Одні стають дезертирами, інші можуть уникнути мобілізації — варіанти для росіян (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: glavcom.ua

Відсутність їжі, води і зв’язку зі своїм командуванням штовхає російських солдатів в Україні до дезертирства. Так вчинили мобілізовані з міста Ірбіт Свердловської області, пише єкатеринбурзьке видання Е1. Де зараз перебувають російські військові, не йдеться, але родичі мобілізованих повідомляють, що їх хочуть зробити дезертирами і погрожують в’язницею, повідомляє FREEДОМ.

29 військових з уральського міста Ірбіт покинули військові позиції в Україні. Їх кинули і не годували. Російський портал Е1 поспілкувався з дружинами дезертирів.

“Не було постачання їжі та води. Не було у них командування. Привезли чоловіків на місце призначення, поставили завдання — рити підкоп. Видали багнет-ножі, лопат не дали, вони самі собі багнет-ножами рили підкопи. Далі жодних поставлених завдань їм не було. Вони кілька тижнів голодували, просили допомоги, але по рації ніхто не відповідав”, — розповіла в інтерв’ю дружина мобілізованого Марія.

Дружини пояснюють, що їхні чоловіки покинули свої позиції на полі бою через складні умови життя і постійні обстріли ЗСУ. За їхніми словами, мобілізовані “злякалися померти”. Тепер же військових з Ірбіта називають дезертирами і погрожують кримінальною справою.

“Ми телефонували і на гучному зв’язку, розумієте, їх там 29 осіб, і вони всі кричать про допомогу: “Допоможіть, витягніть нас звідси!”. Вони ж два місяці були там, вони відслужили сумлінно два місяці. Вони вже втомилися, у них немає сил, вони всі хворі вже. Два місяці вони витримали, молодці, нехай повернуть їх уже додому”, — сказала дружина мобілізованого Кристина в інтерв’ю порталу Е1.

Жінки звернулися до військового керівництва і до місцевої влади з проханням повернути чоловіків додому і провести медобстеження. Представники влади вважають, що мобілізовані самі винні у своєму поганому становищі, нібито вони зловживали алкоголем і зімітували напад на них.

“Хлопці справді потрапили у важку ситуацію, але зі своєї вини. За словами очевидців, зловживали алкоголем, імітували напад, розстрілявши з автоматів бензогенератор, на який, до речі, Ірбіт усім світом гроші їм збирав. Потім покидали зброю, броніки, каски, гранати, знялися з позиції, втекли до міста. Тим самим поставили під загрозу життя однополчан, які перебували на сусідніх позиціях. Оголили 500 метрів фронту! Вважаю, що це дезертирство і зрада. Розбиратися з цим потрібно жорстко. І по честі, і за законом”, — заявив депутат Держдуми Максим Іванов у Telegram.

За даними Іванова, одного із “призвідників” уже забрала контррозвідка, а решту учасників бунту відправили назад на фронт, розподіливши по різних взводах.

Правозахисники пояснюють, у Росії чоловікам, які можуть бути потенційно мобілізовані, краще на початковому етапі запобігти потраплянню на фронт, ніж загинути в Україні від військових ЗСУ, або від рук своїх же співгромадян. Правозахисник Павло Лисянський пояснює, що російські військові мають свої права, але їх ніхто не виконує.

“Мені відомо вже тільки за листопад понад 15 випадків, коли дезертири російських підрозділів вступали в стрілецький контакт із підрозділами “народної міліції”, коли ті намагалися їх затримувати. Розумієте, у них там зачатки внутрішньої боротьби російських дезертирів окупаційних військ із так званими “народними міліціями”, фактично підрозділами збройних формувань “ЛНР” і “ДНР”, які зараз вливаються до складу російської армії”, — каже Лисянський.

Експерти запевняють, що у росіян, які потрапляють під мобілізацію, є можливість не потрапити на фронт і захистити себе. Правозахисники радять у жодному разі не приходити до військкомату і не отримувати повістки. Ще один спосіб уникнути мобілізації — офіційно влаштуватися на підприємство критичної інфраструктури, працівники яких не потрапляють під мобілізацію.

“Краще з міста і населених пунктів виїжджати попутками, якимось путівцями, автобусами, не федеральними трасами. Варто поміняти місце проживання. Необхідно поміняти номер телефону також для того, щоб він не прив’язувався. Якщо люди хочуть виїхати за кордон, то можна виїхати у складі спортивної збірної, оформитися тренером, або ще кудись. У принципі все те, що колись було, як тікали з Радянського Союзу, — це зараз актуально і для Російської Федерації. Найкраще зараз цей час пересидіти, тому що свого часу так робили чоловіки на тимчасово окупованих територіях. Просто ховалися і не потрапляли на очі місцевим комендатурам та не реагували на виклики до військкоматів”, — рекомендує Лисянський.

Також експерти не радять чоловікам напряму перетинати кордон Росії. Адже російське військове керівництво, побачивши великий наплив громадян, які бажають виїхати після оголошення так званої часткової мобілізації, розгорнуло на кордонах спеціальні пункти, де чоловікам, які тікають, роздають повістки і примусово мобілізують.

Читайте також: Як ЗСУ нищать російських мобілізованих ще до їхнього прибуття на фронт, розповів генерал (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, у Росії триває так звана часткова мобілізація, яку нібито завершили близько місяця тому. Разом із цим військкомати вже попередили, що незабаром почнеться нова хвиля мобілізації. Офіційно її не оголошуватимуть. Влада, як і раніше, має використовувати непублічні методи поповнення армії.

Прямий ефір