Навіть якщо воєнний злочинець здався в полон, його все одно буде притягнуто до відповідальності, — адвокат

Російські окупанти. Фото: gur.gov.ua

Залучення Росії та її громадян, посадових осіб до відповідальності за злочини, скоєні російською армією в Україні, важливе для всього світопорядку — щоб у майбутньому такі страхіття не повторювалися. Про це сьогодні, 29 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів адвокат Юрій Білоус, який займається збиранням доказів злочинів РФ проти України.

“Воєнні злочини, геноцид, злочини проти людяності — це не тільки те, що робилося в Бучі, Маріуполі, Херсоні чи Харківській області. Ці злочини стосуються всього світу. Тому логічний, моральний обов’язок інших держав — розслідувати такі злочини в координації з нами. Саме щоб у майбутньому запобігати таким злочинам, у таких великих обсягах, потрібна координація, спільна робота”, — сказав він.

Білоус зазначив, що сьогодні універсальна юрисдикція дозволяє шукати та затримувати злочинців у кожній цивілізованій державі, видавати їх іншим країнам для вчинення правосуддя. Але одних нормативних положень для цього мало. Як виявилось, головне — це політична воля тих чи інших країн здійснювати такі правові дії.

Кінцева мета — проведення справедливого судового процесу. Щоб судовий процес відбувся, був справедливим та результативним, потрібно мати ретельні докази провини воєнного злочинця. І збирання таких доказів, їхнє документування проводиться зараз в Україні.

“Потрібно доводити кожен епізод щодо кожного злочинця. Що ця людина була в конкретний момент у конкретному місці, що вона робила конкретні дії. Доказ воєнних злочинів — це те, що нам забезпечить результат у вигляді притягнення до відповідальності конкретної людини”, — пояснив адвокат.

Національна поліція України відкрила вже понад 40 тисяч кримінальних проваджень з воєнних злочинів армії РФ, ідентифіковано понад 168 тисяч російських окупантів, підозрюваних у них. Правоохоронці встановили 6600 загиблих цивільних осіб, розстріляних або закатованих російськими військовими.

“Ось уже така кількість воєнних злочинів розслідується, а їх, звичайно, набагато більше. Тут ми стикаємося ще з однією проблемою — нестача рук, нестача тих самих слідчих на такий обсяг роботи. Адже по кожному провадженню потрібно проводити слідчі дії. А ресурсу у слідчих, у прокурорів, поліції, правозахисників не вистачає для розслідування всіх злочинів. Це факт. Тому що злочинів дуже багато”, — додав Білоус.

Адвокат наголосив, що для притягнення до відповідальності не важливо, яким чином воєнний потрапив до України — жодна мобілізація чи насильницький призов не є пом’якшувальною обставиною, якщо ця людина скоїла воєнний злочин.

“Яким чином він прибув до нас у країну — не має значення. І навіть якщо він здався в полон. Так, до полонених потрібно ставитися згідно з Женевською конвенцією. Але якщо військовополонений скоїв злочин і у нас є докази, ми маємо право розпочати стосовно нього кримінальне провадження, судити й притягати до відповідальності. А як він потрапив сюди — мобілізували, добровільно, насильно… Хотів — не хотів їхати… Чи сам він собі черевики та форму купував… Все це абсолютно не цікаво. Прийшов на чужу територію, скоїв воєнний злочин — сідай до в’язниці або будеш ліквідований. Все”, — резюмував адвокат.

Прямий ефір