Орбан та Фіцо активно порушують правила Євросоюзу, але не є союзниками, — Преображенський

Роберт Фіцо і Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Угорщина та Словаччина зовсім не є союзниками: у Будапешта до Братислави набагато більше претензій, ніж до України. Про це сьогодні, 20 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог, експерт з країн Центральної та Східної Європи Іван Преображенський.

“Словаччина та Угорщина — не союзники й союзниками виступати не будуть. З урахуванням того, що до тієї ж самої Словаччини в Угорщини абсолютно ті самі претензії, причому навіть у більших масштабах, ніж до України щодо угорської меншини. Фіцо з Орбаном — вороги. Фіцо створював свою політичну кар’єру на своїх антиугорських гаслах. Відповідно, з іншого боку, в них спільні єдині інтереси. Вони обидва зацікавлені в отриманні російського газу та нафти, які вони потім перепродують всередині Європейського Союзу”, — сказав він.

Політолог звернув увагу на те, що Угорщина є “країною-бензоколонкою” для Центральної Європи.

“Бензоколонки угорських компаній — по всій Центральній Європі. І неважко здогадатися, яка нафта пішла на виробництво дизеля й бензину, з якої країни вона була доставлена трубопроводом “Дружба”. По суті справи, ще радянська трубопровідна геополітика, як і раніше, керує значною мірою угорською і словацькою політикою”, — сказав Преображенський.

Він також зазначив, що в оточенні прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо перебуває величезна кількість проросійських активістів. Крім того, Словацька національна партія, що входить до урядової коаліції Словаччини, є відверто проросійською, і навіть не отримавши ключових постів, може мати певний вплив.

Преображенський наголосив, що Орбан і Фіцо активно суперечать європейським цінностям, навмисне порушують правила Євросоюзу.

“Роблять це часто свідомо: або з популістських міркувань, коли їхні виборці, частина населення, яка скептично ставиться до Євросоюзу, цього вимагають, або з міркувань якоїсь фінансової, економічної вигоди, яку вони для себе можуть отримати, або для зміцнення своєї влади. Відповідно, для них конфлікт з Євросоюзом — це постійний стан, з якого вони не будуть виходити обидва до того моменту, поки вони залишаються при владі. Це дозволяє їм шантажувати ЄС”, — сказав політолог.

Він нагадав, що Європейський Союз обмежує отримання грошей з європейського бюджету для Угорщини, досить чітко пояснюючи, чому.

“Але орбанівська Угорщина вміло лавірує і в потрібні моменти періодично їй вдається вибити частину з цих обмежених грошей. Вона отримувала б з європейського бюджету, найімовірніше, більше, якби на місці Віктора Орбана був би хтось більш адекватний”, — сказав Преображенський.

Читайте також: Шантаж заради преференцій: чому Орбан проти членства України в ЄС — думки експертів

Нагадаємо, глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс раніше заявив, що дискусії в Єврораді між лідерами Угорщини і Словаччини Віктором Орбаном і Робертом Фіцо з одного боку і рештою лідерів Європейського Союзу з іншого з приводу допомоги Україні важко назвати раціональними.

Прямий ефір