Пекін не хоче робити вибір між Заходом та Росією, — китаєзнавець

Ілюстрація: ixbt.com

Росія не врятує китайську економіку від постковідних проблем, саме тому КНР зараз найбільше зацікавлена у відновленні відносин із Заходом: Європою та США. При цьому китайське керівництво хоче вивести ці відносини за межі відносин із Росією, що навряд чи влаштує Захід. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав журналіст-міжнародник, член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль.

“Захід, звичайно, тиснутиме на Китай і за напрямом його відносин з Росією, і за позицією, яку обійняв Китай щодо війни Росії проти України, і загалом за позицією Китаю у світі”, — пояснює експерт.

Він звертає увагу, що під час зустрічі із Сі Цзіньпіном президент США Джо Байден говорив про те, що амбіції держави, яка претендує на глобальну роль у світі, повинні підкріплюватися відповідними діями. Китай же, як наголошує Коваль, займає вичікувальну позицію.

“Китай намагається розділити і сказати, що один трек — відносини зі США та Заходом, а відносини з Росією — інший трек, давайте їх у залежність не ставити. Але я думаю, що дуже буде складно китайським дипломатам поділити ці треки, скажімо, на переговорах з американцями. Америка таки налаштована бачити таку залежність і добиватися від Китаю якихось кроків у цьому напрямі”, — коментує член правління Української асоціації китаєзнавців.

Він наголошує, що зацікавленість Китаю в РФ є не економічною, а політичною.

“Росія не може допомогти Китаю розв’язати його проблеми. Ці проблеми можуть бути розв’язані лише при взаємодії із західними країнами. Слабка Росія використовується Китаєм поки що для нападок на Захід. Він використовує Росію як інструмент для протистояння, нападок на західні країни, для боротьби з американською гегемонією, як кажуть китайці. Вони бояться втратити цей інструмент у разі поразки Путіна. Тоді справді Китай віч-на-віч протистоятиме Заходу, якщо не встигне на той час відновити добрі відносини зі Сполученими Штатами та Європою”, — зазначає гість ефіру.

Олексій Коваль також підкреслив, що заяви Китаю щодо російсько-української війни — про неприпустимість використання ядерної зброї, забезпечення безпеки ядерних станцій та гуманітарних прав людей — не підтверджені конкретними діями Пекіна, який, зокрема, ігнорує заклики українського керівництва до спілкування на найвищому рівні.

“Китай посідає вичікувальну позицію, і він дивиться на все, як це розвивається. Тому його, власне, і критикують Сполучені Штати та деякі люди в Україні також критикують. Вони вважають, що Китай міг би робити набагато більше. Але він цього не робить, виходячи зі своїх власних інтересів, тому що він не хоче робити вибір між Росією та Україною, між Заходом та Росією тощо”, — резюмував китаєзнавець.

Читайте також: Наскільки міцним може бути союз Росії та Китаю — думки експертів

Прямий ефір