Нобелівський сезон стартував: чи може Зеленський отримати премію миру (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Скріншот: uatv.ua

З 3 по 10 жовтня будуть названі лауреати Нобелівської премії 2022 року. Через війну Росії в Україні вся увага прикута до Нобелівської премії миру, лауреатів якої назвуть в Осло вже 7 жовтня. Президент України Володимир Зеленський — один із явних претендентів на цю премію. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані букмекерів, інформує FREEДОМ.

Коментуючи цю новину, радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк сказав, що премії гідний весь український народ, який сьогодні платить найвищу ціну за право жити без війни.

Розв’язана Росією війна в Україні стала найбільшим повномасштабним конфліктом у Європі після Другої світової війни, а прагнення Кремля приєднати до федерації окуповані території України — спробою наймасштабнішої анексії. Відразу після початку вторгнення Росії в Україну понад 150 нобелівських лауреатів висловили свою підтримку українському народові у колективному зверненні. Депутати Європарламенту нещодавно заявили, що премією миру потрібно удостоїти саме Україну. Проблема в тому, що мир ще не досягнутий, тому, виходячи з офіційних правил присудження Нобелівських премій, її можуть не дати зовсім.

“Деякі люди вважають, що відмова від вручення премії була б найсильнішим посилом про глобальний стан справ у світі”, – вважає шведський професор Пітер Валленстін.

Нобелівську премію миру вручають із 1901 року. Але саме війни були причиною перерв у щорічній традиції. Наприклад, більшість премій не вручали під час Першої світової. А під час Другої відмовилися від усіх номінацій. Але після війни лауреатів обирали. Так, Нобелівську премію миру 1917 року отримав Міжнародний комітет Червоного Хреста, який став однією зі знакових організацій Першої світової.

Минулого року премію миру отримав головний редактор ліберальної опозиційної російської “Нової газети” Дмитро Муратов за зусилля щодо збереження свободи думки. Таку ж нагороду вручили і філіппінській журналістці Марії Ресса.

Список усіх 343 номінантів є таємним. Вже вручили Нобелівську премію з медицини — її отримав шведський учений Сванте Паабо — за відкриття в галузі еволюції людини.

На премію миру, припускає директор Інституту дослідження проблем миру в Осло Хенрік Урдал, можуть претендувати і лідер білоруської опозиції Світлана Тихановка, і російський опозиціонер Олексій Навальний, а також Міжнародний суд ООН у Гаазі та лідери продемократичного руху в Гонконгу.

На думку Урдала, нобелівський комітет все ж таки буде “обережним” у визнанні Володимира Зеленського лауреатом премії миру, адже війна в Україні триває.

Читайте також: “Може і повинна перемогти у війні проти РФ”: українське питання — у центрі уваги Варшавського форуму (ВІДЕО)

Прямий ефір