“Напад Росії на Україну є грубим порушенням безпеки та миру”: що обговорювали на зустрічі Європейської політспільноти (ВІДЕО)

Лідери країн. Скріншот: uatv.ua

Лідери 44 країн сьогодні, 6 жовтня, взяли участь у першій зустрічі Європейської політичної спільноти у Празі. Це платформа для дискусій у розширеному форматі. Її ініціатори вважають, що такі обговорення необхідні для забезпечення безпеки континенту та розвитку економіки країн-партнерів. У центрі обговорення лідерів держав та глав урядів — розв’язана Росією проти України війна та її наслідки для всього світу, інформує FREEДОМ.

Голова Європейської Ради Шарль Мішель заявляв, що платформа надасть можливість ЄС та країнам, які розділяють європейські цінності, вести діалог на рівні глав держав та урядів.

“Це буде важлива зустріч, тому що ми живемо на одному континенті та стикаємося з однаковими проблемами, і ми матимемо можливість обговорити, як ми можемо спробувати покращити співпрацю, щоб забезпечити більше стабільності, більше безпеки, більше світу. У нас також є спільні проблеми з погляду міграції”, — зазначив він.

Ідея запуску Європейської політичної спільноти належить президентові Франції Емманюелю Макрону. Він вважає, що хоча Україна ще в процесі євроінтеграції, але спільна робота ЄС та Києва необхідна зараз.

“У нас є країни, які є членами ЄС, країни в процесі вступу, інші, які щойно покинули Європейський Союз, і ті, які не хочуть ставати його членами. Але ми ділимо один і той же простір, часто одну й ту саму історію, і ми покликані разом писати наше майбутнє. Це мета цієї Європейської політичної спільноти”, — заявив Макрон.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц зазначив, що напад РФ на Україну — це грубе порушення безпеки та миру.

“Дуже помітно, що всі ми, що зібралися тут, знаємо, що напад Росії на Україну є грубим порушенням безпеки та миру, які були в Європі протягом останніх десятиліть. І тому важливо, щоб ми відбили цей напад, щоб ми не погодилися з анексією частини сусідньої країни”, — наголосив він.

Прага для першої зустрічі обрана не випадково, адже Чехія зараз головує у ЄС. 6-7 жовтня у Празі одночасно відбудеться і саміт ЄС, і саміт нової платформи. У ній, окрім членів Євросоюзу, візьмуть участь ще 17 країн, зокрема Швейцарія, Албанія, Боснія та Герцеговина, Північна Македонія, Сербія, Норвегія, Україна, Молдова, Туреччина, Грузія, Вірменія, Азербайджан та інші. У Євросоюзі впевнені, що зараз є гостра потреба переосмислити та реформувати широкий європейський порядок, який виходить далеко за межі ЄС та НАТО.

“Тут весь європейський континент, окрім двох країн, Білорусі та Росії. Таким чином, це показує, наскільки ізольовані ці дві країни. Теми, про які нам доведеться поговорити, — сьогодні надзвичайно важливі”, — прокоментував прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо.

Приїхала на зустріч Європейської політичної спільноти та прем’єр-міністр Британії Ліз Трасс. Видання Politico пише, що таким чином Великобританія, яка раніше залишила ЄС, демонструє активну участь у політичному житті континенту.

На саміті виступив президент України Володимир Зеленський. За його словами, нова платформа стане об’єднанням заради миру. Зеленський закликав сформулювати та прийняти цілі Європейського політичної спільноти, щоб ефективно протистояти агресивній політиці та шантажу Москви.

“Російські вбивці влаштовували замахи на людей на території різних країн Європи, і влаштовували диверсії в Європі: проти складів зі зброєю, проти виробництв, проти газопроводів. Росія лякає та шантажує, щоб світ перестав допомагати тим, кого вона вбиває. Вона використовує все: від продовольчої кризи — до радіаційного шантажу, щоб змусити мільйони людей боятися і на фоні цього страху поступатися. Поступатися насамперед цінностями. Нашим із вами спільним цінностям свободи, демократії та права народів жити вільно”, — сказав у відеозверненні Володимир Зеленський.

Порядок денний Європейського політичної спільноти багато в чому збігається з темами саміту Євросоюзу. Основна різниця в тому, що на зустрічі лідерів країн ЄС мають бути ухвалені цілком конкретні рішення щодо санкцій, допомоги Києву, подолання енергетичної кризи. А форум — це майданчик для дискусій у розширеному форматі. Крім російсько-української війни, у рамках Європейської політичної спільноти обговорять також проблему Косова, конфлікт між Вірменією та Азербайджаном та розбіжності Туреччини та Греції.

Читайте також: Саміт лідерів ЄС стартував у Чехії — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір