Перший космонавт незалежної України та питання Чорноморського флоту: що відбулося в 1997 році (ВІДЕО)

Скрін із відео

У 1997 році Україна летить до космосу на шатлі Columbia та вперше приймає міжнародні морські навчання в Криму. І також з’ясовує, що власні серіали можуть бути не менш популярними, ніж імпортні.

Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.

На власні польоти в важкі 90-ті Україна не мала коштів. Але коли вдалося домовитися з американцями, обирають найкращу кандидатуру – Леоніда Каденюка. Тоді ж він отримує український паспорт.

“Я з ним переговорив. Кажу: “Леоніде Костянтиновичу, ми б хотіли, щоб нашу місію виконував громадянин України. Людина, яка і родом з України. Це престижно для нашої незалежної держави”. Леонід Костянтинович погодився, він прийняв громадянство”, –  згадує Едуард Кузнєцов, керівник програми підготовки польоту Леоніда Каденюка.

Участь Каденюка називали політичною домовленістю на рівні президентів. Але для України це був дуже важливий шанс знову відчути себе космічною державою.

Каденюку зібрали в політ прапор, запис гімну України та “Кобзар“. Але сталося непередбачене.

“Взяли на тимчасове користування машину, взяли гіда. В одному місці, в Онтаріо, вони зупинилися, пішли купити або бутерброд, або кави попити й через п’ять хвилин вийшли, а машину з технікою і багажем, який підготували для Каденюка, викрали! Тому нам терміново довелося дублювати все і передавати кур’єрами для оформлення в політ”, – зазначає Едуард Кузнєцов.

Шатл Columbia стартував 19 листопада 1997 року із Космічного центру Кеннеді. Каденюк мав вивчити, як рослини поводитимуться в невагомості.

У космосі вперше в історії звучав український гімн. Політ успішно завершився через 15 діб.

На шостому році незалежності, в 1997 році, Україна та Росія ділять Чорноморський флот.

Договір був вистражданий. За попередні шість років невизначеності чого тільки не було – втечі кораблів і техніки з країни до країни, приведення команд до присяги і підняття прапорів наввипередки. Неодноразово  у повітря піднімалися військові літаки обох сторін (проте без наслідків) і траплялися бійки між моряками.

Більше про головні події року дивіться у відео.

Прямий ефір