Досягнення консенсусу щодо збивання російських ракет і дронів над Україною можливе. Країни, такі як Польща, Румунія та країни Балтії, схильні до рішучих дій через безпосередню загрозу і можуть розпочати реалізацію навіть негласних рішень. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла політологиня Олеся Яхно.
“Країни, які межують з Україною та Росією, гостро відчувають війну. Проблема загальних ризиків та відчуття загрози війни — одне з питань, що дискутуються. Ті країни, які ближчі до зони конфлікту, відчувають війну гостріше і готові підтримувати сміливіші рішення. Однак країни, які розташовані далі, дотримуються логіки, що необхідно діяти так, щоб уникнути розширення війни”, — сказала експертка.
Як вона зазначила, існують певні протиріччя. Але країни, які ближче до України і гостро відчувають війну, такі як Польща, більш схильні до рішучих дій.
“Ми знаємо про нещодавню заяву Польщі, в якій йшлося про необхідність вироблення спільної позиції НАТО з питання [спільної] ППО. Тому Польща не збиває, але я вважаю, що рано чи пізно таки буде досягнуто консенсусу. Або потрібно реформувати процес ухвалення рішень усередині НАТО, оскільки є такі країни, як Угорщина. Однак є й інші країни, необов’язково з такою позицією, як Орбан (угорський прем’єр-міністр, — ред.), але які обережно ставляться до цього питання. Навіть Нідерланди, наприклад, вважають, що ризики від збивання над заходом України можуть бути більшими, ніж ризики від неухвалення такого рішення”, — наголосила Яхно.
На її думку, можливий диференційований підхід: спільна згода не стане офіційним рішенням, а підтримка буде неформальною з реалізацією рішення країнами, які гостро відчувають загрозу.
“Я вважаю, що альтернативи немає. Якщо говорити про Польщу, країни Балтії та Румунії, то розміщення систем ППО необхідне не лише для захисту України, але й для захисту самих країн Заходу. Інакше Росія використовуватиме повільність ухвалення рішень чи психологічну нерішучість Заходу, посилюючи ризики. У результаті східний фланг все одно опиниться у ситуації, коли розміщення систем ППО стане питанням власної безпеки. Тому нам треба обговорювати це не лише з погляду України, але й із погляду захисту Заходу. Думаю, що формулювання вже шукається, коли пролунали згадки про ризики для ядерних об’єктів”, — резюмувала Олеся Яхно.
Читайте також: Як Україна і союзники мають відповісти на ракетний терор Росії — думки експертів і глядачів FREEДOM
Нагадаємо, що міністр закордонних справ України Андрій Сибіга після інцидентів із падінням російських дронів на території НАТО закликав Захід використати свою протиповітряну оборону (ППО) для збивання російських ракет і дронів над українською територією.