Не лише озброєння: як Євросоюз допомагає Україні (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Інтеграція України незворотна і має повну підтримку європейців. Нова дорожня карта реформ, фінансова та мілітарна допомога, підтримка київської формули миру, відкриття координаційного центру в Гаазі для розслідування злочинів Росії, відновлення інфраструктури України, навчання українських військових. Рішення з усіх цих питань ухвалили на XXIV саміті Україна — ЄС, який відбувся 3 лютого в Києві, інформує FREEДОМ.

До 24 лютого Європейський Союз ухвалить 10-й санкційний пакет. До нього увійдуть обмеження щодо використання Росією технологій, обмеження щодо пропаганди та енергетичного впливу. Пакет антиросійських обмежень буде зосереджений також на неможливості обходити санкції.

“Росія і російська економіка вже платить високу ціну через санкції, 10-й пакет уже в роботі, ми плануємо ухвалити його до 24 лютого, він коштує приблизно 10 мільярдів євро. План у тому, щоб знову сконцентруватися на технологіях, які не повинні бути використані російською військовою машиною. Ми розглядаємо детальніше, глибше складові, які були знайдені в тих же безпілотниках, щоб у Росії не було доступу до технологій”, — зазначила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Президент України заявив також про необхідність зробити підсанкційною компанію “Росатом”.

“[На Запорізькій АЕС] вони захопили шість ядерних блоків, вони захопили наших людей, захопили керівництво станції. І ми хочемо, щоб деякі європейські держави, які досі не хочуть накладати санкції на “Росатом”, на керівництво “Росатому”, на ядерну енергетику, — щоб вони зрозуміли, що за таке треба як мінімум накладати санкції. Ми дуже зацікавлені, щоб у Росії не було можливості відродити оборонне виробництво. Санкції сповільнили всі ці процеси. Ми чітко розуміємо, яка кількість ракет вироблялася до початку повномасштабного вторгнення і що відбувається зараз завдяки санкціям ЄС, США, Великої Британії, інших партнерів”, — сказав Володимир Зеленський.

Сумарно підтримка ЄС для України з початку вторгнення сягнула 50 мільярдів євро. Це безпрецедентна допомога. Але не можна зупинятися, адже Росія хоче реваншу, тож потрібно діяти активніше.

“Посилюватиметься тиск на сході країни. Росія хоче реваншу, реваншу хоче саме там, де це не вийшло. Також вони захочуть повернутися і зробити реваншистські кроки, згадуючи ту поразку восени, в напрямку Лиману. Наша стійкість, стійкість наших хлопців також залежить від зброї та від мотивації”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель закликав дати Україні всю зброю. Європа не бачить жодних ознак того, що путінський режим готовий зупинитися.

Попри гарячу фазу російсько-української війни Київ виконує всі євроінтеграційні рекомендації швидко і якісно, зазначила Урсула фон дер Ляєн. Повну оцінку імплементації ЄС зможе дати навесні 2023 року.

Європейська комісія виділила 1 мільярд євро на забезпечення швидкого відновлення шкіл, госпіталів в Україні, і вже має спеціальний секретаріат для координації процесу.

“Йдеться про ті інфраструктурні об’єкти, які потрібно відновити найближчим часом. Це і мости, які були зруйновані, і, звичайно, наші громадяни чекають на відновлення житла. Дуже важливо, що в заяві за підсумками саміту є абзац, який стосується грошей Росії, які заморожені або конфісковані, тому що це і є фактично той ресурс, який ми маємо задіяти для повного відновлення”, — повідомила народна депутатка України Євгенія Кравчук.

Але де-факто Україна вже в Європейському Союзі — адже українці не лише не зраджують європейським цінностям навіть під російськими ракетами, а й діють згідно з євроінтеграційним вектором. У цьому делегація ЄС в українській столиці переконалася особисто.

“Я разом із прем’єр-міністром вийшла на головпоштамт на Майдані, там ми зустрілися з великою кількістю українців, які прийшли поміняти свої старі лампочки на нові енергозберігаючі LED. У перші три дні [роботи програми із заміни лампочок] 750 тисяч українців прийшли до поштових відділень, щоб долучитися до зусиль з енергетичної безпеки та економії. Ми вибудовуємо українське майбутнє в Європейському Союзі — це найкращий доказ, кращий за тисячу слів”, — акцентувала Урсула фон дер Ляєн.

Європейський Союз почне постачати Україні 2 гігавати електроенергії. Це допоможе покрити половину дефіциту потужностей в енергосистемі. Також ЄС і далі допомагатиме покривати бюджетний дефіцит, і підтримуватиме Україну стільки, скільки буде необхідно.

“Сьогодні ми чітко говоримо про дві речі. Перше — це меседж вам і народу України: ЄС буде підтримувати вас усім, чим можемо, так довго, скільки потрібно. Ми не налякані, ми не боїмося Кремля, тому що Україна і ЄС — ми сім’я. Мій другий меседж — майбутнє України з Європейським Союзом”, — заявив голова Європейської Ради Шарль Мішель.

В українському парламенті налаштовані завершити процес інтеграції до ЄС протягом наступних двох років. Переговори ж про вступ до Євросоюзу мають розпочатися вже цього року.

Прямий ефір