14 березня два російські винищувачі збили американський розвідувальний безпілотник MQ-2 Reaper. Це сталося в небі над Чорним морем.
Збитий БпЛА, ймовірно, вже пішов глибоко під воду, а підняти його з глибини 1,2-1,5 км буде дуже складно. Проте Росія намагається це зробити попри те, що влада США дистанційно стерла конфіденційне програмне забезпечення з дрона.
У Пентагоні загострювати ситуацію не стали
Переговори про подію провели міністри оборони двох країн Ллойд Остін і Сергій Шойгу, а також начальники штабів Марк Міллі і Валерій Герасимов.
Російський міністр заявив, що інцидент стався через недотримання заявленої РФ зони обмеження польотів, яка була встановлена у зв’язку з проведенням “спецоперації”, а також посилення розвідувальної діяльності проти інтересів Росії. За даними Пентагону, дрон упав у нейтральні води після того, як російські винищувачі розпорошили паливо навколо нього.
США заявили, що продовжать польоти і роботу скрізь, де дозволяє міжнародне право. У випадку з Чорним морем усе просто — Росія, яка анексувала Крим, не має права заявляти своєї позиції.
Експерти зазначають, що це лише офіційна картинка, яка ілюструє відносини РФ і США на тлі війни в Україні. Неофіційно ж усе набагато суворіше: Вашингтон попередив, що піддаватиметься на провокації Москви, але надалі подібні випадки будуть припинені жорстко.
У цієї провокації є мета — думки експертів
Мета росіян — спровокувати США на агресію — не вдалася. Америка відреагувала іронічно і стримано. І головне: основна реакція — прискорення темпів передачі озброєння українській армії — буде для Росії більш відчутною, ніж втрата одного безпілотника для військ США.
Чи можуть такі локальні конфлікти призвести до широкомасштабної війни на планеті? Чи справді Росія зараз готова вступити у війну зі США? З якою метою РФ може дістати уламки безпілотника з вод Чорного моря? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Володимир Воля, політолог-міжнародник;
- Тарас Жовтенко, експерт із міжнародної безпеки Фонду “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва”;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил Збройних сил України;
- Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу Військово-морських сил України
- Микола Маломуж, екскерівник Служби зовнішньої розвідки;
- Марк Фейгін, російський юрист і блогер.
ВОЛОДИМИР ВОЛЯ: Путін не доб’ється статусної війни із Заходом
— Американські безпілотники будуть і далі літати в міжнародному повітряному просторі. Повітряний простір Криму — український з точки зору міжнародного права. Я не думаю, що американські безпілотники залітатимуть у ту частину повітряного простору, яка перебуває під прикриттям російської протиповітряної оборони, але, тим не менш, поблизу вони літатимуть.
Наслідки цього інциденту недостатні для початку війни. Росія не оголосила війну Сполученим Штатам.
Я не виключаю, що історія з безпілотником могла бути і кремлівською політтехнологією, щоб показати: дивіться, як ми американців збиваємо, Росія сильна. А з іншого боку, не виключаю, що це були недоліки пілота, тому що ми знаємо, що втрати російської авіації в Україні настільки великі, що досвідчених льотчиків у РФ не залишилося.
Можна припустити, що Росія через деякий час може спробувати знову зробити щось подібне. Але я сумніваюся, що це якимось чином вплине на глобальну ситуацію. Крім того, США не будуть давати привід Росії в разі навіть якихось серйозних інцидентів.
Реально говорити про те, що з’явилася причина для війни між США і Росією, можна було б, якби росіяни збили безпілотник саме пострілами або системою ППО. І все одно це ще інцидент недостатній для стану війни. Крім того, американці навряд чи зроблять Путіну такий подарунок, щоб він отримав більш статусну війну.
Зараз російська армія перемелюється все на фронтах, протистоячи слабшій Україні, меншій за територією, за економічним і військово-технічним потенціалом. Ця війна для Путіна не статусна. Путін хотів би отримати для себе статусну війну із Заходом, зі США. Російські пропагандисти розповідають, що насправді РФ воює із Заходом. Насправді вони не воюють із Заходом, вони воюють зі слабкою Україною, якій дали озброєння, щоб встановити військово-технічний паритет із Росією. Вона визнає, що втрати її особового складу на фронтах в Україні величезні, вона бачить, що за динамікою ці втрати будуть високими й надалі і, можливо, зростуть, коли почнеться український контрнаступ.
Путін, можливо, хотів би за допомогою якогось інциденту отримати статусну війну, щоб прикрити ще більш явні ознаки провалу його війни проти України, а саме в боях з українською армією.
