Україна закликала країни НАТО створити спільну протиповітряну оборону у Чорноморському регіоні. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час Першої Чорноморської безпекової конференції, яка напередодні відбулася в Бухаресті (Румунія). За підсумками зустрічі Україна, Молдова та Румунія підписали спільну декларацію про співпрацю з економічних питань, інфраструктури й оборони, повідомляє FREEДОМ.
Декларація стала першим офіційним документом, підписаним у рамках тристоронньої програми Румунії, Молдови та України. У ній, зокрема, йдеться, що Чорне море залишається регіоном стратегічного значення для Європейського континенту та Євроатлантичного регіону.
“Країни продовжуватимуть співпрацювати задля підтримки прав держав вільно обирати свою зовнішню політику та союзи, здійснювати своє право на самооборону, зміцнювати стійкість та стабільність, безпеку та процвітання в регіоні”, — йдеться у спільній декларації за підсумками Першої Чорноморської безпекової конференції.
На саміті міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запропонував інтегрувати протиповітряну та протиракетну оборону України з обороною НАТО. Таким чином він закликав Атлантичний альянс взяти на себе більшу роль у забезпеченні безпеки у Чорному морі.
“Ми повинні розв’язувати спільну проблему Росії разом… Настав час розробити комплексну безпекову мережу для всіх країн регіону, які відчувають загрозу від маніяка на волі. Настав час перетворити Чорне море на те, чим стало Балтійське море — море НАТО”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Міністр закордонних справ Румунії своєю чергою закликав країни НАТО сформувати єдину позицію в питанні допомоги Україні. Зокрема, зосередитись на захисті Чорного моря.
“Румунія робить багато для зміцнення безпеки Чорного моря. Але ми маємо робити більше. Бо вже зрозуміло, що Україна є гарантом майбутньої безпеки європейської спільноти. Ми всі хочемо миру. Але переговори можуть розпочатися лише тоді, коли Україна буде готова, і перемога виглядатиме так, як її визначить Україна”, — зазначив міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску.
Минулого року російська блокада в Чорному морі загрожувала викликати глобальну продовольчу кризу, допоки Організація Об’єднаних Націй та Туреччина не уклали угоду про збереження відкритих портів. Однак через агресивні дії Росії ситуація досі перебуває в центрі пильної уваги всього світу.
“Якщо ми говоримо про контингент країн НАТО у Чорному морі, мені здається, що єдиний сьогодні шлях у тому, щоб басейн Чорного моря був безпечним і в ньому можна було здійснювати насамперед комерційну діяльність… Я думаю, що Кулеба мав на увазі, що сьогодні потрібно розробляти блок безпеки, включаючи туди й Україну ще до того часу, як Україна вступить до НАТО”, — вважає політолог Олександр Антонюк.
У березні цього року до Сенату США було внесено законопроект, який передбачає посилення підтримки Сполучених Штатів для зміцнення безпеки країн Чорноморського регіону. У ньому йдеться про те, що протягом року після ухвалення закону має бути розроблена комплексна стратегія щодо збільшення військової допомоги та посилення координації з НАТО та ЄС. Йдеться також і про економічну безпеку країн Чорноморського басейну, серед них — України, Грузії та Молдови.
“Сьогодні ми разом із Королівським флотом Великобританії не використовуємо наш військово-морський потенціал у Чорному морі навіть на 50%. На виправдання часто наводять Монреальську конвенцію, що обмежує військове судноплавство через Босфор з дозволу Туреччини. Другий пріоритет — організація ефективної протиповітряної та протиракетної оборони у Чорноморському басейні”, — зазначив командувач збройних сил США в Європі (у 2014-2017 рр.) Бен Ходжес в інтерв’ю для “Голосу Америки”.
За словами експертів, організація ефективної протиповітряної та протиракетної оборони країн Альянсу в Чорноморському басейні спільно з Україною стане ймовірнішою після закінчення війни.
“До завершення гарячої фази війни в Україні НАТО не втягуватиметься з Україною в одну протиповітряну оборону, бо це будуть невиправдані ризики втягування НАТО у війну Росії проти України. Це може статися після завершення бойових дій, коли Україна приєднається до Альянсу”, — вважає голова Всеукраїнської громадської організації “Україна в НАТО” Юрій Романюк.
Майбутній саміт країн Альянсу у Вільнюсі у липні — це можливість просунутися у питанні довгоочікуваного членства України в НАТО, як вважає Дмитро Кулеба. За словами глави зовнішньополітичного відомства України, улітку Київ очікує отримати відповідь на головне питання: коли та як Україна приєднається до Альянсу.
Читайте також: Крим повернеться під контроль України, як і будь-яке інше тимчасово окуповане українське місто, — Кулеба
Нагадаємо, у столиці Румунії 12 квітня стартувала Перша Чорноморська конференція з безпеки Міжнародної кримської платформи, яка зібрала представників понад 50 країн і організацій. Ключова мета заходу — протистояти агресії Росії в регіоні.
Читайте також: “Чорне море має стати морем НАТО”: подробиці безпекової конференції у Бухаресті (ВІДЕО)