється, зокрема й у можливості швидкого реагування та виявлення подібних загроз.

Читайте також: Якщо пошкодження “Північних потоків” — справа рук Кремля, то це частина війни РФ проти України, — експерт (ВІДЕО)

Нагадаємо, одразу три нитки газопроводів “Північний потік” вийшли з ладу. Так і не введений в експлуатацію газопровід “Північний потік-2” розгерметизувався в економічній зоні Данії 26 вересня. Слідом за цією поломкою на обох нитках “Північного потоку-1” впав тиск газу.

Експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев заявив, що “Північний потік” не відновлюватимуть.

Прямий ефір