Нова програма МВФ для України — особливості пояснив Устенко

Олег Устенко. Фото: focus.ua

Між Україною та Міжнародним валютним фондом (МВФ) досягнуто домовленості щодо нової програми кредитування, в межах якої держава може розраховувати на виділення понад 15,5 млрд доларів. Програма передбачає два етапи та розрахована на кілька років. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Експерт зазначив, що унікальність програми в тому, що вона реалізується у важких умовах, адже Україна перебуває у факторі невизначеності через війну.

“Це безпрецедентно з погляду Міжнародного валютного фонду: фінансування країни, яка перебуває у стані війни. У цьому дійсно унікальність серйозна полягає. Тому що, коли ти перебуваєш у стані війни, макроекономічна рамка рухлива. Чому вона рухлива? Тому що є велика кількість факторів невизначеності. Основний — це війна. Як швидко закінчиться війна і наша територія буде звільнена від агресора, ось залежно від цього і може розвиватися весь економічний сценарій”, — пояснив економіст. 

Він нагадав, що в державний бюджет на поточний рік закладено дуже скромні темпи економічного зростання — на рівні 2-3%. Прогноз Міжнародного валютного фонду свідчить про такі самі показники.

До того ж, за словами Устенка, Україна розраховує на доходи державного бюджету, які будуть меншими за витрати. 

“Це називається дефіцит держбюджету. На цей рік він оцінений розміром близько 38 млрд дол. Ось із цих 38 млрд 18 млрд дол. — це те покриття, яке йде з боку Європейського Союзу, близько 10 млрд дол. — кошти, які Україна отримає від уряду Сполучених Штатів Америки. Ми розраховуємо також на допомогу з боку окремо взятих країн-членів Європейського Союзу, тобто на додаток до того, що йде у вигляді інституційного фінансування дефіциту. А решта коштів — це якраз та частина, яка буде виділена міжнародними фінансовими інституціями, зокрема МВФ”, — сказав радник президента. 

Устенко акцентував, що програма з Міжнародним валютним фондом — це програма розширеного кредитування, вона довгострокова і розрахована на кілька років.

“У першому році ми отримаємо близько 5 млрд дол., що абсолютно повністю покриває потребу України на додаток до тих коштів, які ми отримуємо з інших джерел. Це покриває повністю потребу фінансування дефіциту державного бюджету”, — пояснив економіст. 

Програма розділена на дві великі частини: перша стосується саме воєнного періоду, а друга частина стосується поствоєнного розвитку України та її приєднання до Європейського Союзу, доповнив Устенко. 

Перший етап передбачає зміцнення фіскальної, зовнішньої, цінової та фінансової стабільності. Другий охоплює реформи, спрямовані на відновлення і реконструкцію країни, заходи на підтримку вступу України до ЄС і підвищення фінансової стійкості та прискорення довгострокового зростання.

“Зазвичай усі ці програми фінансування з боку Міжнародного валютного фонду називаються якірними програмами — з того погляду, що вони дають можливість отримувати додаткові фінансові ресурси не тільки зараз, а впродовж тривалого часу”, — зауважив Устенко.

Читайте також: Співпраця України з МВФ: детально про безпрецедентний пакет фінансової допомоги для країни, що воює (ВІДЕО)

Прямий ефір