ТАРАС ЖОВТЕНКО: Для РФ збитий безпілотник став одним з інструментів гібридного впливу на Захід
— Це навряд чи була випадковість. Тим паче, що такі інциденти точно не є чимось неочікуваним ні для військового командування та політичного керівництва США, ні для керівництва Північноатлантичного альянсу загалом.
Подібні інциденти, безвідповідальна поведінка російських пілотів — це системна модель поведінки, яку і американські військові, і військові інших країн-членів НАТО бачили регулярно протягом усіх попередніх років.
НАТО навіть почало окремо вести облік таких інцидентів і окрему статистику таких інцидентів. І були випадки, коли протягом одного місяця таких інцидентів могло бути кілька десятків. Росіяни приурочували їх або до якихось військових навчань, які проводять спільно країни-члени НАТО, або до якихось внутрішніх пропагандистських цілей. Тобто, в принципі, для американців у цьому нічого незвичайного не було.
Захід і Вашингтон точно розуміють, що це були цілеспрямовані дії російського режиму для того, щоб спробувати якимось чином ескалувати ситуацію і спровокувати Вашингтон на більш різкі дії, щоб потім російській пропаганді було що сказати. Але немає жодного інциденту, де в односторонньому порядку можна було сказати, що Збройні сили США щось зробили проти своїх російських, так званих колег.
З іншого боку, вони це представляють для внутрішнього глядача, для російської пропаганди як позицію сили. Мовляв, ми можемо робити все, що завгодно, але при цьому не знищуючи військову техніку противника. Тому що з точки зору нинішнього інциденту це перший раз, коли американці дійсно втратили одну свою бойову одиницю. До цього таких прецедентів не було, хоча росіяни робили провокації і в повітрі, і на морі. Російська авіація небезпечно зближувалася не тільки з американськими військовими літаками і з військовими літаками країн-членів НАТО, а й з військовими кораблями, зокрема. Це було і в Чорному морі, і в Балтійському морі, і біля східного узбережжя Великої Британії. Тобто географія максимально широка.
У РФ немає зараз ні практичних, ні технологічних можливостей дістати уламки збитого безпілотника. З іншого боку, ризик того, що росіяни в принципі колись зможуть дістатися до цих уламків і щось для себе звідти отримати, не настільки критичний. Це далеко не перший безпілотник, який втрачають американці. І якби Росії це було так потрібно, то на чорному ринку, в принципі, подібні технології можна було б купити досить давно.
Іран був би зацікавлений подивитися на ці уламки. Тому з цього погляду росіяни дійсно можуть мати мінімальну надію на те, що уламки безпілотника матимуть цінність розмінної валюти з Іраном.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Збитий американський безпілотник — спланована акція Кремля
— Саме те, що збиття відбулося в нейтральних водах і те, що воно відбувалося без задіяння штатного озброєння, наприклад, ракет “повітря-повітря” або гарматних елементів, свідчить про те, що акція була спланована і готувалася заздалегідь. Російські пілоти вилітали не просто так на перехоплення, вони вилітали з метою знищити безпілотник.
Це гібридний формат знищення об’єкта. Тобто на сам безпілотник випустили струмінь авіаційного гасу, який пошкодив функціональність приладів і гвинта. Подальше продовження польоту було просто неможливим. І оператори ухвалили рішення про затоплення, оскільки якщо цей безпілотник вести, наприклад, на найближче летовище, то був дуже високий ризик того, що він міг просто відмовити, втратити керування і звалитися на цивільні споруди. Тобто були б серед цивільних ще жертви. Тому було ухвалено рішення про його затоплення в морі.
Іран також має у своєму розпорядженні рештки безпілотників ізраїльського та американського виробництва. Але іранці змогли лише візуально їх скопіювати. А внутрішня начинка — досить примітивна. Тобто за своїми характеристиками іранські безпілотники не дотягують до ізраїльських і американських. Така ж сама ситуація і з російськими.
Вони зможуть лише візуально його якось скопіювати. А от саме технологічну складову — ні.
ЮРІЙ ІГНАТ: Про причини російської провокації ми дізнаємося пізніше
— Це серйозний прецедент саме прямого протистояння російської армії щодо одного з найкращих безпілотних літальних апаратів, які є сьогодні у світі.
Безпілотник був у міжнародному повітряному просторі. Як кораблі бувають у міжнародних водах, так і безпілотники. Пілотовані літаки-розвідники RC-135, Poseidon, Global Hawk постійно патрулювали лінію зіткнення з окремими регіонами Луганської та Донецької областей протягом років. Тобто це все було погоджено з українською стороною.
Навіщо проводити таку провокацію, знаючи, що все там буде видно, все це буде надано громадськості? Можливо, були на те причини. Я думаю, що ми їх дізнаємося пізніше.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Туреччина може дозволити США зайти в Чорне море, щоб підняти уламки безпілотника
— Є інформація, що ця операція санкціонована на рівні вищого політичного командування РФ. Їм, напевно, хотілося привернути якусь увагу або показати свою рішучість. Але чого вони досягли, загалом, не зовсім зрозуміло. Тому що у США таких безпілотників досить багато.
Безпілотник здійснював спостережний політ. Він обстежував акваторію, зброї в нього не було, хоча він може її нести. Саме те, що на ньому не було зброї, дозволяє йому там літати. Це регулярні польоти.
Безпілотник упав на глибині близько 1200-1500 метрів у Чорному морі, за 120 кілометрів від Севастополя. Відразу ж після цього ми бачили, що кількість російських кораблів і суден Чорноморського флоту значно зросла. Мабуть, вони огороджують район операції, але засобів для підйому з такої глибини в них у Чорному морі немає. Вони є в інших акваторіях.
США за повідомленнями ЗМІ теж збираються проводити свою пошукову операцію, і навіть для цього були переговори з турецьким урядом про те, щоб відкрити Чорне море. Тобто сили, які туди підуть, не будуть задіяні на боці України у війні. А лише будуть задіяні в тому, щоб підняти цей апарат. І Туреччина, можливо, такий дозвіл дасть. Це буде, до речі, дуже цікавий прецедент гнучкості у використанні конвенції Монтре [яка відновила суверенітет Туреччини над протоками Босфор і Дарданелли з Чорного в Середземне море].
У США є підстави запитувати цю операцію, оскільки країна не є учасницею війни Росії проти України. І може виникнути прецедент, коли під час війни РФ проти України країна НАТО зайде в Чорне море і буде виконувати ці функції.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: США не збираються зменшувати допомогу Україні на тлі подій у Чорному морі
— Російське керівництво нічого не робить даремно і випадково нічого не буває. Було чітко поставлено завдання льотчикам, щоб безпілотник був збитий або виведений з ладу будь-яким способом. Росія намагається домінувати в цьому регіоні. Вона розуміє, що безпілотники це чітка модель контролю не тільки Чорноморського флоту, а цілої акваторії цього регіону. І Україна з американськими колегами постійно отримує розвідувальну інформацію звідти.
З іншого боку, Росії потрібно продемонструвати, що вона буде збивати й надалі будь-які літальні апарати, тим більше такі безпілотники, які займаються ефективною багатоцільовою розвідкою. Звісно, політичне завдання — показати американцям, що Росія тут господиня, що вона не ослабла і діятиме дуже активно, застосовуючи будь-які агресивні заходи. Але, звісно, не переходячи певних бар’єрів, не задіюючи конкретно ракети, тобто бойову частину, тому що це вже військовий конфлікт або навіть локальна війна.
У даній ситуації росіяни розуміють, що піти на пряму конфронтацію — це, звісно, програти у війні, тому що американці і НАТО вже мовчати не будуть.
Американці попередили росіян, що це цільова атака і що вони миритися не будуть, а в разі подальших провокацій відповідатимуть дуже потужно.
Такі локальні конфлікти це привід на неофіційному рівні. Офіційно все по-іншому обставлено. Це конкретне попередження. Тому жодних провокацій американці не сприйняли. Усі безпілотники, які в них є, будуть задіяні ще більш активно і на цьому треку, і на інших напрямках. Тому нічого не вийде. США сказали росіянам: ми допомагали і будемо допомагати Україні. А у зв’язку з цими подіями ми збільшимо підтримку.
МАРК ФЕЙГІН: США не забудуть цей інцидент і помстяться Росії
— Я не дуже розумію, на що розраховувала Москва. Конфлікту з цього не вийде. Тобто не буде прямого зіткнення, що очевидно, не потрібно Сполученим Штатам. Та й Москва до цього не готова. Я думаю, це питання буде врегульовано викликом російського посла до Вашингтона. Але якими будуть наслідки — дуже важливо. Американці такого не забудуть, вони не пробачать і по-іншому дадуть відповідь. Я думаю, що це якось посприяє новим поставкам озброєнь на користь України.
Москва переконана, що гірше, ніж є, вже не буде, тому поводиться так.
Це збиття нічого не вирішує саме по собі. Дрон не ніс у собі унікальні дані, що знадобилося збити. Проводиться розвідка на різних рівнях і в американців немає дефіциту інформації такого характеру.